Във Варна започва XX-ият Световен анимационен фестивал. Той се открива на 11 септември във ФКЦ - Варна. Официалното закриване и връчването на наградите ще бъде на 15 септември 2024 г.
Тази година Световният фестивал на анимационния филм - Варна има своето юбилейно 20-то издание. Събитието има за цел да запознае родната публика с най-доброто от анимационния свят през последната година.
Конкурсната програма включва 7 категории и над 70 филма, разпределени в тях. Творбите са на автори от цял свят, а част от аниматорите идват в морската столица и зрителите ще могат лично да се докоснат до тях, и да разберат повече за изкуството им.
Освен конкурсните програми, в петте дни на фестивала ще се проведат лекции и майсторски класове, семинари, изложби, специализирани прожекции, тематични кръгли маси и професионални дискусии.
Част от програмата е изложбата плакати на филми, удостоени с Голямата награда на Световния фестивал на анимационния филм във Варна от неговото създаване през 1979г. до 2023 г. Посетителите ще имат рядката възможност да видят плакати на такива шедьоври на анимационното кино като например „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето от Италия, носител на Голямата награда „Златен Кукер“ на първия фестивал през 1979г., „Небивалици“ (1985) на Прийт Пярн от СССР, „Парад“ (1987) на Йежи Куча от Полша, „Любовни игри“ (2013) на Юнг Юми от Корея или „Горски цар“ (2016) на Жорж Швицгебел от Швейцария.
Подробна програма тук: - World Festival of Animated Film Varna (varnafest.org)
Какво вижда артистичният директор на Фестивала, Анри Кулев, поглеждайки назад, към началото.
Май виждам губещи се в мъглата издания на фестивала, защото си спомням далечната 79' година - първото издание. Оттогава толкова много вода е изтекла, толкова неща се промениха. Тогава беше друго време, много по-затворено. По някакъв начин фестивалът беше прозорец, отваряне към света. Всичко беше много емоционално и от гледна точка на младостта, споделя Кулев и допълва, че всички въвлечени са били около и под 30 години. Сега нещата не са се променили чак толкова, защото идват следващите поколения, които поеха нещата, каза още той. Силно се надявам това вълнение да се е прехвърлило и върху тях и да продължат напред.
Анимацията е абсолютната свобода. Свободата да си артист и да можеш да правиш нещата, които би искал в изкуството. Свободата да експериментираш с изразните средства, започвайки от първите, от най-далечните неща - от драматургията, видовете сценарии. Дали това ще бъде поезия, проза, епос или едно есе - анимацията търпи всичко. Минавайки през изобразителната страна - живописта, графиката, носи тотално всички стилове, започвайки от класицизма и завършвайки със сюрреализма, описва необятния свят на анимацията Кулев. Това е толкова неизследвано и чудовищно пространство, каза той и в отговор на въпрос за новите тенденции.
"Новото би трябвало да бъдат артистите, те са носители на новия дух, на търсенето."
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..