Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко опасни са кърлежите и с всеки ли можем да се заразим с Лаймска болест?

През пролетно-летния период популацията на кърлежи се увеличава, особено в извънградските горски и тревни площи, които не се обработват така, както в градски условия. Не е изключено да станем гостоприемник на кърлеж и в градска среда, но случаите са сравнително по-малко. Това каза за Радио Варна Мария Иванова - главен експерт в РЗИ - Варна. Причината е, че в града териториите се обработват по график, докато в извънградските площи, където хората ходят няма такъв контрол.

Хората не трябва да изпадат в паника и не трябва да се притесняват ако са били полазени или ухапани от кърлеж. Първото и основно, което трябва да направят е да не пипат кърлежа без ръкавици, поставени на ръцете, категорична е Мария Иванова. Второ - в никакъв случай забитият кърлеж не трябва да се маже с олио или други мазни течности. Така не му помагаме да излезе по-лесно, а напротив, дразним го повече и вероятността главичката с хоботчето да остане впито в кожата е по-голяма, добави Иванова. Изваждането трябва да става не с въртене на пинцета, а с подръпване. 

Що се отнася до евентуално заразяване с Лаймска болст, Мария Иванова отбеляза няколко важни неща, които всеки трябва да наблюдава ако е бил ухапан от кърлеж. Първо дали се е появило зачервяване, наподобяващо петно с център в него (като мишена). Ако имаме каквито и да е съмнения за заразяване с Лаймска болест, трябва да се направи серологично изследване след 20-30 дни за наличие на борелии - патогенни микроорганизми, които принадлежат към спирохетите. Заразяването с тази инфекциозна болест става само след ухапване от определен вид кърлежи, които са били носители на борелиите, подчерта Иванова. 


Борелиозата, или лаймската болест, е инфекциозно заболяване, което е предразположено към хроничност и рецидиви, засягащо кожата, нервната система, мускулно-скелетната система и сърдечната тъкан.Лаймската болест се появява при ухапване от заразен кърлеж. Борелиите проникват в тялото заедно със слюнката на паразита, навлизат в кръвта и лимфата, а заедно с тях и в други органи. Инкубационният период средно продължава 1-2 седмици, но понякога може да продължи от месец до няколко години.

Как да процедираме при съмнения за ухапване от кърлеж и ако сме се заразили с Лаймска болест - темата коментираме с Мария Иванова – главен инспектор в РЗИ Варна в прикачения звуков файл по-горе.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Облачно море

В понеделник: облаци и дъжд, на места и сняг

През нощта по преминаващ над страната студен атмосферен фронт, от север на юг ще продължи да нахлува чувствително по-студен въздух и ще има валежи от дъжд, по Южното Черноморие временно интензивни, които постепенно ще се примесват и на места ще преминават в сняг. Вятърът ще отслабне, във вътрешността временно ще стихне и ще се ориентира от северна..

публикувано на 06.04.25 в 16:25

„Ние, потребителите“ алармират за великденски играчки с високо съдържание на кадмий

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий, съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“. Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло. Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да увреди бъбреците..

публикувано на 06.04.25 в 16:17

МВР иска да спре порочна практика при глоба с електронен фиш

МВР ще поиска да се спре практиката глобен с електронен фиш водач да декларира, че е друг е карал друг вместо него. Петър Тошков от правната дирекция на ведомството обясни пред БНР, че к ъм момента се  обсъждат възможностите за премахване на декларацията, която могат да подават водачите, на които е издаден електронен фиш за превишена скорост, тъй като..

публикувано на 06.04.25 в 14:02

И във Варна с протест срещу войната по пътищата

Десетки граждани се събраха в центъра на Варна на протест срещу войната по пътищата и в подкрепа на исканията за ефективен контрол и ефективни присъди за нарушителите. Хората искат ефективни присъди за шофьорите, причинили смърт на пътя, повече контрол от страна на "Пътна полиция", както и от Агенция "Пътна инфраструктура", където според тях, трябва да..

публикувано на 06.04.25 в 13:09

Седмица на здравето от понеделник в Добрич

Седмица на здравето започва от утре в Добрич. Общинската кампания „Бъди здрав“ се провежда за десета поредна година и има за цел да засили ангажираността ни към здравословния начин на живот. Програмата в Седмицата на здравето е подходяща за цялото семейство и особено за най-малките, информират от Община Добрич. На Алеята на здравето, разположена в..

публикувано на 06.04.25 в 12:05
Атанас Атанасов, Кирил Петков, Божидар Божанов и Николай Денков (от ляво надясно) от ПП-ДБ.

ДСБ предлагат кандидатът за президент на демократичната общност да се излъчи с предварителни избори

Предварителни избори за излъчване на кандидат за президент на демократичната общност,  предлагат от ДСБ. Тази идея вече е била реализирана преди изборите за президент, спечелени от Петър Стоянов и затова е удачно да я повторим и през есента кандидатът ни да започне кампанията си за предстоящите президентска избори -това заяви във Варна за Радио..

публикувано на 06.04.25 в 11:50

Годишен доклад на МО: Русия е най-голямата заплаха за НАТО и ЕС, националисти дестабилизират Западните Балкани

Русия остана главният дестабилизиращ фактор и най-значимата и пряка заплаха за НАТО и ЕС основно заради непровокираната си война срещу Украйна, както и заради следваната цел да отслаби политически и икономически ЕС и държавите-членки. За целта Москва използва набор от хибридни инструменти, за да влияе на вземането на решения, да разделя обществата, да..

публикувано на 06.04.25 в 11:20