Бях ви разказвала как помолих едно дете да ми опише август.
Каза, че август е много красив, със сини очи - сини като морето сутрин. Понякога носи слънчеви очила. Леко ги прихваща с една ръка и поглежда над тях весело, когато става дума за юли или за септември... Защото знае, че ги бие по точки във ваканционно отношение. И юли, и септември. Сигурен е в това.
Какво още? О, да! Носи хвърчило. Много шарено. С нарисувана широка усмивка и тръпчинки.
Разбира се, изял си е закуската, защото е послушен. Малката му сестричка не му противоречи и не му взема играчките... Да ти вземат играчката е най-неприятно.
Моят събеседник беше категоричен за още четири неща. Август обича да се къпе в морето. Преди това слиза от колата и пренася във вилата ваканционните куфари на цялото семейство. Непрекъснато яде сладолед. Разбира се, от любимия – шоколадов с парченца ягоди. И четвърто, много важно - пее песничка.
- Каква песничка? – изненадано запитах аз.
- Песничка за зеленчуците, - отвърна малкият разказвач.
Не споря. Има логика. Август е месецът на зеленчуците. Кога, ако не сега, ще похапваме от тях до насита...
Предполагам, след време моят малък събеседник ще описва образа на август с известни корекции.
Сигурно малката сестричка ще има друга – по-очарователна лятна роля, а не на лошата феичка, която ти задига любимата играчка. Предполагам също, че песента ще бъде различна... Според възрастта и модните тенденции. И колкото повече любов присъства в текста, толкова повече шареното хвърчило ще се отдалечава, ще се смалява и накрая съвсем ще изчезне зад синия летен хоризонт на живота... Така става с годините.
Но...
Август.
Слънцето нежно те примамва да излезеш навън и да не пропуснеш нито секунда от очарованието на лятото, което неусетно се изнизва между пръстите като топъл златен пясък на плажа. Животът весело и шарено се върти по улиците и крайбрежните алеи. Бърза да стигне до желаното място. Бърза да се срещне с любимите хора. Бърза да продължи към щастието, което следва.
Настроението е страхотно. Очакванията са винаги по-добри, по-хубави, повече и по-вълнуващи. Всичко изглежда толкова лесно, правилно и постижимо.
Август.
Ако беше сграда, сигурно щеше да е вила на брега на морето. С просторни стаи, огромна тераса, зелена люлка до лехите с цъфнали рози.
Ако беше аромат, щеше да е на море, на сутрешно кафе, на затоплени от слънцето треви.
Ако беше гледка, щеше да е изгрев край брега на морето, нива със слънчогледи или залез на фона на празнуващия град.
Ако беше картина, вероятно щеше да е пейзаж - от онези, магнетичните, в които ти се иска да влезеш и да останеш там завинаги.
Август. Ще те живеем жадно, от сърце, с благодарност, вдъхновение и радост.
Автор: Даниела Иванова
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..