Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На лов за трюфели


Сухото време и високите температури влияят на реколтата от трюфели, които се отглеждат в гората край балчишкото село Оброчище. Това съобщи за Радио Варна един от четиримата собственици на плантацията Димитър Димитров.  Сезонът е приключил  по-рано - през юли, вместо в края на август.  Отглеждат черен летен и черен есенен трюфел. Показателите за летните месеци не са добри, затова не очакват добър сезон за есенния трюфел. Липсва влага, а в плантацията няма поливна система.

Най-големият черен трюфел, който са откривали досега в плантацията е тежал 780 грама. 



Тази година размерите им са по-малки.



Повече от 10 години балчиклията Димитър Димитров търгува с черни трюфели. Плантацията се простира върху 90 декара стари гори от времето на комунизма, изкуствено насадени.

Черните трюфели се култивират предимно на дъб, липа, габър, бор и лешник. От едно дръвче се очаква минимален добив от около 1 кг за сезон. В един декар има около 60 дръвчета, т.е. добивите са около 60 кг от декар.

Цената на трюфелите зависи от пазара. Черният трюфел понякога стига 50 евро на кг, белият може да достигне до 6-7 хиляди евро.



Най-силен е летният сезон, когато има големи количества от черния летен трюфел.

От новите насаждения очакват първите добиви след две години.



Породите, които са подходящи за лов на трюфели, са подходящите и за птичи лов.  Научавали сме бездомни кучета да откриват трюфели, споделя Димитров.




Условията в плантацията не отговорят за отглеждането на бял трюфел, обяснява Димитров. 

Рядко се случва в природата да виреят на едно място бял и черен трюфел.



Свежият трюфел се изнася основно за Испания, Италия и Франция. Търгуват с целия свят.

У нас все повече ресторанти предлагат трюфели. Преди ресторантите поръчвали по 100 грама на месец, сега - 100 грама на седмица.

Нямат производствена база. Продуктите с трюфел се преработват в България и Италия.

Предлагат приключенски тур с влакче и гурме дегустация на техните продукти. Продават фиданки, "заразени" с черен трюфел.



 

Съдружниците развиват бизнеса с трюфели без банков кредит, а само със собствени средства.

Работят в посока подпомагане чрез европейски фондове. Причината е, че у нас, за разлика от другите държави, няма подпомагане за дейността им.





Чуйте повече в прикачения звуков файл.

Снимки: Емилия Николова



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изчистиха незаконното сметище до Тубдиспансера

Изчистиха едно от петте незаконни сметища в район "Одесос", това до сградата на Тубдиспансера. Проблемът с нерегламентираното изхвърляне на боклук до оградата на здравното заведение на улица „Велчова завера“ е от години. Краткосрочен е ефектът след почистването му, тъй като през нощта отново се образува натрупване на разнородни отпадъци, казаха..

публикувано на 17.01.25 в 15:25

Как да бъдем най-добрата си версия днес?

Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..

публикувано на 17.01.25 в 14:12

Веселина Илиева е новият ръководител на Ботаническата градина в Балчик

В средата на месеца дългогодишният директор Валя Машкарова се оттегли в заслужена почивка, след като през 1991 година започва работа като биолог в УБГ Балчик, а впоследствие и ръководител. В периода от 2007 до 2014 г. застава начело на Екопарк – Варна, а от 2014-а досега ръководи Университетската ботаническа градина в Балчик. За 33 години трудов стаж в..

публикувано на 17.01.25 в 13:42

Именичката Антоанета Петрова: Обичам този ден повече от рождения си

Днес православната църква чества Антоновден. Св. Антоний е  първият от т. нар. Пустинни отци. В народния календар Антоновден се празнува за предпазване от болести. На този ден жените не предат, не плетат, не варят боб и леща, за да не разсърдят чумата, шарката и "синята пъпка". Според народните представи Антон и Атанас са двама братя близнаци, които..

публикувано на 17.01.25 в 10:50

Ще скочи ли с 20% цената на новите жилища

През тази година се очаква ново повишаване на цените на имотите заради предстоящи промени в Закона за ДДС, които бяха одобрени от служебното правителство и внесени в Народното събрание. Според предложените изменения физическите лица ще трябва да плащат 20% ДДС при продажба на новопостроено жилище. Това важи за имоти, продадени в рамките на..

публикувано на 17.01.25 в 10:11

Отбелязваме Антоновден

На 17 януари Българската православна църква чества преподобни Антоний Велики. В житието му е написано, че прекарва 20 години при пълно усамотение в постройка в пустинята. Преживял до 105-годишна възраст, като запазил телесното си здраве и сила. Година преди смъртта си взел участие в борбата на Църквата против арианската ерес, като излязъл в Александрия..

публикувано на 17.01.25 в 06:00

Зов за помощ: Варненката Росица Торк се нуждае спешно от средства, за да пребори болестта

Между 500 и 600 хиляди лева са нужни на семейството на варненката Росица Торк, която се бори с тежка диагноза. Росица в момента е в турска клиника, следва лечение и в Съединените американски щати, където ѝ дават надежда за живот. Много малка част от сумата е събрана към този момент, а средствата са непосилни за близките на Росица Торк. Тя работи като..

публикувано на 16.01.25 в 17:30