Проектът за новата сграда на МГ "Д-р Петър Берон" във Варна отново е върнат за финансиране в списъка с проектите по инвестиционната програма на Министерство на финансите (МФ). Това съобщи за Радио Варна зам.-кметът Диан Иванов.
Крайният срок за това беше 30 август.
Оттук нататък следва процедура по одобрение на списък на МФ от парламента. Варненската общинска администрация вече е сключила споразумение за финансирането на проекта с Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Новата сграда на гимназията ще струва 100 млн. лв., каза Иванов. Толкова е стойността на количествено-стойностната сметка, направена от проектантите. Съгласно споразумението на общината с МРРБ, сумата за строителството ще бъде отпускана на четири пъти. Първата вноска ще е 20 млн. лв. каза зам.-кметът.
Преди да се стигне до започване на строителство на новата Математическа гимназия обаче има ред други неща, които ще трябва да бъдат свършени.
Първото от тях е теренът в района на Техникумите във Варна да бъде върнат отново на държавата, а след това поискан отново. Теренът беше прехвърлен за срок от 5 години през март 2019 г. на Варна с условието, че новата сграда на МГ трябва да бъде построена за толкова време. Зад каузата за новата сграда на МГ Варна застанаха и от едноименната фондация, които осигуриха набирането на средства за създаването на проекта за кампуса.
Реално, новата сграда трябва да бъде построена върху терен от два имота. 5-годишното право на собственост върху единия от тях изтече през април тази година, а за другия имот е изтекло още през 2021 г.
Законът предвижда, ако даден проект не бъде реализиран в рамките на 5-те години, предоставеният терен да бъде върнат на държавата, но няма законова процедура как това да стане. Няма обаче и законова възможност да се иска продължаване на срока на предоставяне на терените. В същото време, за да започне строителство на новата сграда на МГ, общината трябва да е собственик на имота. Така, за да бъде изрядна общината, се налага законовото връщане на имота - това ще стане до броени дни, и последващото му искане отново, каза Диан Иванов.
По думите му, до началото на новата учебна година ще бъде внесено в Министерски съвет искането за повторното предоставяне на терена в района на Техникумите.
Кога обаче ще бъде взето решение от МС с оглед на политическата ситуация у нас, никой не може да каже.
Въпреки това паралелно ще се работи по обществената поръчка за избор на изпълнител на строежа, каза Иванов.
До две седмици се очаква тя да бъде обявена.
Проектът за новата сграда вече е съгласуван с ВиК, напреднала е процедурата с ЕРП, но от Агенцията по кадастъра за момента отказват да одобрят проекта и с обединяването на двата парцела в района на Техникумите в един, за да бъде реализиран строежа. Обяснения за това към този момент не са дадени, поясни още зам.-кметът на Варна Диан Иванов.
Припомняме, че идейният проект за сградата е дело на австрийско архитектурно бюро, а концепцията е дарение на община Варна от Фондация МГ "Д-р Петър Берон".
Новата гимназия трябва да бъде част от образователен кампус, с няколко сгради с обща РЗП от 20 000 кв. м., паркови пространства и с фокус върху извънкласни дейности по технологии, спортни игрища, лаборатории и др. За последните 40 години в Североизточна България няма построено ново училище. След приключване на строителството на новата Математическа гимназия, тя ще е най-модерното учебно заведение в страната.
Всичко това като описание обаче трябва да бъде готово до 31 декември 2026 г., каза Диан Иванов.
Целият разговор с него може да чуете в звуковия файл.
Клавирен рецитал изнесе в рамките на Международния фестивал "Варненско лято" снощи Антонио Паван. Той е само на 11 години с българо-италиански произход, а биографията му вече е забележителна, репертоарът му се простира от барока до XXI век, свирил е в престижни зали в Италия, където живее, и в Европа, печелил е само първи награди от конкурси, често..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Предстои едно изключително вълнуващо и заредено с обич събитие във Варна, което ще събере на едно място представители на природозащитни организации, доброволци, любители на животните и всички хора със сърца, отворени за доброто. В събота, 27 юли, от 10:00 до 22:00 часа, на входа на Морската градина в морската столица ще се проведе фестивалното..
Мока мус е цветът на 2025 г. - той създава усещане за лукс и мекота и напомня за кремчетата от детството ни. Именно този цвят диктува самата мода, а другите актуални нюанси на лято 2025 са ментово зелено, цвят праскова, съчетан с пастелно синьо, както и всички пастелни гами. Това обобщи за предаването "Новият ден" модният експерт Румяна Димитрова...
Държавният куклен театър поставя представления за деца на лятната и основната си сцена през юли. В програмата днес е предвиден спектакълът "Полянката с малките гъбки" за деца до 3 години, който започва от 18 часа. Останалите представления в афиша на Кукления театър са следните: 25 юли, петък, 18.00 ч. - "Полянката с малките гъбки", за деца до 3 г...
Младо семейство дари ценна апаратура на родилното отделение на Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) „Св. Анна“ във Варна, съобщиха днес от лечебното заведение. Подаръкът е в знак на благодарност за грижите, положени за 31-годишната Меглена Рачева от крайморския град. Жената е приета бременна в седма гестационна седмица, след припадък и с..
От миналата седмица обсерваторията в село Камен бряг край Каварна отново работи след отстраняване на технически проблем. Съоръжението е отворено всеки вторник и петък от 21 часа и наблюдения са възможни при хубаво време. Туровете са напълно безплатни и се водят от варненския астроном Георги Георгиев. Обсерваторията е сред..