Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каварна, Шабла и Балчик - най-пострадали от сушата, топлите ветрове и високите температури

Как горещините се отразяват на зърнопроизводството и имат ли полезен ход земеделците?

Промените в климатичните условия в световен мащаб неминуемо се отразяват и на земеделието. Стопаните, отглеждащи земята ни, извършват производство под открито небе и много често казват сами, че аграрните специалисти каквото и да предприемат, накрая всичко е в ръцете на природата. Добруджа, известна като житницата на България, където полята с пшеница, ечемик, царевица, слънчоглед и други култури, се простират, докъдето погледът ни може да стигне, страда от суша, придружена с трайната тенденция за все по-високи средноденонощни температури.

Как горещините се отразяват на зърнопроизводството и имат ли полезен ход земеделците?

За някои хора пейзажът в Добруджа е скучен – няма планини, реки, възвишения. За други обаче той е безценен. С реденето на сезоните се сменя и картината пред очите ни. През пролетта с поникването на пшеницата полята радват окото с наситено зеления си цвят, след това в жълто обагря огромни площи рапицата, идва ред на цъфтежа и на лавандулата, а не след дълго слънчогледите привличат погледите ни с разтворените си пити и красотата си. За съжаление през последните години все по-често виждаме и пшеница, която вместо да е тъмнозелена линее и добива ръждив цвят, слънчогледите току-що цъфнали и готови да пълнят питите си със семки навеждат срамежливо глави и съхнат.



По думите на проф. Иван Киряков от Добруджанския земеделски институт в гр. Генерал Тошево сушата не е нещо ново за този край на България, но придружена с високите температури и топлите ветрове, става пагубна за реколтата. Измерванията на института от 1952 година насам ясно показват, че след 2000-та година температурите трайно се повишават.

"През юли температурите наистина са доста-доста високи, а количеството на валежите е изключително ниско", коментира проф. Киряков. 

Климатичните промени, водещи до все по-чести години на суша и високи температури, категорично са проблем за земеделието, смята и Нели Стоянова, председател на кооперация „Възраждане“, отглеждаща 10 000 дка земя. а да сме в крак и да можем по-лесно да се адаптираме, нон-стоп, всяка година, използваме традиционни и нетрадиционни методи за борба с тези високи температури - къде успешни, къде неуспешни, но експерименти се правят в тази насока. Например да преминаваме към вертикални обработки, към минимизиране на обработките с оглед на това да се запазва повече влагата, нулеви обработки, подбор на сортове хибриди, които да са по-толерантни към засушаването", поясни Стоянова. 

Ситуацията не е много оптимистична от гледна точка на развитието на пролетниците, споделя и Петър Петров, обработващ в стопанството си 13 000 дка земя. аревицата в голямата си част е изгоряла, при слънчогледа също наблюдаваме период на изгаряне от сушите и горещините последните седмици и съответно не очакваме високи добиви. Най-пострадали от сушата са черноморските общини - Каварна, Шабла и Балчик", каза Петров. 

Едно от спасенията за насажденията в Добруджа, особено при сегашните метеорологични условия, са полезащитните пояси, уточни проф. Иван Киряков.

Само след месец жътвата на слънчоглед и царевица в Добруджа ще е започнала. Очакванията са част от полетата да бъдат прибрани, колкото да се изчисти земята, без да се реализира добив. На други места, макар и малко, реколта ще има. Какви ще са промените в родното земеделие при настоящия климат, тепърва предстои да проследим в годините.

Подробностите чуйте в репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

15 км/ч максимална скорост за велосипеди и електрически тротинетки в Добрич

Максималната допустима скорост за управление на велосипеди и индивидуални електрически превозни средства (ИЕПС) на територията на община Добрич да е 15 км/ч прие Общинският съвет на редовно заседание, предаде БТА. Към одобрената Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за организацията, безопасността на движението и дисциплината на водачите на..

публикувано на 25.02.25 в 17:12

Безплатни прегледи за диагностика на сънна апнея и хъркане във Варна

Във връзка със Световния ден на съня 14 март, Медицинският университет във Варна организира безплатни диагностично-консултативни прегледи за хора с проблеми с обструктивна сънна апнея и хъркане.  Прегледите ще се проведат в периода  4-2 1 март  в Университетския медико-дентален център на адрес: Варна, бул. „Цар Oсвободител“ №84, ет. 1, каб. №114...

публикувано на 25.02.25 в 17:10

Според данни от камера тролейбусният стълб във Варна е паднал преди появата на автомобила (ВИДЕО)

Над 1 700 тролейбусни стълбове във Варна ще бъдат обследвани със специализирана апаратура, за да бъде направен точен анализ дали има изтъняване в основата им. Това уверение е получил от дружеството "Градски транспорт" заместник-кметът по сигурността Илия Коев, съобщи самият той за Радио Варна. За тази цел ще бъде наета лаборатория, като засега няма..

публикувано на 25.02.25 в 16:50

Рисково кръстовище на варненския бул. "Левски"

Летящи с висока скорост тротинетки – сериозен проблем както за пешеходци, така и за шофьори. Не липсват и тежките инциденти. На скорошно заседание на комисията по „Обществен ред и безопасност на движението“ към Общинския съвет във Варна беше обсъден един от опасните участъци в града - к ръстовището на булевард „Васил Левски“ с улица „Васил..

публикувано на 25.02.25 в 14:59

Астероид носи името Перперикон

В базата данни в Центъра за малки планети в Харвард вече фигурира астероидът с българско име "Перперикон".  Името е предложено от доц. Веселка Радева, ръководител на Планетариума във Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров" във Варна. Името е одобрено от специална комисия на Международния астрономически съюз.  Над 250 астероида с..

публикувано на 25.02.25 в 14:45

Поскъпват синята и зелената зона за паркиране в Бургас

Синята и зелената зона за паркиране в Бургас поскъпват.  Решението влиза в сила от 1 април, а самата цена за почасово паркиране се повишава от 1.30 на 2 лева. Само допреди година цената беше 1 лев. Увеличението е одобрено на заседанието на Общински съвет с гласовете на 32 общински съветници. Като причина за поскъпването се посочва желанието на..

публикувано на 25.02.25 в 14:13

Над 400 ученици от Варна са запознати с рисковете от употреба на вейпове, кампанията продължава

Над 400 варненски ученици са запознати с кампанията "С вкус на зависимост" и са участвали в дискусиите за рисковете от употребата на вейп устройства, съобщиха от общинския пресцентър.  Общинска дирекция „Превенции“ заедно с Общински съвет по наркотичните вещества, Областната дирекция на МВР  във Варна и Регионалното управление на образованието..

публикувано на 25.02.25 в 13:44