Това съобщи културният антрополог д-р Росен Гацин. По време на теренна експедиция в Северозападна България е открит смъртният акт на столетника, както и неговият надгробен паметник в село Лик, Врачанско.
Родствениците на Йончо Цолов от Пеловския род - Георги Пеловски, Диана Пеловска, Гергана Николова, Йончо Пеловски, Георги Димитров - се свързват с антрополога и му разказват за своя предшественик. В началото той приема, че това е легенда. Впоследствие обаче отива на терен и открива документите, които потвърждават историята. В кметството на село Лик, община Мездра, намират акта за смърт на човек, починал на 9 януари 1907 година. Рождената му година – 1777-ма, откриват, като проследяват ражданията на неговите синове. Самият той няма акт за раждане, все пак е краят на XVIII век.
На надгробната паметна плоча е изписано: „Тук почиват баща Йончо на 130 г., син Иван на 103 г., син Кръстио на 106 г. Баща им почина на 1906 г. Въздигнал Гено Кръстев.“
Става ясно, че дядо Йончо е надживял и двамата си синове – столетници и е починал от болест, а не от естествена смърт.
По официална информация досега за най-дълголетен българин е считан Кръстю Бешев Илянов. Той е от Пордим и е живял 128 години.
В Книгата на Гинес пък най-възрастният човек е французойка, живяла 122 години.
Така че откритието, че Йончо Цолов е живял 130 години, предстои да бъде доказано като световен рекорд. Трябва да се гордеем, че по нашите зами са живели хора на библейска възраст, смята Гацин.
Теренната експедиция е по повод предстояща изложба „Кодове на идентичност“ с автор Росен Гацин. Тя ще бъде открита на 1 ноември 2024 година – Деня на народните будители, в Института по експериментална морфология, патология и антропология с Национален антропологичен музей към БАН.
Светлана Вълкова разговаря с Росен Гацин:
Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, Христос Воскресе! Всесърдечно поздравяваме всички вас с великия празник на Светата Пасха. Наистина този е „празникът на празниците и тържество на тържествата“ (Пасхален канон, песен 8). Ние празнуваме избавлението на човеците..
Златен медал в многобоя за българския ансамбъл на световната купа в Баку. Уникално съчетание на обръчи и топки. Българките тотално взривиха залата с играта си.
Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..
Ивалин Славов е свещеник в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той е роден в Исакча, Румъния. Майка му е с руски корени, а б аща му е българин. О тец Ивалин е учил и в България, и в Румъния. Завършва Духовната семинария в София и Богословския факултет на университета в Букурещ. Служи в храма в Асеновград, а през 2006 г. Светият синод..
Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..