Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекар: Не ходете на плаж в горещниците


В тези горещи дни е по-добре да не ходим на плаж. Това препоръчва д-р Лилия Куртева, анестезиолог-реаниматор с 50-годишна практика като плажен лекар в спешния медицински пункт на южния плаж във Варна. В момента няма вълни, морето е гладко и нямаме удавяния. Здравните инциденти са заради горещото време, най-често поради проблеми със сърцето и кръвното налягане. Продължителният престой също допринася за здравословни проблеми на плажа. Онзи ден имахме инфаркт на 78-годишен варненец с шест байпаса, който беше дошъл на плаж в това тежко време. Има хора на години, които идват и ме молят да им кажа какво им е кръвното, за да могат да останат още на плаж. Понякога седят и по цел ден.

Родителите да пощадят малките деца и да не ги водят на плаж, призова още д-р Куртева. Виждам как плачат малки бебенца, в количка още, на които не им е комфортно тук. Но ги държат, защото на плажа по-лесно се гледат явно. И малките деца - играе си с кофичката, занимава се и родителите могат да отдъхнат. Много обичат да ги водят на плаж малките деца (смее се). Седят обаче по цял ден, сподели още впечатления лекарят на плажа. В понеделник, 15.07. имах едно момиченце, което колабира, нямаше нито пулс, нито кръвно, трудно я свестихме. Не беше закусила. Има много безразсъдни случаи.

Много от плажуващите нямат плажна култура, заключава медикът.

Морската вода има много лечебни качества и за вени и за раздвижване на кости, но при хора със сърдечни заболявания, които имат стендове или байпаси има опасност да се раздвижи тромб, допълни лекарят.  

Медузите плашат много родителите и хората, които не са от Варна

В охраняемата зона на варненското крайбрежие освен лекарския кабинет на южния плаж (до бар „Ментол“) има и пет пункта с медицински сестри и една дежурна линейка пред стълбите на централния плаж. С нея д-р Куртева се отзовава на повиквания от колегите й в пунктовете, когато се налага лекарска намеса. 





По публикацията работи: Мариела Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

60 % от хората не знаят правата си при пътуване

"Имаме нужда от повече достъпност и равни права при пътуванията." Това заяви евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков на дискусия по темата "ЕС в действие: по-добра защита за пътниците, ясни правила за бизнеса". Новаков посочи, че годишно в Европа се извършват над 13 милиарда пътувания. Тревожно е, че 60% от хората не знаят какво да..

публикувано на 16.05.25 в 16:51

Ново насилие срещу животно провокира протест във Варна днес

“Глас за прекъснатия полет - Заедно срещу жестокостта“ е  мотото на протест срещу насилието над животни във Варна днес. Конкретният повод, който го провокира, е видео, в което се вижда как „трима младежи ритат, гаврят се и в крайна сметка откъсват крилото на гларус“. Видеото е заснето на 11 май през нощта и публикувано в социалните мрежи. От..

публикувано на 16.05.25 в 13:15

Лов на съкровища организират във варненските галерии за Европейската нощ на музеите

Атрактивна и образователна инициатива организират младежите от "Ротаракт клуб" във Варна в рамките на Европейската нощ на музеите и галериите. Тя се казва "Treasure Hunt" или в превод на български - "Лов на съкровища". На лов за загадки и гатанки в няколко варненски галерии ще се впуснат участниците в състезанието.  "С наближаването на..

публикувано на 16.05.25 в 12:30

Търсят се доброволци за Фестивала на червенокръстките и здравни филми

Международният фестивал на Червенокръстките и здравни филми търси доброволци за своето 21-во издание, което ще се проведе от 12 до 20 юни във Варна.  Организаторите на форума се обръщат към всички, които искат да помогнат за провежда-нето на едно от най-вдъхновяващите културни и хуманитарни събития в България. Изискванията са любов към киното и..

публикувано на 16.05.25 в 11:25

60 години Първа езикова гимназия във Варна

Първа езикова гимназия във Варна отбелязва своята 60-годишнина с тържествен концерт от 18 часа днес в Двореца на културата и спорта. Това е изключителна възможност да се съберем отново и да отпразнуваме заедно шест десетилетия академични постижения, живи традиции и ценни приятелства, подчертават от ръководството на училището.  Първа езикова..

публикувано на 16.05.25 в 08:11

И последният вид лешояд - брадатият, се завръща в българската природа

На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" край Сливен ще бъдат освободени първите три брадати лешояди в българската природа от 1972 г.  насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия Балкански полуостров. Всички те са млади индивиди – един е излюпен в Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", а..

публикувано на 16.05.25 в 06:53

Млада двойка от Варна подава ръка на абитуриентки в неравностойно положение

Млада двойка от Варна решава да подаде ръка на абитуриентки в неравностойно положение, за да направят празника им хубав. В групи в социалните мрежи приканват и други да се присъединят към каузата им, за да предоставят всичко необходимо на завършващите, разказа Анелия Кожухарова, която е акушерка по професия. Тя и приятелят й предлагат безплатен транспорт..

публикувано на 15.05.25 в 16:00