Над 54 милиона пластмасови чаши за еднократна употреба са спестили децата и екипите на 170 детски градини в страната като са се включили в инициативата "Аз избирам чашата за многократна употреба", от 2016 г. до днес. Това съобщи за Радио Варна нейният идеолог Сабина Максимова. Така на природата са спестени 400 тона въглеродни емисии и над 140 тона пластмаса, отбеляза тя. По думите ѝ използването на пластмасата за еднократна употреба е свързано с личния избор.
Кампанията придоби международна известност като беше наградена за „Най-добра инициатива в образованието“ в световната еконадпревара BEYONDPLASTIC AWARD 2020.
На глава от населението българинът използва средно между 250 и 400 торби за еднократна употреба на година, което означава милиарди торбички само за една година. Хора като мен, които отиват на пазар с платняна торбичка са единици, казват търговците, при които пазарувам. Ако успеем да обърнем тенценцията, представете си - ще спестяваме милиарди торби всяка година, заради личния избор, подчерта Максимова.
Тя припомни, че в някои страни вече е въведена и успешно работи депозитната система за изхвърляне на отпадъците, която гарантира, че бутилките и кенчетата, които връщаме, ще бъдат използвани отново. У нас обаче въвеждането й се бави, допълни икономистът-еколог. По думите ѝ тези промени могат да се случат трудно, защото "зад тях стои лобисткия интерес на големите производители". Според Максимова аргументът на бизнеса е първо да се изчерпи всичко, което има на склад, за да не претърпи икономически загуби. Но, държавата няма статистика за внесените количества еднократни посуди. Така те продължават да се произвеждат, внасят и съответно - употребяват. Индустрията се води на 100% от своя интерес, каза още тя. Първият доклад, поръчан от МОСВ за въвеждането на депозитна система у нас беше още през 2012 г., а през т.г. тя трябваше да заработи, но пак остана на етап „изготвяне на анализ“; пореден, както подчертаха преди дни от екологично сдружение „За Земята”.
В разгара на летния сезон пътуваме много, а това е свързано и с прекомерно използване на пластмаса за еднократна употреба. Затова Максимова призова да използваме бутилки и торбички за многократна употреба. Не случайно този летен отпускарски месец е избран и за световната инициатива да спрем употребата на пластмасата за еднократна употреба - "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/, припомни Сабина Максимова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл:
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..