Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-дълга есенна ваканция, коледната ще е от 21 декември до 2 януари

Снимка: Радио ВИДИН

Есенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април. Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане.


В проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни неучебни дни за учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април включително, а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април включително. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците - от 4 до 6 април, съобщиха от министерството днес.


Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано:


Коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари включително, а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.


За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. До сега за изпитите в 7. клас по български език и литература и по математика бяха в неучебен ден. През предходната година за първи път националното външно оценяване за 10. клас бе проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7. клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок.


За да се избегнат недоразумения, в заповедта, с която се определят датите за провеждане на изпитите е изрично записано, че за учениците в 7. и 10. клас, явяващи се на национално външно оценяване по български език и литература и по математика, учебният ден приключва с тяхното полагане. За останалите ученици директорите създават организация за провеждане на учебни занятия и дейности, като осигуряват възможности за работа по проекти, изнесени обучения, обучение от разстояние в електронна среда, и други подходящи форми, така че да не се пречи на провеждането на изпитите и да се гарантира спокойствие за явяващите се на тях. За създадената организация директорите на училищата издават заповед и информират родителите.


Датите за изпити от националните външни оценявания по български език и литература и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 и 20 юни (7. клас ) и 13 и 16 юни (10. клас). За четвъртокласниците изпитът по български език и литература ще бъде на 3 юни, а този по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.


В резултат на постъпилите становища по време общественото обсъждане на проекта на график на учебното време вторият учебен срок за учениците от 1. до 3. клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците на 15 май, а за учениците от 4. до 6. клас на 16 юни.


МОН изказва благодарност за официално получените 93 становища, от които 90 индивидуални, 1 от работодателска организация, 2 от синдикални организации и 4 от учителски колективи на училища. Всички те бяха детайлно разгледани и много от предложенията са залегнали във финалния документ, който ще се прилага през учебната 2024/2025 година.


МОН прави уточнението, че всички предложения за промяна в графика на учебното време следва да се съобразяват с изискванията: първият учебен срок е с продължителност 90 учебни дни за всички класове и различен брой учебни дни за втория учебен срок за различните класове - 65 учебни дни за учениците от 12. клас, 70 учебни дни за учениците от 1.-3. клас, 80 учебни дни за учениците от 4.-6. клас и 90 учебни дни за учениците от 7.-11. клас. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пръскат срещу комари в община Долни чифлик

В община Долни чифлик започва имагоцидната дезинсекция срещу комари, както следва: На 29 май 2025 г. от 22:00 ч. – в Долни чифлик, местност Марин тепе, Пчелник, Венелин, Нова Шипка, Гроздьово, Горен чифлик и Детелина; На 30 май 2025г. от 22:00 ч. - местност Гермето, Булаир, Голица, Солник, Юнец, Рудник, Шкорпиловци, КК “Шкорпиловци”, Ново Оряхово,..

публикувано на 23.05.25 в 16:39

Зрелостниците анализираха лидерство, привличане на инвестиции, и изготвяха културни маршрути на днешната матура

На матурата днес зрелостниците анализираха лидерство, привличане на инвестиции, и изготвяха културни маршрути Казуси и въпроси, свързани с различни житейски ситуации, бяха включени и тази година в голяма част от тестовете на зрелостниците, които днес се явиха на матура по профилиращ предмет. Такива имаше в едни от най-желаните за тях изпити –..

публикувано на 23.05.25 в 16:37

Община Варна поема нов дълг от 23,5 млн. лева, който ще бъде предназначен за съфинансиране на важни проекти от обществен интерес

Съветниците от ПК „Благоустройство и комунални дейности“ към Общински съвет – Варна изразиха положително становище относно предложение на кмета за поемане на дългосрочен общински дълг. На днешното заседание на комисията беше дадено съгласие Община Варна да поеме дълг в размер до 23,5 млн. лева, който ще бъде предназначен за съфинансиране на важни..

публикувано на 23.05.25 в 16:30

Внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%

От БСП внасят законопроект за намаляване на лихвите на студентските кредити от 7% на 3%. В момента лихвите по кредитите са 7% – таван, който е заложен от държавата. Преди дни председателят на МО в БСП и председател на комисията по младежта и спорта в парламента Габриел Вълков заяви, че "няма как банките да печелят още повече пари на гърба на младите..

публикувано на 23.05.25 в 16:25

Промени в движението на 26 май заради футболно шествие

Промени в движението на 26 май заради футболно шествие Във връзка с провеждане на футболна среща между отборите на ПФК „Черно море“ и ПФК „Левски“ - София на стадион „Тича“ на 26 май 2025 г. (понеделник), в интервала от 16:00 – 18:00 ч. и от 19:30 ч. до окончателното изтегляне на феновете на двата отбора, ще бъде временно преустановено движението на..

публикувано на 23.05.25 в 16:23

Увеличение на остри респираторни заболявания и случаи на скарлатина и варицела, отчита РЗИ - Варна

Регионалната здравна инспекция във Варна публикува седмичната си сигнална информация за периода от 16 до 22 май 2025 г., като отбелязва нарастване в броя на случаите на остри респираторни заболявания (ОРЗ) и увеличена заболеваемост от варицела и скарлатина. Общият брой на регистрираните случаи на ОРЗ е 309 , с 74 усложнения, като най-засегнати..

публикувано на 23.05.25 в 16:17

Отнемането на правото на глас на Унгария в ЕС е на дневен ред за заседанието на 27 май

Отнемането на правото на глас на Унгария в ЕС е на дневен ред за заседанието на 27 май Европейският съвет ще проведе изслушване относно евентуалната загуба на правото на глас на Унгария на заседание на 27 май. Това ще бъде осмото изслушване относно Унгария, откакто Европейският парламент задейства процедурата по член 7 срещу страната през 2018 г...

публикувано на 23.05.25 в 16:14