Проект за промени в Наредбата за изменение и допълнение на Наредба № 8 от 2016 г. за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование, качена за обществено обсъждане на 21 август, предвижда забрана за ползването на електронни дневници на "Школо", "АдминПлюс" и още няколко фирми.
С тях работят над 70 на сто от училищата в България, каза за Радио Варна Диян Стаматов, председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Забраната предвиждаше да влезе в сила от началото на следващата 2025/2026 учебна година, а като основен аргумент се сочи централизирането на цялата образователна информация на едно единствено място, каза Стаматов.
В икономическата теория подобни действия се определят като монопол и „слагане на всички яйца в една кошница“, т.е. тотална липса на диферсификация.
Според предложените за обсъждане промени, започващата след по-малко от 20 дни нова учебна година трябва да е последната, в която училищата у нас могат да ползват електронните дневници, избрани от тях. След това трябва да преминат към Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО), която в средите на училителите и част от родителите е позната като НИЩОТО.
Часове обаче след като стана ясно за промените, министърът на образованието проф. Галин Цоков, чийто подпис стои под проекта разпореди да бъдат премахнати спорните предложения от следващата учебна година училищата да преминат напълно към системата НЕИСПУО.
Министърът на образованието спря спорни промени в наредбата за електронните дневници
НЕИСПУО, която официално заработи през януари 2022 г., съдържа информация за цялата образователна система – от тази за учениците и децата в детските заведения, до броя им в различни училища, програмите, нормативите, оценките и пр.
Трябва да знаете, че това е най-голямата база лични данни в България. Човек може и да не ползва здравната система, но всеки от нас преминава през образователната по няколко пъти, посочи Стаматов.
Като мотив за промените в наредбата от МОН посочват и това, че НЕИСПУО ще е безплатна за училищата и няма да се плаща на външни доставчици за поддръжка на е-дневниците.
Реално обаче тази система зацикля. Тя се срива, а за въвеждането на информацията в нея се чака с часове и няма гаранции, че ще се окаже в платформата.
Ако е-дневниците, които се ползват сега от училищата у нас – от тях “Школо“ е най-широко ползваната и най-популярната, са гъвкави и позволяват бърза и качествена обратна връзка, то при НЕИСПУО единствената обратна връзка при проблем е само по ... имейл.
Отговор получаваме след 2-3 седмици, каза още Диян Стаматов.
За трите години, в които съществува НЕИСПУО съм се опитвал да разбера неколкократно кой стои зад тази система като изпълнение, кой управлява и към кого да се обърне всеки един ръководител на образователна институция за възникнал казус. Не успях, коментира още председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета.
Досега всяко училище имаше право на избор коя система да ползва – проблемната НЕИСПУО или "Школо" (или някоя от останалите е-дневници).
Защо е проблемна системата НЕИСПУО? Чуйте разговора с Диян Стаматов в звуковия файл.
Общинският Зоопарк във Варна напомня за своята дългогодишна инициатива „Второ приложение на коледните и новогодишни дръвчета” и призовава гражданите, които са използвали живи дръвчета за украса да ги дарят за храна на животните. Кампанията се провежда за единадесета поредна година и е с цел да намери най-подходящото и полезно приложение на елхичките,..
18 768 варненци празнуват на Ивановден, сочи справка на дирекция "Информационно и административно обслужване" към Община Варна. Името Иван носят 5743 варненци, а 2043 дами са с името Иванка. Сред празнуващите имен ден са още: с името Ивайло – 2582 души, Калоян – 1707, Ивелина – 1603, Йоана – 999, Ивелин – 776, Ваня – 750, Йоанна – 379, Ивайла – 342..
Варненският зевзек Росен Марков с поредна нестандартна форма на протест. Този път недоволството на варненеца е провокирано от връщането на 20% Данък общ доход върху хляба, както и поскъпването на тока и природния газ. Председателят на партията на българските мъже заяви, че в знак на протест ще татуира мъжкото си достойнство или казано с латинското му..
Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..
Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..
На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..
Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..