Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Истории от първа линия

Иван Плачков: Усетихме се българи едва в свободна Украйна

Никога не съм учил специално български език, говорехме го само вкъщи. Дори, когато започвахме училище по времето на СССР, първата година в Чушмелий (Криничкое) беше нулева и учихме само руски език. Съветският съюз правеше всичко възможно да не се чувстваме българи.
Това разказва украинският политик от български произход Иван Плачков, с когото разговаряме в дома му в Чушмелий в Украйна, на брега на езерото Ялпуг – най-голямото сладководно езеро в Украйна и второто по-големина в Европа. 
Бивш министър на енергетиката на Украйна в три правителства и бивш губернатор на Одеска област, Иван Плачков е и предприемач. Създател е на бранда "Украинско вино". Днес виното, което произвежда от лозята си в района на Ялпуг под името "Колонист", се сервира в ресторанти из половин Европа, както и на почти всяко дипломатическо събитие на родната му Украйна. 
Освен грозде от местни сортове, в Чушмелий Плачков обаче отглежда и култури, които трудно бихме свързали с тази географска част на света - маслини, смокини и дори нарове, които превръщат района на "Райска градина". Обяснението, по думите му, е в същата географска ширина, на която са разположени винарските райони на Бордо и Пиемонт, но с комбинация от климата в района. 
Единственото, което ни свързваше с България по съветско време беше списание "Жената днес". Едно списание за цялото село, което всички се изреждаха, за да четат на български, както и плоча на Емил Димитров и Лили Иванова. Това беше!
Моят дядо слушаше Радио София (някогашната програма "Хоризонт" на БНР) и когато чуеше песни на Борис Машалов - плачеше, разказва още Иван Плачков.
Нямаше никаква вероятност българин да стане някъде началник или да израсне в кариерата си по съветско време. Украинските българи се усетихме българи едва в свободна Украйна, след 1991 г.
Днес - 24 август, Украйна отбелязва 33 години от обявяването на независимостта си!
След началото на войната, Иван Плачков както и останалите жители на Чушмелий подпомагат и армията. 
Синът му, който преди 24 февруари 2022 г. е бил с втори ранг министър, отговорен за ядрените мощности на Украйна, става военен. Понастоящем е старши лейтенант в Националната гвадия. Бригадата, в която воюва е съсредоточена в Източна Украйна. 
Много е трудно в момента да се прави бизнес и земеделие в условията на война, но хората работят. Вярвам, че ще победим, убеден е Иван Плачков.

Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.



Проектът "Истории от първа линия" е съвместен между Доротея Николова и Румен Сарандев от екипа на Радио Варна и Олександр Барон от "Бесарабски фронт" в Одеса, Украйна.
Той включва поредица от срещи, интервюта и видеа в Одеска, Миколаивска и Херсонска област в Украйна между 16 и 24 юни 2024 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненски студент създаде триста шрифта

Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..

публикувано на 31.01.25 в 08:00
Екип TexНова

Сензорна витрина за плодове и зеленчуци – иновация на студенти от Варна

Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на  Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..

публикувано на 30.01.25 в 11:23

Жители на Суворово събраха пари за нови камбани на храма "Възнесение Господне"

С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..

публикувано на 30.01.25 в 07:20

"Умната" пазарска количка на студенти от Варна

Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..

публикувано на 29.01.25 в 08:05

За европейско самочувствие и достойни старини настояват пенсионери в Балчик

Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..

публикувано на 28.01.25 в 08:15

Кр. Стоянова: По четири-пет пъти годишно се правят проверки на противопожарните системи в хотелите

Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..

публикувано на 27.01.25 в 10:52

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 27.01.25 в 08:30