Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Славкова: РИМ-Варна се нуждае от лаборатория за реставрация

20
Мария Славкова
Снимка: Радио Варна

Годината е 1972, когато светът е разтърсен от откритието на най-старото злато в света в древен некропол от халколитната епоха. Мястото е бреговете на Варненското езеро, където са открити 294 гроба, за които е характерно голямо разнообразие на погребални ритуали. Открити са и голям брой керамични съдове, каменни и кремъчни сечива, предмети направени от мед и кост, множество украшения от злато и мидени черупки. Една част от тях може би никога няма да видим, но не малка част от откритията са изложени във варненския музей благодарение и на труда на реставраторите.

Истината е че един от най-големите музеи в България – Регионалният исторически музей във Варна няма лаборатория за реставрация. В момента в музея работят двама реставратори, а помещението, в което „връщат към живот“ античните предмети е фургон, който се намира в двора на музея. Разполагат с един климатик, мивка, голяма лупа /нямат микроскоп/ и никаква вентилационна система. От две години в музея работи реставраторът Мария Славкова. Помагат й доброволци, включително и стажантката Яна Борисова от Варна, която още е студентка, но е неотлъчно при нея всяко лято от няколко години.



Мария Славкова е на 35 години и е реставратор на керамика. Детската й мечта е била да стане лекар, но не съжалява, че не се е сбъднала, защото пак се чувства като доктор, но на керамични съдове, разказва с усмивка в интервю за Радио Варна. Започнала е работа като реставратор още от първи курс в Националната художествена академия. Първата й работа е в археологическия обект „Провадия-Солницата“ през 2009 година и вече 15 години е реставратор на керамика. Смята, че съдбата има пръст в това да се озове от София в Провадия. При посещение на студенти в реставраторското ателие в БАН, реставраторката д-р Петя Пенкова ги попитала дали искат да отидат някъде на разкопки, като добавила, че е добре за тях да са били и на разкопки. Предложението е за Солницата и Мария приема. Там е всяко лято до 2020 година. Била е на граждански договор към музея в Провадия, но вече две години е на трудов договор във варненския музей.


Може би над 4 500 предмета е реставрирала Мария до сега – керамични съдове, кости, миди спондилус, кремъчи оръдия и др. Много е жалко, че повечето музеи в България нямат оборудвани лаборатории за реставрация, нямат и специалисти реставратори, разказа Мария. Заради това не можем да представим в цялост материалната култура, която са ни оставили хората преди толкова много години. Другият проблем е ниското заплащане на реставратори в момента, което е между минималната до средната работна заплата за страната, каза още Мария Славкова.

Основният материал, с който тя работи, е лепилото Паралоид. Другите са различни разтворители – ацетон, спирт, понякога и кислол. Една не малка част от тях си набавя от България и конкретно от София, но други, като инструментите, си купува от чужбина. Много й е ценна рашпилата, която не се продава у нас, но с нея реставраторът успява да възстанови оригиналния вид на съда. Купува си я от Италия, където е работила известно време също като реставратор.

В момента Мария работи над няколко керамични съда. Завършила е един голям хранилищен съд и той скоро ще бъде експониран, но на работната маса има поднос с малки парченца открити миналата година във Варненския некропол, които един ден ще се превърнат в малкия изящен съд сътворен ръчно в миналото.

Мария е убедена, че варненският музей заслужава да има голяма и модерна лаборатория за реставрация. Ако такава бъде направена, то и интересът към професията на реставратора неминуемо ще се засили. Тя разказа, че когато имат посещения от деца, показва им какво работи и им дава да сглобят парченца от малки съдове и те интуитивно и много бързо наместват малките парченца. "Това ми дава надежда, че някой ден - дори един или двама от тях да съм запалила да станат реставратори, би било прекрасно!"

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Гурково Тодор Георгиев: Искам да оставя селото в приличен вид, търсят се доброволци за парка

Жителите по селата също очакват приемането на републиканския бюджет, респективно общински, за да набележат задачите за новата година и плануват разходите си по тях. А дотогава не разчитат само на публичните средства, но и на дарения, спонсори, доброволен труд. „Това ще ми бъде последният мандат. Искам да оставя селото в приличен вид“ – казва по..

публикувано на 07.02.25 в 08:00
Изображението е илюстративно.

Пластичен хирург: Немедицински специалисти категорично нямат право да поставят ботокс

Немедицински специалисти нямат право да извършват естетични процедури. Това категорично мнение в предаването "Новият ден" изрази доц. д-р  Даниел Янков от Клиниката по пластична хирургия към Военномедицинска академия-Варна, във връзка с пострадалите след поставяне на ботокс, настанени в "Пирогов".  Лекарите, които според съществуващото..

публикувано на 06.02.25 в 08:05

Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM): Не си подготвен единствено за тези неща, за които не си подготвен

Интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM) Швейцарската симфонична метъл банда AD INFINITUM ще направи първи концерт в България. Групата е част от турнето на ELUVEITIE и INFECTED RAIN. Датата за България е 9 февруари, мястото – софийският клуб „Joy Station“. Организатори са „BGTSC“. В предишно предаване представихме новия албум на групата..

публикувано на 06.02.25 в 06:30

Експерт: От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за промени в Изборния кодекс

От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..

публикувано на 05.02.25 в 08:25
Георги Христов

Георги Христов: Музиката се създава от творци, не от машини

Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...

публикувано на 04.02.25 в 08:25

Група PIZZZA си търси вокалист

PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..

публикувано на 03.02.25 в 08:20

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00