Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кристиан Ивковски: Един ден ще направя свои открития във физиката


15-годишният варненец Кристиан Ивковски спечели първо място в конкурса "Физиката през вековете" в конкуренцията на 1600 участници от средните училища във Франция и френските училища по света. Конкурсът е организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на Годината на физиката. Осмокласникът от Френския лицей „Шарл Перо“-Варна, спечели наградата в конкуренцията на дванадесетолкласници и днес беше гост в Радио Варна, заедно със своя баща – Кристиян Ивковски. Ако името ви е познато, то е защото Ивковски-баща е неколкократен републикански шампион по уиндсърф в дисциплините Formula и Funboard, дългогодишен състезател на варненския клуб „Лазур“. Младият физик спечели първото място с проекта "Удивителният опит с процепите на Йънг". Подкрепен от двамата си учители по физика успява добре да визуализира опита, в който през два, разположени близко един до друг процепa, минава светлина. Успяхме да покажем, че светлината се движи като вълна, отбеляза Кристиан. 

Той сподели, че от малък се вглежда във всичко, което го заобикаля с желанието да си обясни как се случват нещата, например движението на морските вълни. И когато разбира, че обяснениято на явлениятa е във физиката се вдъхновява да се задълбочи в тази сфера.

Сега пред него има необятно поле за изучаване. Иска да си обясни сложни величини като времето, да разбере трудните теории на Алберт Айнщайн и да се потопи в света на квантовата физика.

Ученикът вижда бъдещето си като учен в сферата на теоретичната физика. 

Баща му Кристиян се пошегува, че иска синът му да тръгне по неговия път и да стане много добър сърфист, но всъщност истината е, че го насърчава да прави това, което иска и към, което го тегли сърцето. 

През лятото на Кристиян му предстои среща и с най-известния и обичан учител по физика в България Теодосий Теодосиев, който го включи в лятната си школа. 

Чуйте интервюто на Мариела Димитрова с Кристиян Ивковски и Кристиан Ивковски-син: 

По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Невидимо дете"- спектакъл в памет на Димо Стоянов, който превръща музиката в изповед

Тази вечер от 19,00 часа на сцената на Драматичен театър "Стоян Бъчваров" във Варна ще оживее един свят, създаден от спомени, музика и човечност. Мултижанровият спектакъл "Невидимо дете", посветен на живота и творчеството на покойния Димо Стоянов от група P.I.F., ще бъде представен за първи път пред варненската публика. Продукцията..

публикувано на 20.10.25 в 11:49
Иво Жечев

Отбелязваме Международния ден на готвача

На 20 октомври всички готвачи, за които кулинарията освен професия е и хоби, празнуват Международния ден на готвача.  Шеф Иво Жечев разказа пред репортера ни Ваня Славова за пътя към професията:  Празникът е инициран от Световната Асоциация на Готварските Общества (WACS). Денят се отбелязва от 2004 година в повече от 70 страни по целия свят, като..

публикувано на 20.10.25 в 03:50

MAX1M представя новия си сингъл "Ego Game"

Максим Ялнъзов  е един от младите таланти на Варна, който от 11 години се занимава с музика и изкуство (а в момента е почти на 17). Носител на над 100 (!) награди от вокални конкурси в България, Румъния, Молдова, Казахстан, Беларус, Унгария, Малта и Германия, Максим пее, свири на пиано и китара, посещава школи по танци и по актьорско майсторство,..

публикувано на 20.10.25 в 00:18

Специалисти: Социалните мрежи да се използват здравословно от децата, спорът дали да бъдат ограничени не води до нищо полезно

Идеята достъпът до социални мрежи на деца под 15 години да бъде ограничен предизвика оживен обществен дебат, който продължава и днес. Повод за него станаха изявленията на образователния министър Красимир Вълчев, че социалните мрежи  създават сериозни рискове за психичното здраве и развитието на децата. Мнението му беше подкрепено от председателя на..

публикувано на 17.10.25 в 08:00
Росен Йорданов

Росен Йорданов: В политиката моралът трябва да следва алтруистичния модел и всеки да знае своето място

В концертното студио на Радио Варна снощи се проведе среща-дискусия със социалния психолог Росен Йорданов на тема „Моралът в политиката" с вход свободен. Преди събитието с Росен Йорданов разговаря Валерия Василева. Темата за морала в политиката безспорно е много важна и актуална в обществото ни, но и твърде сложна - какви са вашите основни..

публикувано на 16.10.25 в 07:40

Талантливи деца от България влизат в световна надпревара за най-добро хайку

Децата от България ще имат възможност да участват за пета поредна година в XIX Световен конкурс за детско хайку, организиран от JAL Foundation в Япония. Темата на тазгодишното издание е „Звук“, а млади автори до 15-годишна възраст могат да изразят своята креативност чрез кратката японска поетична форма хайку, съчетана с рисунка. Това каза Зорница..

публикувано на 15.10.25 в 07:10

Тенденциите през есен 2025: Заложете на кафявите тонове, завръща се и модата на каскетите

Да използваме летните дрехи в есенната визия, като съчетаваме например любимите си летни топове с жилетка или сако. Този съвет даде за предаването "Новият ден" имиджовият консултант Румяна Димитрова. Когато купуваме дрехи, да залагаме на качествената и красива кройка, с добра изработка, и да мислим за поне още три дрехи, с които може да бъде съчетана,..

публикувано на 14.10.25 в 08:20