Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътните фирми и ръководителят на ВиК-проекта се срещнаха с кмета на Варна

До къде стигнаха и кога приключват ремонтите в Евксиноград и на бул. "Христо Смирненски"?

3
Снимката е илюстративна
Снимка: ВиК Шумен

През месец август и септември ще се извърши голяма част от асфалтирането на улици в Евксиноград, където „ВиК – Варна“ извършва ремонтни дейности по проекта за водния цикъл. Това обещаха днес пътните фирми и ръководителят на ВиК-проекта по време на среща с кмета Благомир Коцев. 

По данни на пътностроителните фирми в момента се работи по полагането на настилка по ул. „17-а“. Ремонтните дейности там се очаква да приключат до 4 август. След това започва работа по възстановяването на улици „13-а“ и „14-а“, както и прилежащите по-малки пътни участъци. Там ВиК–дейностите вече са приключили, предстои работа по пътната част.

Фирмите-изпълнители на проекта алармираха, че решение трябва да се търси при полагането на водопровод на ул. „16-а“. Тя ще остане изцяло затворена в отсечката от „Княз Борис I” и ул. „19-а“ по време на монтажните дейности, стана ясно по време на срещата. Заместник-кметът Пламен Китипов поиска незабавно да започне работа по намирането на решения за имотите с ограничения на достъпа.

Ул. „28-а“ e напълно възстановена със средства от Община Варна. Там са изградени нови тротоари и е поставено улично осветление. Допълнителното  финансиране за цялостно обновяване е отпуснато от общинската администрация, защото улицата ще бъде обходен път при предстоящото затваряне заради ВиК ремонта на бул. „Княз Борис I“ в участъка между Траката и Ботаническата градина.

ВиК дейностите са приключили и на ул. „25-а“ и ул. „26-а“. Голяма част от пътните участъци в Евксиноград ще бъдат възстановени в първоначалния си вид, както е заложено във ВиК-проекта, без допълнително финансиране от Община Варна. Причината е, че при ремонтните дейности е изградена канализация, но водопроводът е стар и често аварира.

По време на срещата бе отчетен и напредъкът на ВиК-дейностите в останалата част на града. Кметът поиска максимално бързо да приключи ремонтът по бул. „Христо Смирненски“, откъдето минава маршрутът на автобусни линии № 10 и № 12.

По данни на фирмата-изпълнител към момента се нареждат бордюри по бул. „Христо Смирненски“ в участъка от ул. „Прилеп“ до ул. „Подвис“. На кръстовището на ул. „Подвис“ с бул. „Христо Смирненски“ трябва да се извършат ремонтни дейности, които да осигурят поставянето в бъдеще на светофар. Очаква се там ремонтът да приключи до края на следващата седмица, след което да се организира възстановяването на автобусните маршрути.

Междувременно предстои да се направят връзките към големия водопровод по бул. „Христо Смирненски“, които са на две места - до ул. „Патриарх Максим“ в местност Пчелина и до ул. „Подвис“. Следват 72-часови проби на водопровода, дезинфекция и други дейности, които изискват определено време, отчетоха от фирмата-изпълнител. По техни данни, окончателното превключване на новия водопровод е свързано с прекъсване на водоподаването за абонати в част от града за период от две денонощия. Графикът за превключването ще се съгласува с Община Варна и ще бъде обявен публично дни по-рано.

По време на срещата стана ясно още, че е приключил ВиК ремонтът по ул. „Манол Йорданов“, която свързва Горна и Долна Трака. Следва изпълнение на дейностите по пътната част, които се очаква да приключат около началото на септември.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Футболен клуб Спартак (Вн) има нов Управителен съвет

ОбС-Варна с призив към бизнеса да помогне на Спартак

Общински съвет – Варна отправя призив към представители на варненския бизнес, инвеститори, спонсори и дарители да окажат съдействие за стабилизиране и бъдещо развитие на ФК „Спартак“. Повод за това е постъпило днес писмо от клуба в деловодството на ОбС, в което се алармира за тежкото финансово състояние на „Спартак“. В документа се настоява за спешна..

публикувано на 07.08.25 в 16:55

Днес 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват няколко спирки след 22,00 часа

Днес след 22,00 часа автобусите по линии 148, 209 и 209 Бърз няма да обслужват спирки "Възраждане" и "Хемус" посока кв. "Владиславово".  Ще преминават по ул. "Вяра", бул. "Трети март", бул. "Република" и ще се включват по маршрута си на бул. "Цар Освободител". Промените се въвеждат поради ВиК авария в района на северното платно на бул. "Цар Освободител"..

публикувано на 07.08.25 в 16:52

Нивите в област Варна поскъпват, рентата пада

Земеделските земи в област Варна са поскъпнали през 2024 година. Цената на сделките с ниви достига 1 971 лв.  за един декар, което е със 7.5% повече в сравнение с 2023 година, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Област Варна е на шесто място по цени.  Преди нея са областите Добрич - с 3 531 лв., Силистра - с 2 618 лв., Русе -..

публикувано на 07.08.25 в 16:45

30% ръст на немските туристи по Северното Черноморие това лято

Сезонът върви според направените прогнози за доста силно присъствие на немския пазар. Това се дължи на подобрената транспортна достъпност - авиокомпания базира самолет, който обслужва големите летища в Германия. 25-30% е отчетеният ръст на броя на немските туристи. Това каза проф. Стоян Маринов, съпредседател на Варненската туристическа камара. Той..

публикувано на 07.08.25 в 16:25

Започва основен ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“

В сряда – 13 август, започва основният ремонт на ул. „Поп Димитър“ в район „Младост“, стана ясно по време на редовната оперативна среща на ръководството на Община Варна с пътностроителните фирми. Предвидени са подмяна на бордюри, нова тротоарна настилка, улично осветление, светофарна уредба, както и преасфалтиране на цялата улица – от ул. „Вяра“ до бул...

публикувано на 07.08.25 в 14:34

Птицевъд за държавните магазини: Да има проследяемост на стоките, за да няма вносни с български етикети

Да бъде гарантирана проследяемостта на продукцията, която се продава в държавните магазини, за да се избегнат нелоялни практики, като например евтино вносно месо да се представя за българско. Това коментира Даниел Божанков, председател на управителния съвет на Асоциация на промишленото птицевъдство (АПП). По думите му това е фундаментален проблем в..

публикувано на 07.08.25 в 14:30

Варна е домакин на пътуващата изложба „Следи от изчезване“ – глас за изчезващата дива природа на България

До 29 август 2025 г. варненци и гости на града ще могат да посетят пътуващата изложба „Следи от изчезване“, разположена в зеленината на Природонаучния музей. Изложбата е част от кампания, посветена на опазването на редки и застрашени животински видове в България. В центъра на експозицията са детайлни отливки на стъпки от диви животни, чието..

публикувано на 07.08.25 в 14:11