Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят книгата "Крайморска Добруджа - Балчик, Каварна, Шабла" и в Шабла днес

Проф. Ангел Ангелов в създадената от него патоморфологична лаборатория в Медицински център "Света Анна" - Варна, където работи до 82-годишна възраст (до юли 2020 г.).

След представянето в Балчик по-рано този месец, днес, 20 септември, от 17,30 часа в читалището на гр. Шабла ще бъде представена книгата на проф. Ангел Ангелов „Крайморска Добруджа – Балчик, Каварна, Шабла – недоразказаното минало“ – книга I. Представянето ще направи проф. Ивелин Иванов от Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий“.

Проф. Ангел Ангелов е лекар, професор по обща и клинична патология. Роден е в Балчик (1938 г.) и отрасъл в града. Син на столарския майстор Атанас Ангелов и Маргарита Карагеоргиева. Четири десетилетия е преподавател в Медицински университет – Варна. От години проявява интерес към местната история. Негови разработки са публикувани в местната преса. В настоящия му труд са включени част от резултатите от системно и комплексно проучване на миналото на Крайморска Добруджа въз основа на документи, писмени източници, интервюта с местни жители и лични спомени.

"В нея са разработени теми, които досега не са били обект на насочени проучвания като природни бедствия, историческа топонимия, морски истории и крайбрежно пиратство, описанията в пътеписи от последните шест века, легендарната и демографската история на Крайморска Добруджа. Разлистете я и на почти всяка страница ще намерите малко известни факти и истории и ще научите нещо ново! Тя е написана за вас – крайморските добруджанци, степно-морските хора" - споделя авторът.

Мо­га са­мо да бла­го­да­ря на проф. Ан­ге­лов, че свър­ши то­ва, кое­то ис­то­ри­ци­те не ус­пя­ха да нап­ра­вят до­се­га – да съ­бе­ре тол­ко­ва цен­ни дан­ни за Доб­руд­жа и да ги ос­та­ви за по­ко­ле­ния­та. То­ва е ед­на кни­га, пи­са­на с лю­бов към на­шия спе­ци­фи­чен, по­ня­ко­га пре­неб­рег­ван и немно­го поз­нат за по­ве­че­то бъл­га­ри край. На­пи­са­на е по на­чин, кой­то е дос­тъ­пен за всич­ки, обе­ди­ня­ва те­ми, кои­то са как­то важ­ни, та­ка и лю­бо­пит­ни. За­паз­ва ед­на ве­че поч­ти из­чез­на­ла па­мет за случ­ки, наи­ме­но­ва­ния и ли­ца, кръс­тос­ва­ли на­ши­те зе­ми и бре­го­ве. Впе­чат­ля­ва­ща е ра­бо­та­та как­то с ар­хи­ви и ис­то­риог­ра­фия, та­ка и с лич­ни спо­ме­ни и ис­то­рии. Сил­но се на­дя­вам, че проф. Ан­ге­лов ще удър­жи на обе­ща­ние­то си и ще на­пи­ше вто­ри том на Не­до­раз­ка­за­но­то ми­на­ло на Доб­руд­жа. Ве­че с фо­кус вър­ху вто­ра­та по­ло­ви­на на ХХ в. с дра­ма­тич­ни­те про­це­си след 1944 г., кои­то тук са са­мо за­гат­на­ти. Со­циа­лис­ти­чес­ко­то ми­на­ло мо­же да из­глеж­да ба­нал­но за те­зи, кои­то са го жи­ве­ли, но ве­че съ­що се прев­ръ­ща в да­ле­чен и не­раз­би­раем пе­риод за по-мла­ди­те по­ко­ле­ния. Зато­ва все­ки един ли­чен раз­каз, осо­бе­но ко­га­то е от чо­век с пог­лед и нюх за ис­то­ри­чес­ки­те съ­би­тия и плас­то­ве ка­то проф. Ан­ге­лов, е без­край­но це­нен. А ис­то­рия­та на Доб­руд­жа от вто­ра­та по­ло­ви­на на ХХ в. не са­мо е не­до­раз­ка­за­на, тя изоб­що не е за­поч­ва­на. Убе­ден съм, че проф. Ан­ге­лов ще да­де своя при­нос и там. Но за­се­га, на до­бър час на нас­тоя­ща­та му кни­га, един ис­тин­ски па­мет­ник на па­мет­та на Доб­руд­жа!” - приветства на представянето в Белия град ис­то­ри­кът балчиклия Пе­тър Доб­рев.

