Започва новата 1446 година по ислямския или мюсюлманския календар, наречен Хиджра. Така се наименува епохата, в която пророкът Мохамед и неговите последователи се преселват от Мека в Медина, където основават първата мюсюлманска общност. С това се слага началото на Исляма.
Първият месец от Хиджра се нарича Мухарем. Той започва, след като се появи нова луна в небето над южната част на азиатския континент.
Във Варна празникът ще бъде отбелязан днес с раздаване на ашуре за около 100 души в джамията „Азизие“, научавам от Районното мюфтийство.
По случай Мухарем в събота, 20 юли, в джамията "Юсуф бей" в Провадия се организира програма "Ашуре". Началото е в 12 часа и на нея ще присъстват Главният Мюфтия на България - Мустафа Хаджи и Районният мюфтия на Варна - Исмаил Ахмедов. Поканен е и отец Григорий от православния храм „Свето Благовещение“ в града, председател на църковното настоятелство.
"Ще се радваме и той да е с нас, да сме заедно. Без да разделяме етноси, за да продължаваме да бъдем заедно, за да споделяме тази хубава гозба", коментира за Радио Варна Районният мюфтия Исмаил Ахмедов.
Ще бъде раздадено ашуре за около 200 души. Думата "ашуре" идва от арабски език и означава ашер - десет. Ашуре е десетият ден от месец Мухарем.
"Целта ни е да споделим топлината на нашата нова година и да разкажем на хората какво е Ислям и по този начин да достигнем до сърцата им“, допълни Ахмедов.
Според ислямската религия в този десети ден са се случили няколко неща, едно от които е създаването на първия човек.
И още една новина от Районното мюфтийство: от началото на юли организират беседи във Варненския затвор. Отзовали са се 40 души от лишените от свобода, съобщи Исмаил Ахмедов.
"За нас е важно човекът да бъде човек", подчерта той.
Целия разговор на Александър Йорданов с Исмаил Ахмедов чуйте в прикачения звуков файл.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..