Информационна обиколка на тема „Актуални възможности за финансиране с европейски средства 2024“ започна тази седмица по общините в Добричка област, организирана от Информационния център, създаден за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз.
Вчера и днес в Каварна и Балчик, а на 26 юни в Шабла (10.30 ч. заседателната зала на Община Шабла), на 28 юни от 11.00 часа в Община Тервел, на 1 юли в Крушари пред Общината от 10.00 часа. Също от 10.00 часа на 3 юли е разяснителната среща в Генерал Тошево в администрацията.
Всяка инвестиция трябва да има устойчивост поне 3 години, затова много добре трябва да се премисли, преди да се кандидатства, подчерта експертът Искра Димова. Тя даде за пример с възможността за финансиране на онлайн магазин.
Подробностите, които дават специалистите, са за възможното финансиране на образователни институции, свързани с интеркултурното образование, подобряване на достъпа до образование и обучение; към работодатели, фирми и занаятчии за подобряване на уменията на служителите и работниците си, осигуряване на заетост и подобряване на производствената дейност; земеделски производители и фирми от селските райони за модернизация и повишаване на конкурентоспособността им; заети лица за включване в обучения за придобиване или повишаване на професионалната квалификация и обучени по компетентности; проектни идеи на други заинтересовани лица.
Участващите на срещата получават информационни материали, а работещите в Областния информационен център напомнят, че кандидатстването е онлайн чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС (ИСУН 2020), за което оказват подкрепа, но не и за изготвяне на проектното предложение.
Възможностите по Програма за развитие на селските райони разясни експертът Михаела Козовска. Планира се прием за проектни предложения за повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство по подмярка „Инвестиции в земеделски стопанства“ – бюджетът е близо 98 млн.лв. Целта е повишаване конкурентоспособността на земеделието в България чрез опазване на компонентите на околната среда, изразено в повишаване на ефективността при потреблението на вода в селското стопанство. Допустими са: земеделски стопани или техни групи, които са регистрирани без прекъсване през последните 36 месеца, като финансовата помощ може да е минимално/максимално 29 337/ 880 110 лева, а съфинансирането е 50 процента. Допустимите разходи: поливни инсталации, съоръжения за съхраняване на вода, технологии за пестена на вода, автоматизирани системи за поене, инсталации за подобряване качеството на входящи води, фотоволтаични системи; нематериалните допустими инвестиции са в софтуер, лицензи и др.подобни.
Близо 53 милиона лева е бюджетът за целевия прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително и ВЕИ по подмярка „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“ . Тук минималният и максимален размер на допустимите разходи за едно проектно предложение е 29 337 /1.369 млн.лв., като съфинансирането е до 50 на сто от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи. Допустимите разходи са за пречиствателни съоръжения, третиране на отпадъци, инсталации за производство на енергия от ВЕИ за собствено потребление, съоръжения за локално съхранение на енергия (батерии), машини за производство на горива от биомаса.
Агенцията по заетостта чрез Бюро по труда – Добрич също представя възможностите за усвояване на европейски средства по програма „Развитие на човешките ресурси“. По електронен път с подаване на заявление могат да бъдат получени ваучери за обучения. На страницата на Агенцията са описани подробностите.
Още две програми презентираха експертите – трансграничната програма „Интеррег“, по която е задължително съвместната работа между партньори от България и Румъния в граничните райони, както и Програма за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 год. и процедурите по нея – окончателно преустановяване на риболовни дейности; подкрепа за подобряване на икономическия и социалния статус на операторите в риболова; специфично оборудване на риболовния кораб; подобряване инфраструктурата на рибарските пристанища, борси и лодкостоянки; планове за производство и предлагане на пазара; аквакултури, предоставящи екологични услуги; преработка на продукти от риболов и аквакултури; иновации в аквакултурите; изпълнение на стратегии за местно развитие; морско наблюдение.
Чуйте повече в репортажа на Албена Иванова:
6,5 милиона лева ще поискат с официално писмо до правителството Община Варна, Общинският съвет и синдикатите "Подкрепа" и КНСБ. Това стана ясно след срещата в общината на кмета на Варна Благомир Коцев, председателят на ОбС Христо Димитров, Георги Кулински - председател на Комисията по транспорт, Николай Антонов - изпълнителен директор на "Градски..
Представители на рибарски сдружения утре ще се срещнат с ръководството на Министерството на земеделието. На срещата ще бъдат обсъдени текущи проблеми и казуси, които са свързани със съставяне на актове и наказателни постановления на ловците на бяла мида, както и други проблеми на бранша. Това каза за Радио Варна д-р Йордан Господинов, който е..
Общоарменски благотворителен съюз "Парекордзаган" във Варна ще отбележи 101-годишнината от рождението на Шарл Азнавур, с поднасяне на венци и цветя на монумента на Маестрото на 22 май (четвъртък) от 18:30 ч., площад "Съединение". "Шарл Азнавур е световноизвестен писател, певец, поет и актьор, който ще остане завинаги сред най-големите имена в..
Първото издание на фестивала Animalia Art Fest посветен на децата и животните ще се проведе днес, 26-ти май понеделник, до кривото дърво в Морската градина във Варна. Работилниците ще са тематични – децата ще моделират с глина и пластилин и ще рисуват животни. Включени са и два безплатни демо класа на художничката Светлана Димитрова, която ще..
На 20 май отбелязваме Световния ден на клиничните проучвания. По този повод организаторите на кампанията „Пациентите от бъдещето“ напомнят колко важни са те за разработването на нови терапевтични решения. Над 2800 са активните клинични проучвания в България, а 304 набират пациенти в момента по данни на международния портал cliniclatrails.gov...
Експерти от Световната банка в момента изготвят анализ на възможностите за развитие на пристанище Варна и до края на годината ще обявим процедура за публично-частно партньорство. Целта ни е да привлечем международни фондове и компании, които да осигурят достатъчно инвестиции за модернизацията му, да привлекат нови товародатели и да увеличат..
Над 162 000 дружества и еднолични търговци вече обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите, повече от месец и половина преди изтичането на крайния срок. Над 12 000 са във Варна. За цялата страна близо 30 000 са подадените до момента годишни данъчни декларации от едноличните търговци и земеделските стопани, избрали този ред на облагане,..