Подробностите чуйте в звуковия файл:





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Биб­лио­те­ка­та към цен­трал­но­то чи­та­ли­ще в Балчик ще по­лу­чи 2 700 ле­ва за кни­ги

Ми­нис­тер­ство­то на кул­ту­ра­та обя­ви име­на­та на чи­та­ли­ща­та, одоб­ре­ни за фи­нан­си­ра­не по проект "Бъл­гар­ски­те биб­лио­те­ки - съв­ре­мен­ни цен­тро­ве за че­те­не и ин­фор­ми­ра­ност" - 2024. Биб­лио­те­ка­та към бал­чиш­ко­то чи­та­ли­ще "Паи­сий Хи­лен­дар­ски-1870" кан­ди­дат­ства с проект за бли­зо 5 000 ле­ва. От­пус­на­та­та..

публикувано на 21.11.24 в 18:53

Изложба „Америка през моите очи“ в Регионалната библиотека във Варна

В Регионална библиотека „Пенчо Славейков“ – Варна в 17 часа ще бъде  открита  гостуващата изложба „America through Мy Еyes” / “Америка през моите очи“. Експозицията включва селекция  фотографии от ХI фотоконкурс „Америка през моите очи“, направени от български студенти по време на лятната програма за работа и пътуване в  САЩ. Изложбата е част от..

публикувано на 21.11.24 в 15:30
автор: Десислава Минчева

НАМИБ: пясъци - небе

"Опитвам се да предам в картините си своето огромно възхищение от земята на Намибия и от духа на мястото, от неговата безкомпромисна красота и сила, но... трябва да вдишате въздуха там …  да пропътувате дълги часове, обвити в бял прах до някое жадувано място и едва тогава да усетите поне малко тази страна. Едва тогава...  А аз ще продължа да се боря..

публикувано на 21.11.24 в 15:25

Виртуозно трио представя "Романтични съкровища" във Варна

Среща с романтични съкровища очаква ценителите на камерната музика на 21 ноември във Варна и на 22 ноември - в Бургас. Поканата е от триото Стоимен Пеев, цигулка, Атанас Кръстев, виолончело и Мартина Табакова, пиано.  Тримата изпълнители са изявени артисти, носители на престижни награди като „Кристална лира“ на Съюз на българските музикални и..

публикувано на 19.11.24 в 15:05

Константин Костов, Христо Йоцов и Плевенската филхармония с авторски концерти в Добрич (21.11) и Варна (22.11)

Премиерно в двата града ще прозвучат три нови и изключително любопитни произведения с джаз теми в симфоничен аранжимент под диригентската палка на Борислав Йоцов: К онцерт за джаз пиано и оркестър със солист Константин Костов – пиано (автор на произведението),  Концерт за тромпет, тромбон и оркестър от Христо Йоцов със солисти Михаил Йосифов – тромпет..

публикувано на 19.11.24 в 14:43

България като вдъхновение - книга разказва за влиянието на страната ни върху идеите на Ататюрк

България - страна със сходна историческа съдба на Турция, която 40 години след Освобождението се стреми да се дистанцира от Османската империя, е основното вдъхновение за реформаторските идеи на Мустафа Кемал Ататюрк.  Когато през 1913 г. Мустафа Кемал пристига в София като военно аташе, той открива, че България е една изцяло европейска страна. За него..

публикувано на 19.11.24 в 12:20

"Морето" в Добрич

Под мотото „Морето“ Художествената галерия в Добрич подреди изложба от своя фонд. В нея са събрани творби на четирима художници, които принадлежат към различни поколения. Родени от края на XIX век до 20-те години на XX век, в определен период от творчеството си са свързани с морската стихия и разработват сюжета, като го пречупват през призмата на..

публикувано на 19.11.24 в 11:50