42-рият фестивал на българския игрален филм „Златна роза“ ще се проведе във Варна от 19 до 26 септември и ще предложи на публиката разнообразна програма от филми, дискусии, книги, инициативи за млади творци и прожекции на открито.
Фестивалът представя 15 пълнометражни, 20 късометражни филма и 5 сериала в конкурсната програма, както и множество извънконкурсни филми и специални събития. За първи път тази година ще бъде присъдена специална „Награда на Филмаутор за млади автори до 35 години“. Призът има за цел да отличи и насърчи младите автори, както и да подчертае нуждата от градивна колаборация в създаването на аудиовизуални произведения.
Традиционно и тази година фестивалът организира поредица от дискусии.
Фестивалът ще бъде домакин и на представянето на няколко книги, свързани с киното. На 22 септември, от 18 часа, в Социалната чайна ще бъде представена книгата „Между два кадъра“ от Деян Статулов. На 24 септември, от 18 часа, в Bookstore ще бъдат представени две книги от Иван Черкелов: „Иван Черкелов. Портрети, разговори, рецензии, спомени“ - съставител Геновева Димитрова и „Иван Черкелов. Сценарии“ – съставител Ирина Черкелова. На 25 септември, в 16.30 часа, ще бъдат представени две книги на Людмил Тодоров във фоайето на Фестивалния и конгресен център - „Посланичката“ – новели и „От какавидата до пеперудата. Непубликувано“ – сценарии.
Нов формат прожекции - Pop-Up-Cineplex/Бягащи кучета ще се проведе в алтернативни пространства извън ФКЦ (Bookstore и ReBonkers). Специалната панорама предлага поглед към новата вълна в българското кино от 90-те години, преосмислени през 2024 г. Инициативата включва култови филми като „Парчета любов“, „Аз, графинята“, „Закъсняло пълнолуние“, „Тишина“, а „Бягащи кучета“ ще бъде представен в специална прожекция с коментар на живо от някои от авторите на филма.
Съпътстващите събития включват и издание на форума „Кино за ученици“ на ARTE URBANA COLLECTIF. В рамките на този формат ще предложим серия от специализирани прожекции за учащи. Филмите ще бъдат последвани от образователни дискусии, които провокират осмислянето им не само като произведения на изкуството, но и част от обществените процеси в България. Зрителите ще получат и ценни знания за различните аспекти на киноизкуството.
И накрая, във фестивала влиза и издание на „Предизвикателството“ - формат, който ангажира млади и амбициозни творци, като им предоставя платформа за изява и съревнование. Участниците ще бъдат предизвикани да създадат кратък филм на зададена тема в рамките на определено време. Най-добрите продукции ще бъдат оценявани от жури, съставено от утвърдени професионалисти – Веселка Кирякова (продуцент), Симеон Венциславов (сценарист), Николай Мутафчиев (режисьор и продуцент) и Кристина Верославова (актриса и продуцент), а победителите ще получат ценни награди и възможността да представят своите творби на престижни кинофестивали.
Очаквайте пълната програма на фестивала и следете за новини на сайта: www.zlatnaroza.bg
Основен организатор на събитието е Националният филмов център, съвместно с Министерството на културата, Фестивален и конгресен център-Варна, Фонд „Култура“ към Община Варна, в партньорство с Българската национална телевизия, Българското национално радио и Българската телеграфна агенция.На 15 декември, неделя, в пространството за изкуство „Ателието“, двама млади автори представиха съвместна изложба живопис, рисунка и фотография. Това са Кирил Стефанов и Даниел Колев. Двамата са приятели от години. За съвместната им проява са избрали името „Изложба“. Нищо повече и нищо по-малко, както твърди Кирил Стефанов. "Той показва фотографии от..
Микс от няколко музикални стила ще представи концертът „Опера, джаз и танго“ в Държавна опера Варна на 19 и 20 декември. Подзаглавието „Танго с Пучини“ подсказва, че в програмата са заложени любими мелодии от гениалния композитор, а концертът слага финал на събитията, с които Варненската опера чества 100-годишнината от смъртта на Пучини през 2024 г...
Музикално пътешествие през близки и далечни земи – това обещават концертите „Музиката на България и Ирландия в едно“. Ирландско-българското дуо „Келтора“ в състав Томас Кийтинг и Лора Паносян ще представи музикална програма, съставена от авторски аранжименти на популярни и обичани български народни мелодии, вплетени с жизнерадостните ритми и приказно..
Обща изложба, парти и традиционна среща между настоящи и бъдещи възпитаници организира школа "Дедал" във Варна. Събитията са предвидени за 28 декември, като срещата е от 17 часа, а час по-късно е откриването на експозицията. Рисунка, живопис, фотография, дигитална рисунка, графика, литография и керамика си подават ръка, за да заредят своите творци и..
Проект „30 години „Хартията“ е поредният етап в развитието на темата „Хартията“, по която Художествената галерия в Добрич работи. Започнал през месец юни на далечната 1995 г., в годините той изправя художниците пред предизвикателството да наложат в българското културно пространство работата с ръчна хартия и създаването на художествени произведения от..
Изложбата "Радио Варна - 90 години в ефир. Началото" беше открита днес в Държавния архив в морската столица в чест на 90-годишния юбилей на медията ни. Експозицията, дело на ДА-Варна и отдел "Най-нова история" към РИМ-Варна, разкрива историята на радиото и неговите първи години. "Никога няма да успеем в една изложба или предаване да включим всички..
Деветнадесетото издание на Прегледа на училищната хорова песен ще се проведе от 11:00 часа тази събота (14 декември 2024 г.) в зала „Пленарна“ на Община Варна. В концерта, посветен на Рождество Христово ще вземат участие 14 хорови формации от варненски учебни заведения, народни читалища и храмове във Варна. Проявата е част от Програма „Младежки..