Двамата офицер-пилоти на учебно-бойния самолет, който катастрофира в трета авиобаза Граф Игнатиево, са загинали, съобщава БНР.
Екипажът е бил от базата в Долна Митрополия, съобщиха министърът на отбраната Атанас Запрянов и премиерът Димитър Главчев.
Министърът на отбранатаобяви за утре Ден на траур във въоръжените сили, за да бъда почетена паметта на двамата пилоти.
Загиналите са майор Петко Димитров Димитров и старши лейтенант Венцислав Атанасов Дункин. И двамата са били инструктори в базата в Долна Митрополия.
"Загиналият майор е роден 1973 г., a загиналият лейтенант - през 1996 г. Излетели са към 12.17 часа, а в 12.30 ч., при изпълнение на тренировъчен полет от екип на 12 база от Долна Митрополия, са катастрофирали и загинали. Това са инструкторите в 12-та база, които обучават пилоти. Това са най-добрите ни пилоти в 12-та база по отношение на този самолет L-39“, посочи военният министър Запрянов.
Самолетът е реновиран, капитало-възстановителен ремонт е бил извършен, обясни на брифинг пред журналисти служебният министър на отбраната Атанас Запрянов във връзка с катастрофата с учебно-боен самолет L-39ZA в отговор на въпрос дали летателната машина е била на ремонт в Чехия.
"Самолетът се проверява преди полет. Той е излетял технически изправен. Самолетът е реновиран, бил е извършен капитално възстановителен ремонт", посочи той.
"Повече по отношение на причините не можем да коментираме, тъй като се води разследване", уточни още министър Запрянов.
Командирът на Военно-въздушните сили ген. Димитър Петров поясни, че това е бил рутинен тренировъчен полет отдавна, и за който двамата пилоти са се готвили от месеци:
"Тази задача беше изпълнена многократно в Долна Митрополия и днес трябваше да бъде изпълнена като генерална репетиция за утрешното мероприятие. Майор Димитров е един от най-опитните летци на L-39 в България въобще, а ст. лейтенант Дункин е млад, с отлични заложби, и беше една от надеждите на базата".
Води се следствие, не можем да обявим причини или мотиви за действията им, каза още ген. Петров.
На въпрос дали ще подаде оставка, генерал Петров каза:
"Загубих един от най-добрите си приятели. Мислите ли, че съм малко наказан от случилото се? Какво очаквате от мен?".
Премиерът изрази съболезнования на семействата и на близките на загиналите пилоти.Министърът на отбраната обяви, че утре ще бъде Ден на траур за Въоръжените сили.
Набелязаната жертва получава обаждане на мобилния си телефон от мним полицай и мним банков служител. "Полицаят" изисква допълнителна информация за банкови сметки, наличности, предоставяне на..
30 спиркозаслона в централната градска част на Варна вече са ремонтирани, съобщават от дирекция „Общинска собственост, икономика и стопански дейности“. Сред тях са сп. „Катедрала“ (посока центъра), двете спирки на бившето зимно кино „Тракия“ на бул. „Владислав Варненчик“, сп. „Централна поща“ (в двете посоки), сп. „Музея“ (посока център), сп...
От 1 юни до края на учебната година учениците от IV до VII клас на ОУ „Йордан Йовков“ ще се провеждат в ОУ „Цар Симеон“. Преместването на децата се налага заради основен ремонт в изпълнение на проект по Националния план за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно днес на редовната оперативка на кмета Благомир Коцев, на която участват..
Културният сектор във Варна ще получи по-голямо финансиране през 2025 г., стана ясно на днешното заседание на ПК „Култура и духовно развитие“, на което беше одобрен проектобюджетът за култура за тази година. Според приетата финансова рамка общият бюджет по функцията „Култура, спорт, отдих и религиозни дейности“ е над 31,5 млн. лева, което е увеличение с..
От 16 до 20 май 2025 г. в курортен комплекс Златни пясъци се провежда годишната конференция на Rita AG – водеща организация на независимите пътнически и ваканционни консултанти в Германия. Събитието привлече над 200 участници и над 40 ключови бизнес партньори, сред които туроператори, пътнически агенции, авиокомпании, хотелски и круизни компании...
В Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна е извършена трансплантация на хемопоетични стволови клетки, която няма аналог в страната – и е сред малкото документирани случаи в световен мащаб. Пациент с едновременно диагностицирани Остра лимфобластна левкемия (ОЛЛ) и ХИВ инфекция получи животоспасяваща алогенна..
Към днешна дата около 23% е ръстът на пътническия трафик на Летище Варна през 2025 г. спрямо 2024 година. Това съобщи за Радио Варна Деница Милосавлевич, началник на отдел "Авиационен маркетинг" на варненския аеропорт. 17 са дестинациите, които ще бъдат обслужвани целогодишно за зимния сезон 2025-2026 на летището в морската столица, а от 17..