Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каварна, Шабла и Балчик - най-пострадали от сушата, топлите ветрове и високите температури

Как горещините се отразяват на зърнопроизводството и имат ли полезен ход земеделците?

Промените в климатичните условия в световен мащаб неминуемо се отразяват и на земеделието. Стопаните, отглеждащи земята ни, извършват производство под открито небе и много често казват сами, че аграрните специалисти каквото и да предприемат, накрая всичко е в ръцете на природата. Добруджа, известна като житницата на България, където полята с пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и други култури, се простират, докъдето погледът ни може да стигне, страда от суша, придружена с трайната тенденция за все по-високи средноденонощни температури.

Как горещините се отразяват на зърнопроизводството и имат ли полезен ход земеделците?

За някои хора пейзажът в Добруджа е скучен – няма планини, реки, възвишения. За други обаче той е безценен. С реденето на сезоните се сменя и картината пред очите ни. През пролетта с поникването на пшеницата полята радват окото с наситено зеления си цвят, след това в жълто обагря огромни площи рапицата, идва ред на цъфтежа и на лавандулата, а не след дълго слънчогледите привличат погледите ни с разтворените си пити и красотата си. За съжаление през последните години все по-често виждаме и пшеница, която вместо да е тъмнозелена линее и добива ръждив цвят, слънчогледите току-що цъфнали и готови да пълнят питите си със семки навеждат срамежливо глави и съхнат.



По думите на проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт в гр. Генерал Тошево сушата не е нещо ново за този край на България, но придружена с високите температури и топлите ветрове, става пагубна за реколтата. Измерванията на института от 1952 година насам ясно показват, че след 2000-та година температурите трайно се повишават.

"През юли температурите наистина са доста-доста високи, а количеството на валежите е изключително ниско", коментира проф. Киряков. 

Климатичните промени, водещи до все по-чести години на суша и високи температури, категорично са проблем за земеделието, смята и Нели Стоянова, председател на кооперация „Възраждане“, отглеждаща 10 000 дка земя. а да сме в крак и да можем по-лесно да се адаптираме, нон-стоп, всяка година, използваме традиционни и нетрадиционни методи за борба с тези високи температури - къде успешни, къде неуспешни, но експерименти се правят в тази насока. Например да преминаваме към вертикални обработки, към минимизиране на обработките с оглед на това да се запазва повече влагата, нулеви обработки, подбор на сортове хибриди, които да са по-толерантни към засушаването", поясни Стоянова. 

Ситуацията не е много оптимистична от гледна точка на развитието на пролетниците, споделя и Петър Петров, обработващ в стопанството си 13 000 дка земя. аревицата в голямата си част е изгоряла, при слънчогледа също наблюдаваме период на изгаряне от сушите и горещините последните седмици и съответно не очакваме високи добиви. Най-пострадали от сушата са черноморските общини - Каварна, Шабла и Балчик", каза Петров. 

Едно от спасенията за насажденията в Добруджа, особено при сегашните метеорологични условия, са полезащитните пояси, уточни проф. Иван Киряков.

Само след месец жътвата на слънчоглед и царевица в Добруджа ще е започнала. Очакванията са част от полетата да бъдат прибрани, колкото да се изчисти земята, без да се реализира добив. На други места, макар и малко, реколта ще има. Какви ще са промените в родното земеделие при настоящия климат, тепърва предстои да проследим в годините.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Няма пострадали хора от снощните поройни дъждове в Монтанско

Няма пострадали хора от снощните поройни дъждове в района на Монтана. В село Лехчево, община Бойчиновци е обявено частично бедствено положение. Там и в съседното село Кобиляк за около час са паднали над 70 литра на квадратен метър дъжд. В момента с помощта на противопожарни екипи се изпомпва водата от къщите, залети от пороя. В село Лехчево пороят е бил..

публикувано на 27.04.25 в 13:13

Плодовете и зеленчуците поскъпват

Повечето основни хранителни стоки, плодовете и зеленчуците поскъпват на борсите у нас и през тази седмица, показват данните от седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Спрямо предходната седмица се отчита спад в цената на сиренето, яйцата, олиото и маслото. Пилешкото месо поскъпва с 0,8 на сто до 6,75 лева за килограм...

публикувано на 27.04.25 в 12:23
Коритото на Луда Камчия след свиването на най-западния ръкав на язовир Цонево.

Почистват пресъхналия яз. "Цонево"

Служители от басейнова дирекция и скаути от Варна се включиха в почистване на пресъхналия от безводие язовир „Цонево” . Скалният феномен Чудните скали останаха на сухо, а старият мост над река Луда Камчия се показва и продължава да разкрива все повече от себе си след десетилетия под водата, като се показаха и арките му, информира БГНЕС...

публикувано на 27.04.25 в 09:31
Морската градина

В неделя ще има променлива облачност, намаляваща до слънчево време

Още преди обед валежите навсякъде ще спрат, а облачността ще започне да намалява, следобед на места до слънчево. Ще духа слаб до умерен североизточен вятър. Ще прониква по-студен въздух и дневните температури ще останат близки де сутрешните – максимални между 13° и 18°, за Варна около 15°. Вълнение на морето 2-3 бала. Температура на..

обновено на 27.04.25 в 08:23
Организаторите Владислав Николов и Антония Антонова

Над 22 тона капачки са събрани към този час

Приключи поредното 12-то успешно събитие за събиране на капачки, стотинки и парични дарения в подкрепа на кампанията Аз вярвам и помагам във Варна. Влади Николов- организатор на събитието, написа в социалните мрежи своята благодарност към всички съпричастни. Днес до катедралата имаше всякакви хора, от..

публикувано на 26.04.25 в 17:55
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в АЕЦ Чернобил

На 26 април се навършват 39 години от аварията в Чернобилската атомна електроцентрала (ЧАЕЦ). Аварията се превръща в най-голямото предизвикано от човека бедствие в човешката история. Всяка година на този ден Украйна и целият свят си спомнят за жертвите на тази трагедия. Последиците от аварията все още се усещат не само в Украйна, но и далеч..

публикувано на 26.04.25 в 15:40

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на дейности по „Красива България“

Най-малко 650 човека се очаква да бъдат наети при изпълнението на одобрените проектни предложения по проекта „Красива България“ на Министерството на труда и социалната политика (МТСП) за подобряване на обществената среда, социалната инфраструктура и за осигуряване на достъпност. От тях поне 215 души ще бъдат от регистрираните в бюрата по труда..

публикувано на 26.04.25 в 14:49