Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изчезват ли пчеларите у нас?

Производители на мед в област Добрич тази година прибират по-малко продукция от кошерите си. Причината според тях основно е в неблагоприятните климатични условия през пролетта и лятото. Пчеларите се оплакват и от липсата на достатъчен контрол по отношение на пръскането с препарати в земеделските земи, както и от огромните количества на внос от други страни на мед с недоказано качество. По думите на заетите в бранша тревожна е тенденцията за все повече разпродаващи се пчелни семейства и кошери, а не са изолирани в случаите и в които те се изоставят от стопаните.

Пчеларите са поредните потърпевши от променящите се климатични условия в страната ни, характеризиращи се с топла зима, липса на валежи и екстремно горещо лято. Към тези неблагоприятни условия се добавя и лошата за сектора държавна политика. Масов, по думите на председателя на сдружение „Пчела Добрич 1946“ Галин Георгиев е отливът от бранша. Ако до скоро членовете на сдружението са били над 300, през тази година техният брой вече е едва 130.

В момента се подаряват пчелини, буквални. Цените, на които се търгуват пчелните семейства, са нереални. Просто хората искат да се отърват от последващи разходи. Сега започва подготовка на семействата за новия сезон - подхранване, третиране срещу акари, което е един разход, който сваля прихода. Членовете са намалели с над 50%, посочи Георгиев и допълни, че ако тенденцията на ниска цена и нисък добив продължи, ще се откажат и още.
Десислав Янакиев отглежда 200 кошера в стопанството си. Той оцени стопанската година, като средна. Спасение са били дъждовете в областта му.  Огромният проблем, с който се сблъсква, са препаратите за растителна защита, които са натровили пчелите му. Според него държавната политика не защитава интересите на бранша с премахването на тарифните квоти за внос.

Всяка година освен пчеларите спада количеството и на произведения мед, допълва Галин Георгиев. Факторите са няколко - промяна в климатичните условия, ниски валежи, дълги периоди без паша, открои ги той.

И Георгиев е категоричен, че пагубна за сектора е липсата на контрол върху органите, които третират земеделските култури с пестициди. 

В семейната фирма на Недялка Михова продукцията от мед тази година не се различава по качество и количество от предходната. Според нея това се дължи най-вече на местоположението на кошерите, които са в гората до село Батово.

Тя е благодарна на обстоятелствата, но и тя посочи, че най-голямите врагове на пчелите са химията в земеделието и акарите.

Михова споделя още, че цената, на която се изкупува в момента на едро медът в България е „страшно обидна“. Според пчеларите цената не трябва да е по-ниска от 6.50 лв., посочи Галин Георгиев.
Михова изрази и възмущението си от огромните количества внос на мед от Китай и Украйна.
Чуйте репортажа на Мая Райнова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джоан К. Ролинг с коледна книга за Хари Потър

Джоан К. Роулинг ще пусне на пазара нова книга с разказ за първата Коледа на Хари Потър в Хогуортс.  Изданието е илюстрирано от Зии Гао.  Това е 12-ата глава от "Хари Потър и Философския камък".  Книгата излиза на български език едновременно със световната премиера на изданието. 

публикувано на 02.10.24 в 08:40

Бум на луксозния сватбен туризъм във Варна

Забелязва се бум на луксозните сватби във Варна. Бюджетите на тържествата започват от 20 000 и надхвърлят 100 000 лева. Това каза Павлин Косев, председател на варненския клон на  Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация . Друга задържаща се тенденция са смесените бракове, каза още той. Сватбата е един красив момент в живота на хората и те..

публикувано на 02.10.24 в 08:40

Над 3000 лева събраха от благотворителен търг на картини за пострадалите в село Воден

Над 3000 лева са събрани по време на благотворителен търг на картини от известни български художници, предоставени на преференциални цени от Галерия 33 на регионалната организация на евреите във Варна за хората от село Воден, пострадали от пожар. Това съобщи Олег Калдерон, председател на организацията. Срокът за търга е удължен до утре включително,..

публикувано на 01.10.24 в 17:30

Мият прозорците на трамваите в София с ракия

Столичните трамваи се мият с ракия, а седалките се почистват с домашна прахосмукачка, въпреки че по договор трябва да се перат, установи проверката, предаде БНР. "Всички договори ще бъдат ревизирани и ще се върви към вътрешно звено за почистване с адекватен бюджет и техника", заяви зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.  Общинският съветник Борис..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Месец на дарителите" този октомври във варненския зоопарк

Варненският зоопарк обявява месец октомври за „Месец на дарителите“. Откриването на събитието ще бъде на 25 октомври от 10 часа на територията на зоопарка. Искаме през този месец да покажем колко оценяваме помощта на дарителите и тяхната ангажираност, съобщават от екипа на общинското предприятие, което стопанисва зоопарка. Оттам уточняват, че се..

публикувано на 01.10.24 в 14:23
Музикалната програма откри народен хор

Международен ден на възрастните хора отбелязаха с музика в балчишкото село Оброчище

По случай 1 октомври – Международен ден на възрастните хора, в село Оброчище се проведе събор на пенсионерите от община Балчик. За 18-и пореден път хората от третата възраст се събраха в религиозната местност Текето на тази дата, за да се поздравят с празника и дадат кураж и на по-младите, че годините имат своята красота. Наред с музикалните..

публикувано на 01.10.24 в 13:04

С концерт Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора

Община Варна отбелязва Международния ден на възрастните хора – 1 октомври, с безплатен празничен концерт. Той ще се проведе от 15:00 ч. в зала „Пленарна“ на Общината. Темата на тазгодишното честване е „Нашето място“, с което се отдава почит и признание за безценния принос на възрастните хора към обществото. Гости на събитието ще бъдат Снежана..

публикувано на 01.10.24 в 09:24