Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Особености на новата автогара във Варна

4
Снимка: БНР-Варна

На 1 юни беше официално открита новата автогара във Варна. Близо три месеца откакто тя функционира вече можем да кажем, че мненията за нея са разнопосочни. Някои я харесват, според други няма достатъчно места в чакалнята, тясно е и става много горещо, изживяването не е сред най-приятните. Прекарах известно време на автогарата за да придобия впечатления от първа ръка.

Влизам в ролята на пътник, който си чака автобуса. Имам около половин час. Навън е 32 градуса, горещ летен ден, не ми е от любимите неща и затова влизам в чакалнята. Седящите места не са много – може би около 60, но има свободни. Автоматичната врата е постоянна отворена и разликата с температурата навън не е съществена. Климатизация има, но тя е настроена на 29 градуса и половина и не се усеща особено, като постоиш малко и ти става топло. Имаше повече хора навън, отколкото вътре. Изглежда чисто, както около сградата, така и вътре. Кошчетата за боклук в този час не са препълнени. 

Тоалетната е с машина, струва 1 лев, ако нямате стотинки, може да развалите при дамата от гардероба. Да си оставите багажа при нея за 1 час е един лев, но това е ако куфара или сака Ви е от по-малките. 2 лева, ако са по-големи. За планинска, туристическа раница е 3 лева. Работи от 7 сутринта до 8 вечерта, всекидневно.


Малко преди официалното откриване на 1 юни управителят на автогарата Веселин Михайлов каза следното:

"Запазиха се помещенията - стая за майки с деца, долекарска помощ, гардероб, денонощен магазин с който да бъдат обслужвани гражданите - кафене, храна."

Да, гардероб има, но не виждам стаята за майки с деца и медицинския пункт. Разбирам, че всичко това е в една стая, тази в която се оставят и багажите. Пунктът за долекарска помощ е медицински шкаф зареден с памук и лекарства, има и легло. Там се изчаква Спешна помощ, ако на някого му прилошее.


В другия ъгъл има кошара и там е мястото отредено за майки с деца. След време тези места ще бъдат отделени, но засега са на едно място.


През годините на старата автогара имаше много магазинчета, не само за хранителни стоки. Засега на новата работи само мини маркет - от 7 до 23 часа. Той се намира в другия ръкав на сградата, където има и разположени офиси на автобусни компании, а може да си купите и самолетни билети. Самата автогара е затворена между полунощ и 4 и половина сутринта, когато няма автобуси – идеята е да не влизат вътре хора да спят. Работното време на касите е до 19 часа, а в някои дни е до 8 вечерта.

Разбирам, че ресторант ще има, но той ще е за бързо хранене – любимите на някои хора дюнери. 

Друга важна информация, която научавам е, че отново има автобус до Пловдив, който изпълнява този маршрут вече около месец. Дълги години нямаше автобусна връзка между двата града.

Но да се върнем отново на обиколката ми, която е към своя край. Заключението ми е, че автогарата не предлага нещо много специално като условия, а и много по-различно. Старата сграда е в историята и вече няма смисъл да я коментираме. Беше по-голяма, със сигурност. Новата  има усещането за все още не напълно завършена и може би с времето някои неща ще се подобрят. Предстоят зимните месеци, да видим тогава какви ще са условията.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Варненец: Да се глобява общината за счупена кола от дупки по пътищата, парите за благотворителност

Да налагат глоби на община Варна за некачествено изпълнение на пътен ремонт, а средствата да бъдат вкарвани във фонд и използвани за благотворителни цели. Това предложение отправя варненецът Йордан Йорданов. Той посочи, че всекидневно шофьорите в морската столица се сблъскват с естествени препятствия като дупки и хлътнали шахти, които нанасят материални и..

публикувано на 12.09.24 в 12:55

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално?   Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде..

публикувано на 12.09.24 в 09:11

Варненци газят в наводнени и кални подлези

"Снимаш ли?", ме пита възрастен мъж с колело, който видимо се прибира от Морската градина през подлеза до Детския кът.  "Да.", отговорих.  "Снимай, а след това качи в интернет, че да го видят всички.", отвърна той и мина през подлеза карайки колелото си. Така си спести калните обувки и мокрите крака. Но не и хората, които вървят пеша...

публикувано на 11.09.24 в 18:20

Умения за спасители демонстрираха варненски младежи

Състезание по водно спасяване "Млад спасител - 2024" се провежда на Южния плаж във Варна, под басейн „Приморски“. В това 11-то издание на издание на националното състезание участват 86 деца и младежи  на възраст от 11 до 17 години , разпределени във възрастови групи. Дисциплините са четири -  200/400 метра  плуване в открити води, плажни..

публикувано на 11.09.24 в 12:28

Дъждовно време в сряда

Днес ще е предимно облачно с валежи от дъжд, придружени от гръмотевици. На места ще има по-значителни сумарни количества. Следобед валежите ще отслабнат, а облачността ще се разкъса. Ще духа слаб до умерен вятър от изток и югоизток, който постепенно ще се преориентира от запад-северозапад. По време на валеж е възможно временно, но рязко усилване на..

публикувано на 11.09.24 в 05:53

Норвежки журналисти подготвят предаване за Варна и Българското Черноморие

Норвежки журналисти са на обиколка на  Българското Черноморие, за да съберат материал за предаване и печатни издания, които ще рекламират страната ни на север, като атрактивна туристическа дестинация, съобщават от общинския пресцентър. Заместник-кметът по туризма Снежана Апостолова посрещна гостите във Варна.  Посещението е организирано от..

публикувано на 10.09.24 в 16:30

Няма основание да се повишава цената на кафето

Ритуалът с пиенето на кафе, свещен момент за милиони хора по света, става все по-скъпо удоволствие.  През последните години цената на кафето се повиши значително, предизвиквайки безпокойство както у потребителите, така и сред компаниите в сектора.  Опасенията са, че тази възходяща тенденция ще продължи заради климатичната криза, която..

публикувано на 10.09.24 в 09:35