Така коментираха от горското стопанство в Балчик наличието на цикади в Добруджа – насекоми, които са типични за Средиземноморието и само един продължителен сняг през зимата може да ги прогони. Предполага се, че те са една от причините за съхнене на полезащитните пояси в Добруджа последните пет години. Унищожаването им е много трудно, тъй като ларвите им се хранят под дървесната кора, а авиопръскането срещу тях е скъпо действие, защото поясите са линейни обекти с малка ширина, покрай тях има стълбове високо напрежение.
Трябва ни сериозна зима, която да умори „чужденците“, да се задържи по-дълго сняг, тъй като и дъждовете са под нормата, обясняват специалистите, че сушата стои в основата на новите вредители.
Цикадите са насекоми от разред полутвърдокрили, срещани по целия свят. Хранят се като пият растителен сок от различни видове дървета, като дъб, кипарис, върба, ясен и явор. Познати са заради необикновено силния звук, който мъжките екземпляри произвеждат. За разлика от щурците, които произвеждат звук чрез стридулация, цикадите използват специфични екзоскелетни резониращи органи, наречени тимбали. Звукът им достига сила до 120 dB, един от най-силните сред насекомите и би могъл да оглуши човек, ако е в непосредствена близост до ушите му.
Все по-осезаеми са и в градски условия.
От общинско предприятие "Благоустрояване и комунално стопанство" отчитат и друг вид пандемия – корояд, който унищожава черноборовите насаждения и смърча. Развива се много бързо заради топлия климат и напада иглолистните растения, които са сухоустойчиви и добре се развиват на балчишка почва. След корояда влиза в действие микрогъба, която доубива дърветата. „Масово в Балчик големи смърчове на 50-60 години са заразени и ако няма продължителна зима, за 4-5 години в Балчик ще изчезнат“ – коментира главният озеленител Мариян Цветков. Специалистът посочи още, че по подобен начин умира полският бряст в Балчик, увреден от вид гъба, дошла от Западна Европа. „За съжаление, в Балчик вековни дървета, удържали превратностите на времето, за месец и половина се унищожават от тази гъба, известна като „холандска болест“. Дърво, което тежи около 5 тона“. Вчера от силния вятър са отстраняване полусчупени клони и изсъхнали дървета.
Наблюденията на специалиста от последните 30 години са, че все по-инвазивни видове се заселват по нашите ширини и трайно изместват досегашните. Така ще се случи и със селското стопанство, смята Мариян Цветков.
Във Варна има необходимост от добр оволци, които да се включат в организирането на събитията, включени в спортния календар на общината. Част от тях са Маратон Варна и Световната купа по спортна гимнастика, като за първия са нужни около 130 души, съобщиха за Радио Варна доброволците Георги Георгиев-Гец и Мариета Литарска. Трасето за Маратон..
Водолази от сдружението "Приятели на морето" във Варна и Бургас картографират най-интересните подводни обекти по Черноморието ни. Картата за Южното Черноморие е разчертана, вече се маркират подходящите и атрактивни за гмуркане места по Северното Черноморие. Това каза Дарина Иванова, председател на клуб "Приятели на морето" - Варна в предаването на Радио..
Градски еко фестивал „Всеки ден – ден на Земята“ ще се проведе във Варна на 11 май. Организатори на зелената инициатива са неправителствени еко организации. Еднодневният празник е посветен на природата, знанието и актовното гражданско участие, казаха за Радио Варна Наталия Николова и Апостол Пенков от Сдружение „Еко Клъстер България“...
Мирна демонстрация с настояване за въвеждане на общинска програма за масова кастрация на бездомни котки ще се проведе днес 5 май от 17:00 ч. пред сградата на Община Варна. Организатори на събитието са сдружение „Десети живот“ и организацията „Леолайф България“. Протестиращите ще изразят гражданската си позиция срещу системното неглижиране на..
Анна Георгиева и Джансу Исмаилова от Средното училище за хуманитарни науки и изкуства "Константин Преславски" във Варна са новите шампиони в националния кръг на европейската олимпиада по статистика за тази година. Отборът им се казва "ДИАГЕА", а ментор на ученичките е Мария Велкова. Те преминаха успешно през трите етапа на националния кръг, като..
На 5 май Българската православна църква почита паметта на света мъченица Ирина, която била много почитана в древна Византия. Известна е с това, че е защитавала вярата и пред баща си, и пред управници, за което понасяла наказания, но всеки път Ангел Божий я е спасявал и освобождавал. Днес името Ирина име е едно от най- популярните и означава "мир"...
Майсторите от Стралджа , които изработват плажни чадъри от тръстика, пристигнаха преди началото на летния сезон по Северното черноморие. Дойдохме преди месец и бяхме по курортите, разказа за Радио Варна Зейнеб, която тази година освен с брат си Огнян е и със сина си малкият Огнян. Зейнеб всяка година идва с брат и съпруга си, за да..