Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От днес детските столчета за автомобили в магазините – само по i-Size стандарта за безопасност

Притежателите на седалки от по-стария стандарт могат да продължат да ги ползват

От 1 септември влиза в сила важна промяна при продажбата на детски столчета за автомобили. Във физическите и електронните магазини ще бъде разрешено предлагането само на седалки, които са изработени в съответствие с т. нар. i-Size стандарт. За това напомнят от онлайн платформата „Ние, потребителите“.

Сред основните предимства на изработените по новия стандарт за безопасност детски столчета е, че задължително се изпитват при страничен удар при 24 км/ч, а при тестването им (за разлика от това на предходния стандарт R44/04) се използват по-сложни манекени, които имитират по-добре деца от шест седмици до 10.5 години.

Също така е въведено задължително монтиране с ISOFIX система, която осигурява значително по-надеждно захващане на детската седалка за тази на автомобила. Друго преимущество на произведените i-Size стандарта за безопасност столчета е, че са базирани на височината на детето, а не на теглото му – както е при по-стария R44/04 стандарт.

От съществено значение е и това, че новите столчета задължително остават обърнати в обратна на движението посока, докато детето навърши поне 15 месеца, тъй като се счита за по-сигурно и безопасно.

Детските столчета по най-новия стандарт ще разпознаете по стикера с логото, което представлява седалка с фигура на дете и символът i. Върху етикета на продукта трябва да откриете информация за подходящия ръст на детето, държавата на сертифициране на столчето, както и номера на проведения тест за безопасност.

Имайте предвид, че за поставянето на столче по най-новия стандарт е необходимо наличието на система ISOFIX. За произведените след 2011 г. автомобили това е стандарт, а за по-старите може да се добави. Независимо от всичко, преди да закупите седалка i-Size, проверете дали ще бъде съвместима с леката ви кола. Тази проверка може да направите при производителя на столчето или в документацията за модела на вашия автомобил.

И след 1 септември ще можете да продължите да ползвате детската седалка от по-стария R44/04 стандарт, ако все още е подходяща за порастващото ви дете, без това да е нарушение и да се санкционира.

Важно е да знаете и това, че след претърпян инцидент, столчето вече не се счита за безопасно. Това е отчетено в действащите стандарти за тези изделия, предупреждават от „Ние, потребителите“.

Законът за движение по пътищата предвижда глоба от 50 лева и вземане на 12 точки от талона при липса на съответните системи за безопасност в автомобила при превозване на деца.

Напомняме още, че от началото на септември на всички летища в страните от Европейския съюз се връща ограничението за течностите в ръчния багаж на борда на самолетите. Те могат да бъдат само в контейнери до 100 мл., като трябва да се поставят в прозрачно пликче и общата им вместимост не трябва да надвишава 1 л. Подгответе се предварително, за да не се налага да търсите флакони на място или пък да се разделите с тази част от багажа си, което е загуба на време и нерви.


По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентът отхвърли предложение на "Възраждане" за референдум за еврото

Парламентът отново отхвърли предложението на "Възраждане" да се проведе референдум за приемане на еврото. "За" гласуваха 50 депутати, "против" бяха 112, въздържаха се 53, предаде БНР.  МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" подкрепиха идеята, както и един депутат от "БСП-Обединена левица". Против бяха ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, "ДПС-Ново начало". ИТН се въздържаха,..

публикувано на 28.05.25 в 10:24

Сили на Жандармерията ще охраняват морските курорти това лято

Сили на Жандармерията ще се включат в опазването на обществения ред в предстоящия туристически сезон, съобщиха от МВР. Служители на Зоналните жандармерийски управления във Варна и Бургас ще подпомагат колегите си от Главна дирекция „Гранична полиция“ на двете ни големи морски летища във Варна и Бургас. Във Варна нарядите са вече факт от 1 май, а в..

публикувано на 28.05.25 в 10:10

Басейнът „Делфини“ затваря временно за профилактика

Плувният басейн „Делфини“ ще бъде временно затворен в периода от 31 май до 1 юни поради планова профилактика. По информация от ръководството на обекта, за този кратък период ще бъдат извършени технически и хигиенни дейности, свързани с поддръжката на съоръжението. Целта е да се гарантират безопасността и добрите условия за посетителите. Очаква се..

публикувано на 28.05.25 в 09:57

САЩ спря интервютата за визи на чуждестранни студентски

Държавният департамент на САЩ спря насрочването на нови интервюта за визи за чуждестранни студенти, докато разширяват проверките и в социалните медии, предаде БНР.  Визи на чуждестранни студенти ще бъдат издавани, след  като бъде проверена и тяхната дейност в социалните мрежи. Това е част от промяната, за която настоява администрацията. Държавният..

публикувано на 28.05.25 в 09:30

Преподавател в Колежа по туризъм във Варна: Все по-малко завършващи избират чужбина

Все по-малко от завършващите, избрали туризма за професионална реализация, заминават за чужбина, а много от заминалите се връщат. 70% от получилите образование в Колежа по туризъм във Варна започват работа в сектора. Тази положителна тенденция разкри Марианна Александрова, преподавател в Колеж по туризъм - Варна, в предаването на Радио Варна "Новият ден"...

публикувано на 28.05.25 в 09:10

61-годишен от с. Царевци шофира пиян и без регистрационни табели

61-годишен мъж от село Царевци е попаднал в полицейски арестя, след като при извършена проверка служителите на Районното управление в Провадия, установили, че управлявал лек автомобил без поставени регистрационни табели, след като е употребил голямо количество алкохол.  Проверката на водача е извършена вчера , около 17.30 часа, и тя показала, че..

публикувано на 28.05.25 в 09:05

Дружеството на варненските журналисти отбелязва 70-годишнината на СБЖ

Дружеството на журналистите във Варна ще отбележи 70-годишнината от учредяването на Съюза на българските журналисти.  Празничните събития започват с изложбата "70 години Съюз на българските журналисти", която ще бъде открита в 10 часа в Държавен архив-Варна.   С автентични снимки и документи експозицията ще разкаже за първите медии, основани..

публикувано на 28.05.25 в 09:00