Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредна сесия на ОбС- Добричка, решават за референдум за ветропарк

Снимка: БГНЕС

Общинският съвет на Община Добричка ще заседава днес извънредно. Поводът е внесената от кмета на общината Соня Георгиева докладна записка за свикването на местен референдум във връзка с инвестиционните намерения за изграждането на ветроенергийни паркове на територията на общината. На проведеното обществено обсъждане миналата седмица на доклада по Оценка на въздействието на околната среда за един от проектите, засягащ селата Славеево, Одърци и ПчЕлино ясно пролича сред присъстващите негативното им отношение към тези инвестиционни намерения, както и нежеланието на хората да се запознаят в детайли с проекта и неговите характеристики.

Общественото обсъждане на доклада по ОВОС и приложенията на доклада върху инвестиционно предложение за изграждането на ветроенергиен парк „Изгрев“ и съпътстващата техническа инфраструктура в землищата на селата Славеево, Пчелино и Одърци се проведе на 27 август. Ден по-късно заседава Общинският съвет на Община Добричка. В края заседанието кметът Соня Георгиева съобщи решението си спорният въпрос около ветрогенераторите да бъде решен на местен референдум. В изказването си Соня Георгиева подчерта, че срещу нея и общинската администрация е оказан натиск, отправени са били и заплахи, че общината ще бъде лишена от целеви средства, ако проектите не бъдат одобрени. Кметът се закани и че ако това продължи, ще информира за проблема прокуратурата и служебния министър-председател.

А какви са настроенията сред местното население пролича именно на общественото обсъждане, на което представителите на експертния състав, изготвил доклада по ОВОС и фирмата инвеститор не бяха оставени да представят своите данни.  Общественото обсъждане е част от всяко подобно инвестиционно намерение и има за цел местното население да бъде максимално информирано.

В началото на общественото обсъждане представителят на фирмата инвеститор и възложител на Доклада по ОВОС Ивайло Атанасов се опита да даде повече подробности относно компанията и конкретния проект за ветроенергиен парк. Изказването му беше многократно прекъсвано от присъстващите в залата със забележки, че хората са достатъчно информирани, че говорещите в залата са платени от фирмата инвеститор и доверие към тях населението няма. Все пак Ивайло Атанасов до известна степен успя да обясни и за ползите за местните общности и готовността за инвестиции в детските градини, училища, читалища.

По време на обсъждането стана ясно, че докладът по ОВОС вече е преминал през РИОСВ Варна и има положително становище от екоинспекцията.

Пламен Семерджиев – ръководител на колектива от независими експерти, изготвили доклада за ОВОС, също се опита да внесе повече яснота. Той посочи, че настоящият доклад е получил положителна оценка от всички компетентни органи, което потвърждава всички резултати и заключения. Семерджиев напомни, че обществените обсъждания имат само информационен характер и решения по време на тях не се взимат. Той обобщи какво включва проектът и обясни, че изграждането на ветропарка не се разглежда само като локална инвестиционна инициатива, а като част от по-широк обхват от мерки, чрез които нашата държава предвижда постигането на заложените цели по тази национална стратегия и поетите ангажименти към Европейската комисия.

На фона на викове в залата и подсвирквания думата се опита да вземе проф. Павел Зехтинджиев, който да даде своето становище по отношение на екологичните последствия от инвестиционното намерение.

И професор Зехтинджиев не беше оставен да продължи от викове в залата на недоволни от инвестиционното намерение жители на селата.

Ние сме против изграждане на ветропаркове върху земеделски земи, казаха хората. Вие искате да унищожите хубавата обработваема земя на България, каза друга присъстваща и посочи, че тази технология е остаряла.

Според инвестиционното намерение фундаментите за обслужващите площадки се предвижда да заемат средно до 4.5 дка за всеки генератор, а за изграждане на повишаващата станция са необходими до 10 дка. Общо за всички съоръжения това прави около 115 дка застроена площ или приблизително 4.6 процента от имотите, засегнати от проекта. От фирмата обясниха още, че всички строителни дейности се извършват след отнемане на хумусния слой и те няма да се отразят на качествата на почвата.
А дали общинските съветници ще одобрят докладната за свикването на местен референдум на 27 октомври ще стане ясно днес на заседанието им с начален час 11.00.
Повече по темата чуйте в репортажа на кореспондента ни в Добрич Мая Райнова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трамвай излезе от релсите, обърна се и разруши подлез в София

След 5 часа тази сутрин трамвай по линия 22 в столицата е излязъл от релсите близо до Румънското посолство и е ударил паркираните в района автомобили. По първоначална информация колите са 7, съобщава БНР.  Няма пострадали хора, нанесени са материални щети.  В трамвая е нямало пътници. Съобщава се, че при преобръщането на мотрисата е ударен и бус...

публикувано на 02.09.25 в 08:19

Обявиха частично бедствено положение в Плевенско заради безводието

От тази сутрин в Плевенска област влезе в сила частично бедствено положение заради безводието. Заповедта на областния управител Николай Абрашев важи за срок от седем дни.  Частичното бедствено положение обхваща общините Плевен и Долна Митрополия, както и общо 9 села в областта. Болниците, детските градини, учебните и социалните заведения ще получат..

публикувано на 02.09.25 в 08:11

Протест срещу задържането на Благомир Коцев ще се проведе във Варна днес

Нов протест в защита на кмета на Варна - Благомир Коцев, и задържаните с него общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев ще се проведе от 18.30 часа днес пред сградата на Община Варна.  "Настояваме за незабавното процедиране на мярката и освобождаването на политическите затворници от софийския арест", призовават организаторите. Те допълват:..

публикувано на 02.09.25 в 07:35

Слънчев вторник

Днес ще е предимно слънчево. Сутринта ще духа слаб западен вятър, който постепенно ще се обърне от североизток и изток. Максимални температури от 29° до 34°, по Черноморието с 2-3 градуса по-ниски, за Варна около 31°. Вълнение на морето 2 бала. Температура на морската вода от 23° до 25°. Изгрев на Слънцето за Варна в 6 часа и 35 минути, залез – в 19..

публикувано на 02.09.25 в 07:15

Родители се надяват преди 15 септември да бъде ремонтиран дворът и да бъде укрепена оградата на ОУ "Иван Вазов"

Родители на ученици от ОУ "Иван Вазов" се надяват спешно да бъде ремонтиран дворът на училището и да бъде укрепена оградата преди 15 септември. Заявката на общинската администрация това да се случи преди започването на новата учебна година не се осъществява, тъй като ремонтът на ул. "Петко Стайнов", с който паралелно е трябвало да бъде реновирана..

публикувано на 01.09.25 в 20:00

Освобождаването на зам.-кмета Христо Рафаилов от поста му е законно

Освобождаването на заместник-кмета на община Варна по финансовите въпроси  Христо Рафаилов от поста му, докато е в отпуск по болест, е законно. Така коментира  кадровите промени в общината и.ф. кмет на Варна Павел Попов. Законът за местното самоуправление изрично урежда това, че заместник-кметовете могат да бъдат освобождавани без предизвестие,..

публикувано на 01.09.25 в 18:04

Павел Попов: Варненци са лишени от законно избрания си кмет, но очаквам до средата на септември той да бъде освободен

Варненци са лишени от законно избрания си кмет и имат право да изразят недоволството си , каза изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Той коментира актуалното състояние на общинската администрация и правомощията на задържания кмет Благомир Коцев.  Попов потвърди, че заповедта, подписана лично от Коцев, с която той е упълномощен да..

обновено на 01.09.25 в 17:48