Народният музикант Димитър Стойков, носител на множество награди като акордеонист, е един от носителите на званието "Почетен гражданин на Варна".
Той получава признанието за дългогодишната и богата творческа дейност, допринесла за обогатяване на фолклора в страната ни.
Музикалното наследство на Димитър Стойков идва от двата му рода. Дядо му Митьо е бил добър гъдулар, а чичовците му – гайдари. "Музикантите не се създават, те се раждат", коментира Стойков. Баща му Стойко Митев също е народен музикант – кавалджия. Майка му Нейка Кондова пеела народни песни и в репертоара ѝ преобладавали тъжните песни. За кратко време натрупва репертоар от народни хора и мелодии, които заучава от своя баща.
Спомня си, че когато е бил в шести клас, е работел на смени в стъкларската фабрика в Гебедже. Със спечелените 5 хиляди лева си купува стара хармоника, и започва да свири с нея. По-късно обаче се налага да продадат инструмента.
Димитър Стойков от малък желае да се занимава с музика, но мечтата му се сбъдва чак през 1955 г. На 24 години си купува акордеон и започва да свири всяка свободна минута. През 1955 г. прави първите си записи в Радио Варна. "На 8 ноември, на Димитровден, направих първите си записи в радиото. Като днес помня всичко. Пуснаха ги на 1 декември. Там ми се помогна да бъда култивиран музикант", припомня си Стойков.
Музиката е душата и сърцето ми, подчертава Димитър Стойков. "Съхранявам българската музика, работя върху нея, издирвам музика още от предишните години... Докато още малко виждам, докато малко чувам, докато още имам малко сили в себе си, ще продължавам да правя нещата, за да ги оставя за бъдещите поколения", допълни музикантът.
Димитър Стойков е носител на отличия, грамоти и златен медал от Втория републикански фестивал през 1964 г. и негов лауреат. Дискографията му наброява 6 дългосвирещи и 7 малки плочи, 2 компактдиска, DVD и 8 аудиокасети. Като инструменталист участва в много записи на популярни народни певци и изпълнители. Едни от най-известните му изпълнения са „Памукчийска ръченица“, „Хоро на пояс“, „Джоката“, „Калимановско хоро“, „Микино хоро“ и др.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..