Старинен ценен или рядък предмет, обект на колекционерски интерес. Това е определението за антика, което може да намерите в българския тълковен речник. Обикновено това са неща, които показват някаква степен на майсторство. Колекционирането на подобни предмети е огромна страст за мнозина. Докосването до нещо изработено преди десетки и стотици години е огромна тръпка. Не случайно стойността на някои от тези антики достига до десетки хиляди.
Едно от хобитата на илюзиониста от Варна Веселин Долмов – Арсен е колекционирането на антики. Сред тях е шапка на Астор от 1900 година:
"Може би един ден по-скоро бих я дал на търг, с някаква благотворителност", казва Арсен, който участва в Националното антикварно изложение във Варна от 9 до 11 август.
Освен тази шапка има и още една, която привлича вниманието, с шипове, мини китара и всякакви дребни елементи. Правена е от известно име в българската магия - Марси Марсиано.
"Тази шапка стигна до мен, тъй като ми предстоеше турне в Норвегия и исках да си сменя визията, да бъда различен, да бъда по-атрактивен на следващото ми турне и го помолих да ми изработи нещо в "стиймпънк“, нещо специално за мен. Стана уникална и свърши много добра работа. Дори по летищата като съм се разхождал всички искаха да се снимат, включително полицаите и всякакви други служители. Вече е време да се разделя с нея. Давам я за 250 лева, за колкото съм я купил," обясни Арсен.
Той има в колекцията си фланелка от средата на миналия век на футболния гранд Ливърпул, както и много ценни книжни издания. Сред тях е „Жерминал“ на писателя Емил Зола от 1885 година, оригинално първо издание на френски език.
Ако това Ви се струва като истинска антика, какво ще кажете за предмет от 17 век? Точно такъв има в колекцията на Давид и неговия баща:
"По принцип я водят за ловджийска пушка преди около 500 години, там някъде. И да, много е стара, от 1650 година е пушката. От Чехия идва", посочва Давид.
Върху самата пушка са издълбани фигурите на животни и други елементи, които показват предназначението ѝ. Продава се за 3500 лева. Давид не споделя как е стигнала до семейството му, което е от Видин, но от десетина години живеят в Германия. Освен пушки продават още пистолети, бинокли, компас и други много стари предмети.
10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб. Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот. Димитър Димитров има 250 кошера в..
Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..
На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..
Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..
Екип от 12 български ученици от 11-и клас, сред които и варненски възпитаници, ръководен от Елица Павлова, спечели първо място сред участници от цял свят в престижния конкурс за проектиране на космическа колония, организиран от Националното космическо общество в САЩ, съобщава БНР. Тазгодишното издание на конкурса привлече повече от 9 хиляди..
Изминалият януари е бил най-топлият януари, измерван някога в света, по данни на европейската обсерватория "Коперник". По данни на НИМХ-Филиал Варна обаче не януари 2025, а този през 2023 година е бил най-топлият първи месец в годината досега за Варна, каза за Радио Варна синоптичката Венета Тодорова. По-топлите зими през последните..
На 10 февруари православната църква почита Св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. Св. Харалампий е смятан за покровител на меда и пчеларите. А народът нарича този ден още Хараланбей, Араланбей, Чуминден, Харалапинден. Празникът остава в българската традиция като един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да..