Продължава засиленият интерес за поставяне на ветрогенератори или както ги наричаме разговорно - „перки“, в Добруджа. Преди около месец в предаването на Радио Варна „Пост фактум“ кметицата на Община Добричка Соня Георгиева съобщи, че ще организира местен референдум за намерението да се изградят ветрогенератори край 15 добрички села - Тянево, Божурово, Долина, Житница, Златия, Камен, Козлодуйци, Ловчанци, Лясково, Малка Смолница, Миладиновци, Росеново, Орлова могила, Самуилово и Смолница.
Предлагат референдум за намерението за изграждане на ветрогенератори край 15 добрички села
Различни фирми, обаче, са изявили интерес към поставянето на перки и в землището на община Генерал Тошево. Заместник-кметът Дeян Димитров каза за Радио Варна, че има три инвестиционни предложения. Исканията в тях са различни: едните за изработване на Подробрен устройствен план, другите за промяна на ПУП. Едно от мащабните предложения е да бъдат разположени 70 перки върху над 450 дка от землищата на пет села - Житен, Градини, Сноп, Дъбовник и Пчеларово. Височината на стълбовете ще бъде до 200 метра, а заедно с турбината - до 300 м. В заданието на проекта е посочено, че подстанцията е на 102 дка земя, а за всеки генератор се предвиждат по около 4 дка, съобщиха от онлайн изданието "Български фермер".
Инвестиционното предложение е на „ВПД Уинд 1" ЕООД. Варненското дружество е част от водеща германска компания, специализирана в проектирането, разработването, изграждането и оперирането на ветроенергийни и соларни паркове. Компанията присъства в 31 страни на 4 континента и има обща инсталирана мощност 6670 мегавата.
Заместник-кметът на Община Генерал Тошево Димитров съобщи, че има 4-5 подписки срещу предложението, постъпили в местната администрация, от земеделски стопани и жители от няколко населени места. Вече са изпратени на фирмата. Общината е трябвало да осигури публичност на задание за изготвяне на ОВОС - Оценка на въздействието върху околната среда, което вече е направила. Общинският съвет е отказал издаването на Подробен устройствен план.
„Земята в общината масово е трета категория. При нас всичко е чернозем“, уточни Димитров.
Естествено, притесненията на хората от този район на Добруджа произтичат от факта, че това е плодородна земя, а земеделието е основният им поминък.
Над 250 акта е съставила полицията на родители, чиито деца са били установени при полицейски проверки във вечерните часове на обществени места това лято във Варна. Децата са били непридружени от родител или от пълнолетно лице, упълномощено с декларация от родител. Това обяви Надежда Русева, инспектор за борба срещу противообществените..
От 20 ноември 2025 г. във Варна започва да функционира новата зона за платено кратковременно паркиране „Зелена зона“. От тази дата потребителите ще бъдат таксувани чрез изпращане на SMS на номер 1353 или чрез мобилното приложение Mpark. Това съобщи на пресконференция заместник-кметът Илия Коев. По думите му двумесечният гратисен период се дава, за да..
Ръководството на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) уведоми Главна дирекция “Борба с организираната престъпност” (ГДБОП) и Дирекция “Киберпрестъпления” в Министерство на вътрешните работи (МВР) заради продължаващите опити за измама от името на НЗОК. Органите на МВР са информирани за установените от НЗОК модели на измама по e-mail и чрез sms...
Председателят на Народното събрание ще посети Балчик в празничния за града 21 септември – когато се навършват 85 години от възвръщането му в пределите на България. Визитата е по покана на областния председател на БСП Сияна Фудулова, общински съветник от Балчик. Програмата на централния площад започва в 10.00 часа с церемония по издигане на..
За седмица във Варна задържаха 42-ма души при акция срещу разпространението на наркотици, съобщават от варненската полиция. На територията на ОДМВР - Варна се проведе специализирана полицейска операция по линия „Престъпления свързани с наркотичните вещества“,по повод началото на новата учебна година. Криминалистите разбиха една лаборатория за..
За пета поредна година по повод Деня на Независимостта на България – 22 септември, варненското туристическо дружество „Владислав Варненчик” заедно с Дирекция „Спорт“ към Община Варна организират Черноморски поход Варна - Балчик. Сборният пункт ще бъде пред бензиностанцията на УМБАЛ „Св. Марина“ на 22 септември (понеделник) в 7:30 часа. Поема се по..
За първите шест месеца на т.г. 19 варненски тийнейджъри са били приети в болница след употреба на наркотици, сред тях и едно дете на възраст по 14 години. В тази възраст най-често причината за попадането им в болница е употребата на вейп със синтетични канабиноиди , това са осем от случаите. Това обяви днес Добромир Досев, секретар на Общинския..