Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марина Великова представя "Ледовете на Антарктика" във Варна

Усещането за Антарктика е усещане за тишина, смята Великова

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на колегата Марина Великова от Българското национално радио е подредена на входа на Морската градина във Варна. 

Снимките са направени по време на участието и в 32-рата антарктическа експедиция, ръководена от проф. Христо Пимпирев.

Представянето е по повод отбелязването на три години от влизането на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий" в състава на Висшето военноморско училище „Никола Вапцаров“. 

ях вдъхновена от едно интервю на проф. Христо Пимпирев, в което той казваше, че най-впечатляващият звук за него от Антарктика е грохотът на падащите ледове в тишината на океана. И е точно така! От една страна Антарктика е абсолютно тиха, а от друга - е изпълнена със звуците на много живот. Там живеят много животни. Звукът на водата е нещото, което най-много ме впечатли", коментира за Радио Варна Великова. 




Тя допълни, че друг впечатляващ звук е този от пингвините.онякога пингвините се карат, а когато се карат, главно за територия, те наистина са много смешни. Най-милото е звукът на пиленцата на пингвините", каза още Марина Великова. 

В Антарктида, продължава разказа си тя, преобладаващи са ледовете. "Това са исполини, които много вълнуват, много впечатляват. Иска ми се обаче с тази изложба да обърна внимание на хората, които ще я видят, на крехкостта на Антарктика и на нашата земя, защото днес преживяваме едни 35-40-градусови температури и това са температурите на една затопляща се планета.Това на Антарктика се усеща особено силно, защото там е мястото, където се образува световният климат", поясни Великова. 




Усещането за Антарктика е усещане за тишина. Има звук на тишината там, защото там липсват звуците на човешкото присъствие, допълва авторката на изложбата "Ледовете на Антарктика". Звукът на тишината на Антарктика е мащабен, силен звук, който ще бъде чут и от публиката в следващ проект, който подготвя Марина Великова. "Надявам се до края на годината да подредя тези звуци по един хубав начин, за да усетят хората това, което искам да кажа. Мисля това да бъде с QR код и с видео, за да има едно цялостно преживяване на звук и картина", каза още Марина Великова. 

20-те фотографии, направени по време на 32-рата експедиция на НИК "Св. св. Кирил и Методий", ще останат до 18 август на входа на Морската градина. 

Подробностите чуйте от разговора на Даниела Стойнова с Марина Великова:





По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц.Фоткова: Здравето на микробиома влияе на нервната система

Има основна връзка между функцията на стомашно-чревния тракт и главния мозък. При нарушение на функциите на стомашно-чревния тракт може да възникнат заболявания свързани и с централната нервна система, вкл. невродегенеративните заболявания. Това каза в интервю за Радио Варна доц.Светлана Фоткова-Георгиева от факултета по фармация на варненския..

публикувано на 10.11.24 в 12:12
бременност бременни жени

Една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие

Около една пета от населението на Европа се сблъсква с проблема безплодие – данните бяха представени по време на кръгла маса по повод Европейската седмица на фертилитета, която се провежда от 4 до 11 ноември.  В една трета от случаите причините за неуспешно забременяване са у жената, в една трета от случаите – у мъжа, а в останалите случаи става..

публикувано на 10.11.24 в 10:01
проф. Румяна Дечева

Проф. Румяна Дечева: ЦИК се отказва да бъде регулатор на изборния процес

Централната избирателна комисия с явно вътрешно решение се отказва да бъде регулатор на целия изборен процес. Това коментира в интервю за Радио Варна изборният експерт проф. Румяна Дечева. По думите ѝ, при наличие на изборни нарушения, именно ЦИК е регулаторът, който трябва да направи необходимото, за да бъдат поправени грешките. Всички трябва да..

публикувано на 08.11.24 в 08:15

Командирът на кораба "Св. св. Кирил и Методий" за поредната полярна експедиция: Този път ще се целим и към остров Смит

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий".  Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по..

публикувано на 07.11.24 в 08:00

Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи...

„Война през два обектива: Там, където мълчанието крещи“ е съвместна и зложба на фотографите Олександър Барон  ( Украйна) и Румен Сарандев ( България), която представя общо 40 фотоса.  Тя ще се открие на 8 ноември в рамките на  Петото издание на Международния фестивал на етнографското кино „ОКО“   в Националния дворец на културата в..

публикувано на 06.11.24 в 08:10

Поетесата Теменуга Маринова: На тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата

Мисля си, че на тази земя си заслужава да живееш за изкуството и за децата. Няма друго, което да изпълва така човешкото съществуване. Това коментира за предаването "Гравитация нула" поетесата, писател и драматург Теменуга Маринова.  Народни будители винаги ще има и това е благодарение на хората, които си вършат работата добре. Благодарение на тях..

публикувано на 05.11.24 в 08:15

Fredrik Åkesson (OPETH): Трябва да излезеш от комфортната си зона, за да бъдеш по-добър

Интервю с Fredrik Åkesson (OPETH ) Шведските прог дет легенди OPETH са готови с новия си албум, който първо трябваше да излезе в средата на октомври, но по технически причини беше отложен за средата на ноември. Китаристът на OPETH Fredrik Åkesson даде специално интервю за От другата страна по повод концептуалния „The Last Will and..

публикувано на 05.11.24 в 07:20