На 12 септември е официалното представяне на книгата „Крайморска Добруджа. Балчик, Каварна, Шабла. Недоразказаното минало” на проф. Ангел Ангелов. Тя е фокусирана върху пресечната точка на събитийната история с историята на ежедневието. В нея са представени някои от природните катаклизми, повлияли съществено върху живота, приказната история, включваща историческа топонимия, легенди и морски истории, стари описания на Балчик, Каварна, Шабла и на Добруджанската степ за период от почти шест века. И накрая преглед на демографската история на крайморска Добруджа - войни и епидемии, обезлюдявания и преселения, смесване на хора, племена и култури.
С участието на историка д-р Петър Добрев - преподавател в СУ "Св. Климент Охридски", който ще направи анализ на съдържанието на книгата.
Срещата с автора ще се състои в Художествената галерия от 17.00 часа на 12.09.2024 г.
Междувременно проф. Ангел Ангелов направи дарение на книгата на библиотеката при НЧ “П. Хилендарски 1870“ в Балчик. Тя допълва колекцията в отдел Краезнание и вече на разположение на всеки, който желае да научи повече от историята на Крайморска Добруджа.
Историкът Дарин Канавров малко преди да напусне този свят сподели впечатленията си: "Такова изследване за Добруджа досега не е правено. С младежки ентусиазъм проф. Ангелов успя да прегледа местните издания от началото на миналия век, които бяха дарени на ИМ – Балчик. Книгата е една богата информационна банка, която ще улесни и днешния, и бъдещи изследователи".
В процес на разработка е втората книга „Крайморска Добруджа” с подзаглавие Балчик. Тя ще бъде посветена изключително на Балчик и неговата близка история (до края на 50-те години на ХХ век). Разказът ще се фокусира върху златното десетилетие на Балчик (началото на миналия век) през погледа на балчишките вестници, ще бъде анализиран румънският период и периода от 1940 до края на 50-те години, където авторът има и конкретни лични наблюдения. Специално внимание ще бъде отделено на балчишките чифлици и техните стопани. Ще бъдат представени родови истории и жития на граждани, останали в паметта на балчиклии като учителите Клара Петкова, Димитър Станев, Иван Христов, Петко Петков, библиотекарят Стефан Махалнишки, лекари и други граждани, допринесли за просперитета на града.
Министерството на културата обяви имената на читалищата, одобрени за финансиране по проект "Българските библиотеки - съвременни центрове за четене и информираност" - 2024. Библиотеката към балчишкото читалище "Паисий Хилендарски-1870" кандидатства с проект за близо 5 000 лева. Отпуснатата..
В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде открита гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в САЩ. Изложбата е част от..
"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там … да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава... А аз ще продължа да се боря..
Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано. Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..
Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението), Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..
България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк. Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..
Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..