След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“.
Проф. Ангел Ангелов е лекар, професор по обща и клинична патология. Роден е в Балчик (1938 г.) и отрасъл в града. Син на столарския майстор Атанас Ангелов и Маргарита Карагеоргиева. Четири десетилетия е преподавател в Медицински университет – Варна. От години проявява интерес към местната история. Негови разработки са публикувани в местната преса. В настоящия му труд са включени част от резултатите от системно и комплексно проучване на миналото на Крайморска Добруджа въз основа на документи, писмени източници, интервюта с местни жители и лични спомени.
"В нея са разработени теми, които досега не са били обект на насочени проучвания като природни бедствия, историческа топонимия, морски истории и крайбрежно пиратство, описанията в пътеписи от последните шест века, легендарната и демографската история на Крайморска Добруджа. Разлистете я и на почти всяка страница ще намерите малко известни факти и истории и ще научите нещо ново! Тя е написана за вас – крайморските добруджанци, степно-морските хора" - споделя авторът.
“Мога само да благодаря на проф. Ангелов, че свърши това, което историците не успяха да направят досега – да събере толкова ценни данни за Добруджа и да ги остави за поколенията. Това е една книга, писана с любов към нашия специфичен, понякога пренебрегван и немного познат за повечето българи край. Написана е по начин, който е достъпен за всички, обединява теми, които са както важни, така и любопитни. Запазва една вече почти изчезнала памет за случки, наименования и лица, кръстосвали нашите земи и брегове. Впечатляваща е работата както с архиви и историография, така и с лични спомени и истории. Силно се надявам, че проф. Ангелов ще удържи на обещанието си и ще напише втори том на Недоразказаното минало на Добруджа. Вече с фокус върху втората половина на ХХ в. с драматичните процеси след 1944 г., които тук са само загатнати. Социалистическото минало може да изглежда банално за тези, които са го живели, но вече също се превръща в далечен и неразбираем период за по-младите поколения. Затова всеки един личен разказ, особено когато е от човек с поглед и нюх за историческите събития и пластове като проф. Ангелов, е безкрайно ценен. А историята на Добруджа от втората половина на ХХ в. не само е недоразказана, тя изобщо не е започвана. Убеден съм, че проф. Ангелов ще даде своя принос и там. Но засега, на добър час на настоящата му книга, един истински паметник на паметта на Добруджа!” - приветства на представянето в Белия град историкът балчиклия Петър Добрев.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Веселин Димов, сочен от изследователите като един от пионерите на съвременното изкуство в България, организира необичайната художествена акция "Живопис в градска среда". В основата ѝ е излагането на творби дигитална живопис върху рекламни билбордове във Варна. Произведенията представляват дигитално генерирани живописни изображения на фрактали -..
Фестивалът за съвременен танц „Танцови маршрути” се завръща през този месец с втора част на своята програма. Събитието започва ударно на 10 ноември, когато ще има четири различни артистични събития. От 10 часа сутринта в Юнашкия салон ще се проведе уъркшоп с Коста Каракашян - 100% Authentic Movement. Ако сте си задавали въпросите: “Как да танцувам..
Предстои третото издание на Малък фестивал на куклите. Той отново ще бъде във Варна. Датите са 9 и 10 ноември. Мястото - Фестивалния и конгресен център. В Малкия фестивал на куклите освен театрални постановки, ще бъдат организирани и театрални работилници. Дарина Колева, създател на фестивала, споделя, че интересът и към постановките, и към..
До 10 ноември във Варна се провежда Седмицата на православната книга. За първи път всички представяния на книги ще се проведат в храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“. Всяка вечер от 17 часа всички желаещи ще могат да се срещнат с авторите, издатели и преводачи на православни книги от последните няколко години. Седмицата се организира от..
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..