Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България - най-засегнатата от пожари в ЕС тази година с над 380 хил. изгорели декари

Константин Вълчев от WWF: Борбата с пожарите е като война

Над 90% от пожарите у нас се дължат на човешки действия - неволни или от небрежност

Снимка: Европейската комисия

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на ЕС от началото на 2024 г. Това сочат данни на Европейската информационна система за горски пожари над 38 хил. хектара или 380 хил. дка българска земя вече са били изпепелени от огъня през тази година. Това е над два пъти повече от площта, пострадала от горски пожари в страната за цялата 2023 г.
В последните седмици, всеки ден в страната от Главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" гасят средно по около 250 огнища.
Борбата с пожарите е като война. Това коментира за Радио Варна Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" във WWF България, най-голямата природозащитна организация в света. 
Според доклади на Агенцията по горите и на Стратегията за борба с бедствията над 90% от пожарите у нас са причинени от човешки действия. Много са неволни, заради - например, селскостопански машини или от стълбове високо напрежение на електроразпределителната мрежа. Има обаче и голямо количество, които се дължат на небрежност - палене на огън, изхвърляне на фасове и др., каза Вълчев.
По думите му все още на много места в страната се палят стърнища и пасища, въпреки че е незаконно и абсолютно недопустимо.
С всяка следваща година пожарната опасност у нас нараства. Освен, че е много по-опасно и пожароопасният сезон все по-дълъг, но и пожарите като площ с рискове за хора, техника или сгради е по-голям. 
Много бързо се променя климата у нас, категоричен е Костадин Вълчев.
Данните вече сочат, че в по-южните части на България, особено край реките Струма и Места, климатът вече е средиземноморски. Така и пожарите стават значително по-опасни, подобно на Средиземноморските държави - Гърция, Франция, Испания, Португалия и др.
Миналата година - разказва Вълчев, в Гърция в граничещата с България област Еврос огромен пожар причини смъртта на 20 души и изпепели 980 хил. дка.
За последните двайсетина години у нас, три пъти е скочил промилът на изгорелите площи, най-вече гори. От 3‰ като процент от територията на страната, вече са 9‰. Средногодишно у нас изгарят между 50 и 100 хил. дка гори, а тази година вече сме над 300 хил. дка, както сочат европейските сателитни данни. 
Според европейската статистика, между 2006 и 2020 г. две страни са със значим ръст на пожарите - България и Кипър. Но, ако в Кипър от 5 август т.г. има значително повишение на санкциите - между 10 и 12 г. затвор и глоба от 50 до 100 хил. евро за причиняване на пожар, у нас глобите са едва 1000 лв. Не съм чувал да има осъден за причиняване на пожар, коментира експертът на WWF.
 За възстановяването на една гора са нужни, в най-добрият случай десетилетия, а реално изгаря за години.

Целият разговор с Костадин Вълчев може да чуете в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00

Агрометеоролог: Априлският сняг - проблем за овошките, благодат за посевите

До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..

публикувано на 08.04.25 в 07:30
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Правата на пътниците по въздух са застрашени

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт.   Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 07.04.25 в 08:50