Десетима влиятелни българи избраха да се поставят на тяхно място и да споделят света през очите им, a после да изразят с думите си призива на над 32 000 българи – да сложим край на клетките за телета в животновъдството. Мини филмът “Моля ви, пуснете ме!” е част от кампанията “Клетките са кошмар” на организацията “Невидими животни” за забрана на клетките за телета завинаги и преминаване към по-хуманната и същевременно икономически рентабилна алтернатива групово отглеждане, която всеки българин може да подкрепи на сайта www.bezkletki.bg. Само в рамките на първите 12 часа от пускането си, “Моля ви, пуснете ме!” събра близо половин милион гледания и общо над 32 000 подписа на петицията.
Чуйте повече от разговора на репортера ни Ваня Славова с Лора Младенова от сдружение "Невидими животни":
“Болеше ме, много ме болеше”, описва певицата Дивна преживяването си по време на снимките. Тя разказва още, че “Няколко дни преди снимките бях на Белмекен с приятели и там видях толкова много крави и телета на свобода, така, както трябва да бъде, както трябва да живеят. Бяха спокойни, спокойствие дадоха и на мен, и си припомних, че е възможно.” Нейната колежка VICTORIA също е убедена, че телетата “трябват да тичат навън и да бъдат със своите майки, със своите приятелчета, и да бъдат просто щастливи”.
За съжаление, масовата практика по отглеждане в клетки, разпространена преди всичко в индустриалните ферми за млекодобив у нас, не изглежда така, и не съответства с препоръките на Европейския орган за безопасност на храните. Тя се отличава с изключителна жестокост, твърдят от “Невидими животни”. Според актрисата Искра Донова “всеки един човек, който си представи дори за миг през какво преминават тези животни в тези условия, според мен би полудял.”
Новородените телета се захвърлят и затварят в малка клетка, едва надхвърляща собствените им размери, почти веднага след раждането. Така прекарват още първите часове на живота си в самота и изолация, лишени от възможност за контакт с майките си или с други телета, а също и от възможността да се движат свободно. Стандартната клетка е дълга 1,1 пъти колкото дължината на телето и широка колкото е височината му, съгласно Директива 2008/119/ЕО. Според най-новите проучвания 82% от сънародниците ни вярват, че телетата и другите животни, използвани в индустриалното животновъдство, имат правото да живеят извън клетки и в естествена или близо до естествената среда. За повече от половината български граждани е важно политикът, за когото гласуват, да споделя тази позиция.
Влогърът Мирела Лилова вярва, че “Избягваме да се ровим в неща, които не са ни приятни, но мисля, че това е една тема, в която трябва да се разровим малко по-надълбоко”. “Усетих цялата болка, насълзих се, почувствах ужас”, разказва певицата EVA за преживяването си по време на снимките. “Тъжно ми е, но не само сега, докато казвам тези неща. Това е нещо, за което всеки ден си мисля”, присъединява се към нея и моделът Марта Желязкова. Нейната колежка и също участничка в “Ергенът” Валерия Георгиева е убедена, че “Никое животно не заслужава да живее в клетка, защото всички сме дошли на тази земя, за да бъдем свободни, щастливи, обичани”, докато за влогъра и актьор Ей Бо е ясно, че “Идеалният живот е свобода”.
“Никой не трябва да се отглежда в клетка. Мисля си, че никой не бива да е затворник, ако не го е заслужил”, категоричен е актьорът Асен Блатечки. Колежката му Здрава Каменова допълва, че “отношението към животните, децата и възрастните хора прави едно общество зряло и интелигентно. И точно там имаме да работим много.”
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..
Варненският куклен театър постави нов спектакъл "Горделивият гъсок". Втората премиера е тази събота от 11 часа. Автор на текста е директорът на кукления театър Вера Стойкова, създала драматизацията по приказка на Владимир Сутеев "Що за птица е това?". "Аз съм от онези възрастни, които обичат да четат приказки. Това, което ме поразява в приказката..
Бежанската вълна от Украйна е довела до повишаването на чуждестранните инвестиции от тази страна на имотния пазар във Варна. Най-сериозен интерес има към търговските обекти. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова. Наблюдава се отлив от страна на западните пазари и по-конкретно от немския. Интерес към селските имоти пък има..
Димитър Карбов е само на 13 години, повече от половината от които са посветени на карате киокушин. Той тренира в СКК "ИЧИ ГЕКИ- Варна", с личен треньор Световният шампион Шихан Емил Костов. Димитър Карбов се завърна от Катовице, Полша, като Европейски шампион в дисциплината "Кумите" в категория до 40 кг., където м омчето играе в четири срещи, където..
Мюзикълът "Вдън горите" ще има своята първа премиера във Варна днес. Той ще бъде представен от 17 часа на Основна сцена в Държавна опера-Варна. Втората премиера е предвидена за 20 декември, петък, от 18 часа на сцена Филиал. „Внимавай какво си пожелаваш“ е обединаващата тема в мюзикъла „Вдън горите“ (Into the Woods) по музика и либрето на Стивън..
За поредна година във Варна ще се проведе кампанията „Болница за плюшени мечета“, организирана Асоциацията на студентите-медици във Варна, която има за цел да помогне на децата да преодолеят страха си от лекари, зъболекари и медицински манипулации. Малчуганите ще имат шанса да облекат бяла престилка и да се превърнат в медици, които помагат на..