Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Трън в очите" ли са хората с увреждания във Варна?

Доколко хората с увреждания у нас са интегрирани в обществото, имат права като всички останали, имат достъп до обществени места и въобще могат да живеят нормално? 

Потърси ни редовният ни слушател Красимир Вълев, който живее в кв. „Аспарухово“ и който е загубил единия си крак при инцидент и се придвижва трудно с патерици. Решил да отиде на концерт и се обажда по телефона да заяви превоз за трудноподвижни хора, който община Варна осигурява от години. Обажда се на дежурния диспечер, който приема заявките за този превоз на 10 септември сутринта – 24 часа по-рано, както е изискването. Концертът е на ансамбъл „Българе“, който се проведе на 11.09.2024 г. от 20.30 часа в Летния театър във Варна. Заявката на нашия слушател е за отиване и връщане, защото няма как да се прибере след концерта. Дежурният диспечер, обаче, го записва  за транспорт само за отиване на концерта, но не и за прибирането след него, с наясното обяснение, че прибирането е късно.

Според Правилата за извършване на специализиран превоз на трудноподвижви лица на територията на община Варна, работното време на диспечерския център за към звено “Диспечерска служба“ на превозвача и превозите на правоимащите лица е всеки ден от 6.00 до 22.00 часа, включително събота, неделя и официални празници, а през летния период /от м.юни до м.септември/ - до 24.00 часа. Община Варна със своя заповед е утвърдила правила за ползването на такъв транспорт, на който нашият слушател има право.


Красимир Вълев


„Има диспечери, които просто са учтиви, обясняват какво може и какво не. Но има и като този, с когото говорих на 10 септември сутринта, който с хиляди уговорки накрая каза, че ще ни закарат, обаче не могат да ни върнат. ... Макар, че 22.30 – 23.00 часа предполагам най-късно ще свърши концертът.

Орязаха ни толкова права на инвалидите. Аз много обичам концертите и българските изпълнители – Тоника, Щурците, Фондацията и мисля, че имам право да отида на концерт.

Ако толкова сме им трън в очите на община Варна, и на държавата – да го измислят по Здравна каса или на стадиона и да ни приключат и да нямат проблеми с нас. Те май изпитват удоволствие просто да се гаврят и да ни измъчват. Да ни покажат колко са силни и как могат да ни смачкат. Ние инвалидите не трябва да се показваме въобще. Трябва да седим мирно и кротко вкъщи и ...колкото-толкова.“

Отказът може да е заради късния час и с оглед, че има доста счупени коли и сме в намален състав, коментира за Радио Варна случая ръководителят на диспечерската служба Веселин Николов. По неговите думи превозът за концертите бил за събота и неделя, а през седмицата за болници и лечебни заведения. Подобно разпределение, обаче, в правилата за превоза няма. Според чл.4 „Специализираният превоз на трудноподвижни лица се използва за осигуряване на достъп до: а/ здравно обслужване; б/ административно обслужване; в/ учебни заведения и специализирани социални услуги; г/ работни места; д/ културни, спортни и други обществени мероприятия.“ Но Веселин Николов пое ангажимент Красимир Вълев да бъде извозен и след концерта обратно до дома си.



Въпроси по този случай изпратих и до община Варна, откъдето получих писмени отговори. Според тяхната проверка Красимир Вълев е поискал транспорт в 24 часа, а не по-рано и затова му е бил отказан такъв. А в 24 часа е краят на работното време. От началото на тази година до настоящия момент са извършени 8 групови пътувания на лица с увреждания, като 3 от тях са до кк „Златни пясъци, а 5 са извън територията на община Варна. А на въпроса колко случая на поискан превоз от хора с увреждания за културни, спортни и други обществени мероприятия има от началото на тази година до днес – отговорът е, че община Варна не разполага с информация за поискан индивидуален превоз за посещения на културни, спортни и други обществени мероприятия.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Добо Мързов: За Коледа, Рождения ден и Деня на бащата

26 декември не е само денят, в който празнуваме Рождество Христово, но и ден, посветен на един от най-важните стълбове в живота на всеки човек – бащата. Денят на бащата има за цел да подчертае значението на бащинството и да отдаде почит на ролята, която бащите играят в семейството и обществото.  В България Денят на бащата започва да се празнува..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

За астрономията и учениците от Варна с любов

Расте интересът към точните науки, макар и малко, но все повече деца във Варна проявяват любопитство към нещата, които свързваме със STEM обучението. Сред местата, на които малките ученици, а и по-големите се докосват до тях е астрономическата обсерватория, чиито възпитаници в годините са сред участниците в подборите и националните отбори по..

публикувано на 26.12.24 в 09:20

Протест "Не! на родителското отчуждение!" във Варна

Във връзка с Международния ден на бащата – 26 декември, от 15:00 ч. на площад „Севастопол“ (пред хотел „Черно море“), като част от националния протест на Фондация „За споделено родителство“, ще се състои протест под мотото: „Не! на родителското отчуждение!“ . В протеста ще участват представители на фондации и други неправителствени организации,..

публикувано на 26.12.24 в 07:23

Църквата чества Събор на пресвета Богородица

На втория ден на Рождество Христово църквата възхвалява с благодарствени песни пречистата Божия майка, родила Спасителя. Празникът се нарича Събор на пресвета Богородица. Празникът поставя акцент върху съхраняването на традиционните семейни ценности. Благородният Йосиф и Дева Мария успяват да спасят новородения си син от разгневения владетел Ирод, който..

публикувано на 26.12.24 в 07:20

По празниците хапвайте от всичко по малко

По време на Коледно-новогодишните празници се увеличават пациентите на  д-р Албена Кирова. Повечето са преяли и препили, тогава се обаждат  жлъчки и стомаси: "Човек трябва да си контролира храненето като вид храна и като количество. Хората, които са постили, в никакъв случай не бива да се нахвърлят на храната, трябва да ядат от всичко по..

публикувано на 25.12.24 в 16:30

Хлеботерапевт: Месим, за да се смесим

През 14-те години, през които Росица Проданова работи като сертифициран хлеботерапевт, е научила, че за хубав хляб винаги е нужно добро настроение: "Дори и без мая, хлябът тогава става душишка. Хлябът събира всички съставки - вода, огън, брашно. Рисуването върху брашно създава нашата нова приказка. Трябва да притихнем, за да излезе мисълта на душата."..

публикувано на 25.12.24 в 14:20

Момченца са първите коледни бебета във Варна

Няколко бебета изплакаха до обед във варненските болници. Първото "коледно" момченце се е родило днес в АГ болницата в 7.45 ч. с класическите мерки 3200 гр. и 50 см. Детето е родено по естествен път, посочиха от лечебницата. От началото на годината там са родени  1 850 деца. Няколко часа по-късно - около 10 ч., момче се роди и в родилното отделение на..

публикувано на 25.12.24 в 13:29