Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алея на книгата - Варна 2024:

"Вой" - една история за крехкия баланс, отговорността и любовта в света на вълците и хората

Екологът Александър Скалд представя дебютния си роман

Той се казва Александър Петров, а литературният му псевдоним е Александър Скалд. Със страст говори както за работата си като еколог в голяма природозащитна организация, така и за писането, и за проучванията за докторската си дисертация върху лисици и белки и тяхната роля в различни екосистеми, за родното си място в Северозапада, за увлечението си по скандинавската митология и за странстващите северни поети от времената на викингите - скалдове. 

Тази вечер от 17.30 часа ще бъде на Алея на книгата в шатра № 19 на Издателство "Ерове", за да се срещне с читателите на своя дебютен роман "Вой" и да разказва за света на вълците и хората, а той умее да го прави увлекателно, повярвайте!

Изненадва ме с признанието си, че като ученик откровено мрази биологията и след училище избира специалност "Българска филология и история", работи като учител и радиожурналист... "Но каквото е писано да стане, то ще стане" - споделя Александър. - "На 24 години преоткрих дивата природа чрез каузите на хора, посветени със сърце на грижата за нея. Хора, които умееха да общуват, а не просто да говорят за природата. Постепенно се впуснах като доброволец, после завърших магистратура по екология, а в момента съм докторант в Пловдивския университет и подготвям дисертацията си, която изучава лисици и белки и тяхната роля в различни екосистеми". 

Питам Александър какво мисли за все по-разгорещената дискусия за съдбата на вълците в Европа, която се движи от крайност в крайност - от призиви за масово унищожаване на популацията до обявяването им за защитен вид и заговаряме за баланса... "Истината е някъде по средата. Хората в едната крайност са тези, които отглеждат животни и това е прехраната или бизнесът им, те се опитват да ги защитят по всякакъв начин. На другия полюс има хора, които никога не са отгледали и едно животно и нямат представа за усилията и за изпитанията пред животновъдите. От гледна точка на екологията е важно да отбележим, че вълците са един от т. нар. ключови видове. Това означава, че имат ключова роля за баланса в дадена екосистема, на която принадлежат. Има един изключително показателен пример за ролята на вълците в екосистемата на Националния парк "Йелоустоун". Там решават да ги изтребят напълно, за да се размножат свободно елените и така да създадат условия за лов. Елените се размножават обаче прекалено, ловът не може да регулира достатъчно популацията, започват да разрушават крайречните гори, следват наводнения, после суша, изчезват видове и т. н. Така след няколко години решават да върнат вълците в екосистемата, като внасят малка канадска глутница и постепенно районът се възстановява. Вълците принуждават елените да се движат, а не да водят заседнал начин на живот, горите израстват, заселват се отново разнообразни видове животни, реката е пълноводна, връщат се бобрите, те строят бентове, а вирчетата край тях се изпълват с риба, дори видрите се завръщат... Ето така работи една екосистема в баланс и вълците са, както казах, един от ключовите видове за това."

В романа "Вой" историята на огромния черен Ахернар - единак, който броди из планината и се опитва да събере глутницата си в света, доминиран от човека, се преплита със съдбата на един млад еколог и на една жена-ловец, които се борят срещу бракониерството и незаконните кучешки боеве. Има ли любов, питам младия автор. "Да, има любовна история, даже две. Едната е за вълка, който губи любимата си вълчица Шедир заради бракониерите... Втората е историята на Катя и Атанас, които в своето приключение да защитят дивата природа, се сближават. Не бих казал, че е типичната любовна история, защото точно, когато мислят, че са се опознали, разбират, че и двамата крият нещо мрачно в душите си, което ги е променило непоправимо... Следващият ми роман, който вече обмислям, ще е точно за този мрак вътре в нас, за това, че дори да сме "добри хора", неизбежно имаме нашата сянка и тъмна страна..."

Ето и някои отзиви от читатели за дебютния роман на Александър Скалд „Вой“:

"Пълнокръвни герои, за които милееш, колкото и да са изпълнени с мрак, естествено звучащи диалози (нещо, което откривам тоооооолкова рядко в родната литература), важни теми като мястото на човека в природата и конфликта ни с другите ѝ представители: това са малка част от нещата, които ще откриете във „Вой“.– Виктория

"Досега в родната литература ми липсваше точно тази история за гората, разказана от осъзнатия човек. Онзи смирен човек, който знае, че не е господар на природата, не е неин пазител, нито собственик, а само малка частичка от Великата Майка." – Райна Максимова

"Увлекателна история стил магически реализъм (гадните неща са реалност за съжаление), която ни образова за собствената ни природа и взаимоотношенията ни с нея." – Илияна Аракелян

"Има природа, динамика, напрежение, емоции - Александър Скалд е успял да събере между тези страници не един, а цели два свята - човешкия и животинския." – Мария - Никол


Разговора на Валерия Василева с Александър Скалд можете да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Морско око: Варна отвисоко

Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..

публикувано на 08.02.25 в 16:00

Първа изложба на "Група Варненски творци"

Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..

публикувано на 08.02.25 в 09:55

Студентът на годината Виктор Иванов разработва платформа за кандидат-студенти

Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..

публикувано на 07.02.25 в 16:25

Отпада "контактната бележка" в детските градини

Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..

публикувано на 07.02.25 в 11:52

Ученици от I езикова гимназия - победители в конкурса "Млад благотворител"

Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..

публикувано на 07.02.25 в 09:40

Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“: Спортът е дълголетие

Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..

публикувано на 07.02.25 в 08:43
Мира Димитрова и Боян Велев от Фондация

Млади учени създадоха платформата "Площад НАУКА" във Варна

Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото  събитие на  Площад НАУКА   ще бъде   на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..

публикувано на 06.02.25 в 17:30