Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лесна работа: По-щастливи през лятото

Хуан Миро, Каталунски пейзаж, сюрреализъм

Месец юли е прекрасен. Иска ми се никога да не свършва. Да има още лято, още приказно море и безкрайни слънчеви дни на плажа.

Сигурно не съм сама в това. Та кой не обича да има още от хубавото, да получава повече, да преживява повече радостни мигове?

Всъщност, като оставим лятото настрана, по-добре ли е да имаш повече? Да печелиш повече пари; вместо десет костюма, в гардероба си да подредиш петдесет; вместо двайсет чифта обувки – осемдесет; вместо една вила, да имаш по една на морския бряг, на океана, в планината...

Да знаем, че се прибираме у дома, където ще можем да похапнем любимо ястие и да допълни към него чаша хубаво вино, това определено оправя настроението в края на деня. Особено, ако междувременно планираме приятна почивка на плажа. Така че, да сме добре материално, това е подходяща основа, върху която лесно се гради щастие.

Вярно - има и друго. При положение, че всичко е постигнато, човек започва да изисква от съдбата и от себе си още бонуси. Дори често размива границата между бонуси и щуротии.  През 90-тте години на централната алея в престижен наш курорт често срещахме двойка, гордо разхождаща кокер шпаньола си. Какво отличаваше сладурчето от другите домашни любимци? Златният ланец на шията му. Много широк и тежък. За да няма колебания по отношение на скъпоценния метал, на каишката висеше сертификат.

Предполагам, че собствениците бяха изчерпали списъка за купуване на неща, които ги правят по-щастливи и отмятаха допълнителен списък - за престиж, или за каквото там смятаха, че е ценно за тях. С две думи бяха стигнали до етап, в който от имотното им състояние се възползваше кучето. Защото колкото повече притежаваме от нещо, толкова по-малко радост ни носи то. Първият ден на плажа или на почивка в планината е прекрасен, на петия вече сме свикнали, на седмия сме отегчени, а на десетия твърде вероятно е вместо радост, да изпитваме неистово желание да стегнем куфарите и да бягаме в обратна посока. Икономистите наричат този ефект "закон за намаляващата пределна полезност" и той обяснява факта, че някои държави и хора стават все по-богати, но това не ги прави по-щастливи.

Допълваме, че хората са склонни да се адаптират към нарастващото богатство. И това е феноменът, наречен „хедонистична бягаща пътека“, което ще рече, че непрекъснато вдигаме летвата за онова, което искаме или мислим, че ни е необходимо, за да бъдем щастливи. Амбициите увеличават скоростта на бягащата пътека, защото отново и отново ни карат да изпитваме неудовлетворение от постиженията си.

И в този задъхан и амбициозен свят, бяхме станали свидетели на чудна гледка: на една полянка до изключително оживена пътна детелина в Мадрид, се беше разположил катун. Разпънати палатки, силна музика, смях и веселба, бягащи деца, свободно пасящи коне. Един шарен, безгрижен, шумен и весел свят. Контрапункт на другия – големия, изнервен, претоварен и преуморен свят на намаляваща пределна полезност и бягащи хедонистични пътеки.

Беше сюрреалистично. Два взаимноизключващи се варианта на житейски избори. Два полярни свята, случайно и за кратко попаднали на едно място. И всеки от техните представители търси щастие. Вероятно мнозина го намират.

Всъщност животът обича да устройва шеги, да създава уникални миксове от култури и картини, да показва, че няма рамки, че светове, които изглеждат нелепо един до друг понякога откриват радост в еднакви неща.

Ако лятото е сред тях, да го живеем жадно и с вдъхновение.

През лятото хората изглеждат много по-щастливи.



По публикацията работи: Веселина Божинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

39 години УМБАЛ "Св. Марина", наградиха заслужили лекари, санитари и медицински сестри

39 години от създаването си отбеляза днес Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Света Марина" във Варна.  Своята благословия отправи Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан. Приветствие беше поднесено от  ректора на Медицинския университет във Варна проф. Димитър Райков, както и от проф. Силва..

публикувано на 17.07.25 в 18:45

Световният ден на емоджитата: Как ни промениха?

Един от най-цветните “празници” в дигиталния свят - Световният ден на емоджитата - се отбелязва днес. Малките цветни символи, които използваме все по-често, произлизат в края на 90-те години от японския художник Шигетака Курита. Ако се чудите защо точно на 17 юли, погледнете емоджито за календар - на него е изписана именно тази дата. Тя беше..

публикувано на 17.07.25 в 11:55

С куче на път - полезни съвети за щастлива ваканция

В сезона на отпуските и летните ваканции е време за пътешествия и дълги отсъствия от дома. Това са моментите, в които на път тръгва цялото семейство, много често и с домашния любимец. И също както ние се подготвяме за път, така трябва да извършим куп приготовления за четириногия си любимец, ако сме решили да го вземем с нас. Най-често се..

публикувано на 17.07.25 в 08:10

Църквата почита Света Марина

Българската православна църква почита  паметта на Света великомъченица Марина. Във всички храмове в страната ще бъде отслужена тържествена Света литургия. В българските народни вярвания, светицата е наричана Огнена Марина и символизира небесния огън. Тя е покровителка на жътвата, нивите и сеитбите.  Празникът на светицата е в третия ден от..

публикувано на 17.07.25 в 07:14

Варненският свободен университет и Община Шумен ще подпишат договор за сътрудничество

Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Община Шумен ще поставят началото на стратегическо партньорство в областта на образованието, научната дейност, практическата подготовка и приложните изследвания. Подписването на договора ще се състои на 17 юли 2025 г. в 10.00 ч. в сградата на общинската администрация, с участието на ректора на..

публикувано на 16.07.25 в 10:15

Православната църква чества света Юлия

Православната църква чества днес света мъченица Юлия.  Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..

публикувано на 16.07.25 в 08:31

Българските училища в чужбина се събират на 22 юли във Велико Търново

Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново.   "Учим, играейки. Играем, учейки!"   е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..

публикувано на 16.07.25 в 07:05