Сухото време и високите температури влияят на реколтата от трюфели, които се отглеждат в гората край балчишкото село Оброчище. Това съобщи за Радио Варна един от четиримата собственици на плантацията Димитър Димитров. Сезонът е приключил по-рано - през юли, вместо в края на август. Отглеждат черен летен и черен есенен трюфел. Показателите за летните месеци не са добри, затова не очакват добър сезон за есенния трюфел. Липсва влага, а в плантацията няма поливна система.
Най-големият черен трюфел, който са откривали досега в плантацията е тежал 780 грама.
Тази година размерите им са по-малки.
Черните трюфели се култивират предимно на дъб, липа, габър, бор и лешник. От едно дръвче се очаква минимален добив от около 1 кг за сезон. В един декар има около 60 дръвчета, т.е. добивите са около 60 кг от декар.
Цената на трюфелите зависи от пазара. Черният трюфел понякога стига 50 евро на кг, белият може да достигне до 6-7 хиляди евро.
Най-силен е летният сезон, когато има големи количества от черния летен трюфел.
От новите насаждения очакват първите добиви след две години.
Породите, които са подходящи за лов на трюфели, са подходящите и за птичи лов. Научавали сме бездомни кучета да откриват трюфели, споделя Димитров.
Условията в плантацията не отговорят за отглеждането на бял трюфел, обяснява Димитров.
Рядко се случва в природата да виреят на едно място бял и черен трюфел.
Свежият трюфел се изнася основно за Испания, Италия и Франция. Търгуват с целия свят.
У нас все повече ресторанти предлагат трюфели. Преди ресторантите поръчвали по 100 грама на месец, сега - 100 грама на седмица.
Нямат производствена база. Продуктите с трюфел се преработват в България и Италия.
Предлагат приключенски тур с влакче и гурме дегустация на техните продукти. Продават фиданки, "заразени" с черен трюфел.
Съдружниците развиват бизнеса с трюфели без банков кредит, а само със собствени средства.
Работят в посока подпомагане чрез европейски фондове. Причината е, че у нас, за разлика от другите държави, няма подпомагане за дейността им.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Снимки: Емилия Николова
Никога на един рибар не му омръзва да чака голямата риба, много рядко я хваща, но я очаква постоянно – поздравява за Световния ден на риболова – 27 юни, балчишкият рибар Виктор Лучиянов. Тази дата се ч ества от 1985 г. по решение на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова, проведена през юли 1984 година. Риболовът..
На 27 юни се отбелязва Световният ден на риболова. Празникът се чества от 1985 г. в България и някои други страни, по инициатива на Международната конференция по регулиране и развитие на риболова на Организацията на ООН по прехрана и земеделие (ФАО) в Рим, Италия (27 юни - 6 юли 1984). Световният ден на риболова /World Fisheries Day/ се отбелязва..
Подписка в подкрепа на прогимназиалното образование по математика внесоха в Министерството на образованието и науката, Министерския съвет и в парламента от гражданската група „Математика за всички деца“ . В нея те настояват за разкриване на повече математически паралелки в страната, извън приема в Математическите гимназии (т.е. разширяване на..
Десет години от своето създаване ще отбележи в петък, 27 юни, арт-формацията "Палячи". Събитието започва от 20 часа при вход свободен в парка в квартал "Аспарухово". Водещи артисти от сферата на огнените изкуства от Чехия и САЩ, гости от Швейцария и Германия, родни изпълнители, ще се качат на сцената. За нас огненото изкуство е език, с който..
С впечатляващо участие, отлична организация и силен спортен дух завърши първото издание на Европейския фестивал на плажните спортове в Бяла – EU Beach Fest Byala 2025. Събитието се реализира по проект, финансиран от програма „Еразъм+ Спорт“ и организиран от Община Бяла с партньори от десет европейски държави. Фестивалът се проведе от 16 до..
Ивайло Найденов е адвокат по професия и диджей по призвание. В света на правото е от 8 години, а в музиката се влюбва още като невръстно дете. Умело балансира между двете важни неща в живота си, към които добавя и другата си голяма любов - скейтборда. Именно Световният ден на скейтбординга (World Skateboarding Day) доведе Ивайло от родния Бургас..
На 12 юли на името на българин може да бъде записан нов световен рекорд. Не бързайте. Не става въпрос за спорт. Макар че на дисциплината може да се гледа и като на спортна. Защото има движение. На челюстите. И така – на 12 юли България може да има световен рекордьор в дисциплината – ядене на люти чушки. Николай Филипов е превърнал яденето на..