Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дует Ритон представят концерт-спектакъла "Елате ни на гости" във Варна

| Интервю

Легендарният дует Ритон гостува във Варна на 9 септември. Концерт-спектакълът ще е в Летния театър от 20 часа с групата "Ангелите на Ритон". Събитието е част от турнето им "Елате ни на гости" , което започна през март и ще продължи до 16 октомври.

В какво настроение ви намираме?
Катя: В прекрасно!

Сигурна съм, че е такова, защото ви предстои може би една от най-вълнуващите срещи - тази с варненската публика. Имате ли по-голям сантимент към Варна?

Здравко: Сантиментът ни по принцип към нашите фенове е еднакъв навсякъде, но Варна е по-култово място за нас, защото винаги всичко, което е било свързано с Варна, не само концертите ни с оркестър, но и новогодишните ни участия, е било успешно! Това е нещо, което вълнува. Всяка следваща среща се превърна в рутина да бъде прекрасна. 

Не случайно ви зададох този въпрос, защото първото ви участие като дует е било на Златни пясъци.

Катя: Да, началото на кариерата ни започна в едно заведение “Меча поляна” на открито.

Здравко: Това беше заведение с огромна програма за чужденците, с бенд на живо.Огромна програма с по 30, 40 души балет. След студентската скамейка сякаш бяхме попаднали в рая. Това са спомени, които са незабравими. 

Катя: Кариерата ни е стартирала от Варна, наистина!


Сега предстои поредният концерт тук във Варна, част от вашето турне. Заедно с вас на сцената ще бъдат и “Ангелите на дует Ритон”. 

Катя: Това е бендът и вокалистките, с които работим вече тринадесета година, с по-голямата част от тях, защото имаме и малки промени. Сега се сещам, че когато събрахме тази група през 2012г. първият ни концерт беше в Летния театър във Варна. Бендът е в състав: Юлиян Янев - клавишни инструменти, Алекс Нушев - бас китара, Жоро Марков (младши) - барабани, Щерион Пилидов - китара, Христина Нейкова, Ралица Губерска и Катето Кръстева- бек вокали. 

Винаги сте излизали на сцена с оркестър, за което Ви поздравявам! Това е много важно и за публиката също.

Катя: Смятаме, че когато правиш концерт и продаваш билети, задължително трябва да си с бенд на живо, а не на плейбек. 

Здравко: Или с някакви музиканти, които се правят, че свирят. За нас е кощунство да излезеш и да мамиш хората. Дори да си пуснеш синбек и да пееш не е нашето амплоа, не  е нашият концерт. Няма да се чувстваме комфортно ако излезем на комерсиален концерт, за който се продават билети и да пеем върху изкуствен оркестър. Това не ни е в кръвта!


На сцената всичко изглежда така все едно се случва с голяма лекота, но съм сигурна, че зад всичко това стои огромен къртовски труд и желязна дисциплина. Това ли е формулата да ви се получават нещата?

Катя: Това е формулата, да! И много репетиции. Затова някои хора не искат да пеят на живо. От една страна, защото не всеки може да пее на живо. Нека да не бъдем скромни! Още повече, че пеенето с оркестър е свързано наистина с много репетиции.

Здравко: И с много средства, защото апаратурата, която е необходима за сборен концерт на плейбек е десет пъти по-малка и по-некачествена, от тази, която ние  носим с два огромни камиона за живия звук. 

Катя: И всичко това е  много по-скъпо, но преди всичко искаме да доставим удоволствие на себе си, след това на публиката. Защото ако професията не ти доставя удоволствие, и това което правиш на сцената е само бизнес - това не е печелившата формула.

Повече от 40 години сте на сцена. Кое ви задържа толкова време и как успяхте да устоите на времето?

Здравко: За нас професията е на първо място. Ние не сме слизали от сцената през всички тези години.

Катя: И най-вече любовта към професията и това, че винаги се стремим да вдигаме собствената си летва, да вървим напред, а не на едно място и просто да запазваме нивото. Правим непрекъснато нови песни, това го казвам за тези, които не познават творчеството ни. Чета коментари в социалните мрежи, че цял живот пеем едни и същи  песни, но това не е така. Ние непрекъснато записваме. Даже всеки момент трябва да излезе и новият ни албум, който се казва “Случва се нещо” с десет нови песни. Ще излезе на диск, на флашка и на цветна винилова плоча. В последните години издадохме няколко албума и на плочи. Имаме жълта, бяла, червена плоча, а тази ще бъде лилава. Произвеждаме ги в Италия, много са красиви и с невероятен звук. 

Здравко: Нека не звучи самохвално, но ние издадохме първата винилова плоча в България. И то цветна!

Катя: Постоянно записваме нови песни. Сега като излезе новия албум продължаваме да записваме за следващ. “Най-лошото” е, че като тръгнем да си правим програмата за един концерт е много трудно да си подберем точния репертоар. Знам, че голяма част от хората искат да чуят златните хитове като “Джалма”, “Изпове”, “Някъде, но не сега” и т.н. В същото време един изпълнител трябва да покаже и новото си творчество, но един концерт не може да продължи до безкрай.

Здравко: Не можем да се разделим със старите, в същото време слагаме нови и  така концертите ни се увеличават всяка година с 15-20 минути (смее се). И в един момент стават по-дълги, отколкото трябва.


В последните години музиката, която записвате е с латино привкус. Продължавате ли тази музикална линия?

Катя: Латино привкус имаме още в най-ранните си години.

Здравко: В един момент бяхме прекъснали, защото започнаха да ни подаражват Шакира, Рики Мартин, Дженифър Лопез. (смеят се) Във всеки албум сме имали по една две латино песни. 

Катя: Песента “Сърце зад три врати” беше първата българска песен в латино аранжимент.  Ние я направихме, защото ходихме в Куба и тогава Зорница Попова ни написа тази песен. Иван Кутиков- аранжорът, с който работихме през 80-те години и е от Варна, но от много отдавна живее в Лос Анджелис, предложи да направим тази песен в латино аранжимент за Куба. С нея спечелихме голямата награда и така тръгна нашата любов към латино аранжиментите и продължава до ден днешен. Даже най-новата ни песен “И нощ и ден” , която е на нашия колега Илия Ангелов, също е в латино аранжимент. Общо взето, когато кажем на някои композитор да напише нещо ново за нас, не знам защо всички ни дават песни в някаква латино версия. Даже напоследък ги предупреждаваме: Престанете с това латино! Ние пеем и в други стилове, не само в латино. Но то се превърна в наша запазена марка.


Цялото интервю с дует Ритон чуйте в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия във Варна

Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..

публикувано на 10.04.25 в 08:20

Експерт: Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите

Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на  устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..

публикувано на 09.04.25 в 09:00