20 електрически мотрисни влака ще бъдат доставени в България. Изпълнител на договора е "Шкода", а първият влак трябва да дойде у нас в рамките на две години, каза служебният министър на транспорта Красимира Стоянова, предаде БНР.
Договорът е за над половин милиард лева, които се осигуряват по Националния план за възстановяване и устойчивост.
До 160 километра в час могат да развиват новите мотрисни влакове, а на въпрос на БНР дали релсовата инфраструктура позволява тази скорост, министър Красимира Стоянова отговори: "Предварително са извършени необходимите анализи и железопътната ни инфраструктура е в състояние да поеме този подвижен състав".
Уточняващият въпрос, че 40 километра в час попадат в обещанието до 160 километра в час, беше посрещнат с усмивха, но без отговор.
"Мотрисите ще обслужват пътниците по най-дългите направления в страната - София-Русе, София-Варна и София-Бургас", поясни министър Стоянова.
"Освен доставката на подвижен състав - 20 електрически мотрисни влака, договорът предвижда и 15-годишна поддръжка, както и обучение на персонала", допълни транспортният министър.
Има възможност чрез анекс да се закупят още пет влака с национално финансиране, стана ясно по време на церемонията, на която присъства и служебният премиер Димитър Главчев.
"20 години не са закупувани влакове в България. Тук има съвпадение на числа - 20 мотрини, 20 години. Дано следващите не ги купим след 100 години, за да са 100", каза Главчев.
Субсидии до 20 000 лева за създаване или адаптиране на работни позиции могат да получат работодатели по Националната програма за заетост за хора с трайни увреждания. Агенцията за хората с увреждания (АХУ) стартира конкурс по Програмата, целта на която е да подпомогне трудовата реализация на представителите на целевата група чрез устойчиви мерки,..
192 хиляди декара горска територия е изгоряла от началото на годината в България. Тази тревожна статистика обяви в ефира на Радио Варна Костадин Вълчев, старши експерт "Гори" в Световния фонд за дивата природа (WWF) , позовавайки се на данните от Европейската система за наблюдение на горските пожари. Пред нас са само Испания и Албания, обобщи Вълчев,..
64-годишна жена пострада при пътнотранспортно произшествие в района на курортния комплекс "Слънчев ден". Катастрофата е възникнала около 18 часа в понеделник, 28 юли, когато лек автомобил, правейки маневра на заден ход, е блъснал пешеходката. Пострадалата е настанена в болница, с фрактура на бедро. По случая е образувана преписка.
Председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев съобщи, че е депозирал молба в Районния съд във Варна срещу Пламенка Димитрова. Искът, допълва Василев, е за вреди от неимуществен характер, причинени от неверни, клеветнически, обидни и инкриминиращи твърдения, направени от Пламенка Димитрова, пред разследващи органи от Комисията за..
26 средно на ден са сигналите за пожари, на които се отзовават варненските пожарникари през последната седмица. За периода от 21 до 29 юли произшествията са общо 209, а в момента ситуацията в областта е относително спокойна. Това съобщи за Радио Варна инспектор Ивайло Методиев от Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" във..
Новите промени в Закона за движение по пътищата ще дадат положителен ефект, но при нас като всяко ново нещо са отричани и осмивани. Това мнение изрази в предаването "Новият ден" на Радио Варна пътният експерт Ивайло Желязков от Европейския център за транспортни политики. Санкциите и глобите са стъпка в правилната посока за безопасно движение по..
Кметът на община Сливен Стефан Радев издаде забрана за използването на всякакъв вид пиротехнически средства на територията на общината, съобщи БНР. Мярката е предприета заради повишения риск от възникване на пожари в градската среда, горски и земеделски територии. Забраната е както за организирани събития, така и за частни тържества, включително..