Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Магърдич Халваджиян: Успешните хора не обвиняват другите и признават грешките си

Магърдич Халваджиян е един от най-успешните продуценти у нас. Описва себе си като мечтател. Обича да казва, че „хвърчи в облаците, но в същото време е здраво стъпил на земята“. 

В годините разбрах, че мечтите са много хубаво нещо, но трябва да ги подплатиш с много можене и знаене. Чак тогава разбираш, че те се сбъдват, категоричен е той.

Този урок Халваджиян  научава още в цирковото училище в Москва, където е завършил. За няколко години вижда с очите си как с постоянство и много работа от деца негови съученици стават най-добрите циркови артисти в света. С много работа и упоритост няма как нещо да не се случи, казва той. В печелившата формула фантазията и дисциплината вървят ръка за ръка. Ако умееш да съчетаеш тези две неща, може да ти се случат нещата, убеден е Халваджиян.

Важното е човек да не губи вяра. Ние сме устроени много бързо да се отчайваме, да се отказваме и да сменяме мечтите си. Изведнъж се оказва, че имаме друга мечта и започваме да вървим към нея, твърди продуцентът. 

Неговата мечта, която предопределя и пътя му, е киното. В ученическите си години се вдъхновява от филм от поредицата за Индиана Джоунс, купува си малка камера и започва да снима. Целият му живот е свързан с изкуството, той е цирков артист и режисьор. Водещото качество, което го тегли напред, е постоянството. С упоритостта си успява да реализира мечтата си и да прави "изкуство, което разказва в изображения".

Успешните хора не обвиняват другите, а себе си, и си признават грешките, смята Халваджиян. Според него има две неща, които са нужни за успех: трябва да си честен със себе си и да знаеш докъде са твоите възможности и сили, за да постигнеш целите си. 

Маги Халваджиян коментира темата за филмовата индустрия у нас. Пазарът не е малък, а беден, смята той. Ако български режисьор изтегли кредит и сам си финансира направата на игрален филм, то той ще остане назад с парите, поради факта, че в днешно време много хора гледат филми през онлайн платформи и не ходят на кино. В България филми се правят с помощта на Националния филмов център и допълнително търсене на спонсори и продуктово позициониране от страна на продуценти и режисьори, допълва Халваджиян. За него обаче това не е пазарен принцип и затова не желае да създава филми по този начин. Така той преминава към снимане на англоезични филми, които после продава на големи онлайн платформи. 

На въпроса дали можем да обвиним телевизията за намаляващото образователното ниво, режисьорът отговаря, че киното не може да замести образователната система. В днешно време трудно ще се намери човек без телевизор в дома си, но това дали четем и учим е индивидуален избор, коментира още продуцентът. 

Според него в реалити форматите, популярни у нас и по света, е пълно с "лумпели", и допълни, че не би направил такова предаване, защото би загубил уважение към себе си. Всичко опира до това какъв човек си и какъв морал имаш, коментира още той. 

По думите му, в предаванията, които той продуцира, се търси пакет от качества. Ако победителите в тях са пресметливи, разсъждава Халваджиян, те ще използват сегашната си слава, за да се издигнат и да станат звезди. За пример даде актьора и победител в един от форматите - Влади Зомбори, когото Халваджиян е посъветвал да "яхне вълната на славата и да се издигне". 

Маги Халваджиян повдигна и темата за чалгата в България. Според него това вече не е жанр музика, а начин на живот. Посочва я като причина за културното състояние на страната в момента. Чалгата промотира еднаквостта у почитателите си: еднакви мъже и жени със същата външност, интереси и маниери; липса на индивидуални черти и мислене. Тази житейска мода е превзела България: изгубили сме битката с културата отдавна и критичната точка е премината, коментира още Халваджиян. В голям процент от музикалните клубове се пуска само чалга, а рок и диско заведенията затварят, защото само чалга изпълненията носят пари, допълва продуцентът. 

През първите години на новото хилядолетие имаше бум на поп музиката в България с изпълнители като Мария Илиева, Каризма, Орлин Павлов и Любо Киров, но той бързо замря, посочва Халваджиян. Той припомни, че е снимал чалга видеоклипове в началото на 90-те, но тогава този жанр е бил "екзотичен", а сега е "пълен ужас", каза още Халваджиян. 

С Маги Халваджиян разговаря Мартин Николов: 




По публикацията работи: стажант-редактор Василена Хаджиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 02.04.25 в 08:10
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40
Теодор Славев

Теодор Славев: АПС има интерес от бързи избори

Възможно е във вторник депутатите от парламентарната група на ДПС-ДПС да обявят официал но, че излизат от управлението. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи. Според него обаче липсата на подкрепа от партията на Доган няма да се отрази върху стабилността на..

публикувано на 29.03.25 в 12:38