Архитекти от Полша ще споделят във Варна своя опит в обживяването на градската среда и старинните сгради в рамките на второто издание на проект “Форум за Варна 2024 - добрите примери”, осъществяващ се от сдружение “Пространствата на Варна”.
Зузана Мелчарек, Моника Коморовска, Патриция Войташчик и Мачей Гил, които работят както в институции, така и в свободния сектор, ще разкажат за своя опит в градската ревитализация в гр. Варшава и Лодз, Полша.
Събитието ще се проведе днес, на 21 септември от 17 ч. в градинката Севастопол.
"Терминът “градска ревитализация” означава превръщането на нашите градове в по-живи и привлекателни пространства, в които благоденствието на техните жители е първи приоритет. Създават се повече пешеходни пространства, повече възможности за отдих и игра на открито и като цяло повече естетика в градската среда. Възобновяват се старинни сгради, както и цели комплекси, които се изпълват с културно съдържание и живот. Стимулират се социалните контакти, като се дава възможност на хора от всички възрасти да ползват справедливо “богатствата” на своите градове.
"Терминът “градска ревитализация” означава превръщането на нашите градове в по-живи и привлекателни пространства, в които благоденствието на техните жители е първи приоритет. Създават се повече пешеходни пространства, повече възможности за отдих и игра на открито и като цяло повече естетика в градската среда. Възобновяват се старинни сгради, както и цели комплекси, които се изпълват с културно съдържание и живот. Стимулират се социалните контакти, като се дава възможност на хора от всички възрасти да ползват справедливо “богатствата” на своите градове.
Програма на “Градска ревитализация - примери от Полша”:
17:00-17:45 / Зузана Мелчарек, “Национален институт за архитектура и градоустройство”, Полша
Тема: “Постмодерна ревитализация на исторически комплекси в Полша”
17:45-18:30 / Моника Коморовска, дирекция „Архитектура и пространствено планиране“, Община Варшава
Тема: “Публичните пространства като двигатели на ревитализация във Варшава”
18:30-19:00 / кафе пауза
19:00-19:45 / Патриция Войташчик, “Бюро за ревитализация”, Община Лодз
Тема: “Методи за включване на граждани в градската ревитализация на гр. Лодз”
19:45-20:30 / Мачей Гил, архитектурно студио Juvenes Projekt
Тема: “Ревитализация на постиндустриални комплекси във Варшава”
20:30-22:00 / коктейл / музика - DJ D Young
В рамките на проекта "Форум за Варна" предстоят още три събития.
На 27 септември пред Дом на архитекта ни очаква публична презентация на тема “Устойчива градска мобилност - хора и публични пространства” с урб. Леон Легеланд, Gehl Architects, Копенхаген, Дания.
На 11 октомври в Кампус 90 ще се състоят публични презентации и дискусия на тема “Добрите примери от Бургас” с архитекти от гр. Бургас, България.
Едно от най-големите музикални събития във Варна – пилотното издание на мултижанровия музикален фестивал Park Fest, ще се проведе от 20 до 22 декември в Двореца на културата и спорта. Събитието беше планирано за открита сцена до Пантеона в Морската градина в периода септември – октомври, но поради технически причини се наложи промяна на първоначалните..
Д-р Павло Славов е току-що дипломиран лекар, който в момента е на прага на своята специализация по детска хирургия. Часове след поредния протест на младите медици в столицата, Славов изрази своята подкрепа към колегите си. Протест на млади медици С лед години учене и лични лишения, заплащането не отговаря на професионалната инвестиция и..
Един от утвърдените варненски скулптори, Веселин Костадинов, отбелязва 4 десетилетия творчески път с юбилейната изложба „40 години провокация в изкуството“. Експозицията ще бъде достъпна за посещение от 8 до 27 октомври 2025 г. в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ – Варна. Вернисажът е днес, 8 октомври, от 17:00 до 19:00 ч. Веселин..
Историкът Симеон Кулиш представя петата си книга – „Белогвардейски страници. От Галиполи до Варна. Николай Самойлович Кулиш“ . Изданието проследява живота на неговия прадядо – белоемигрант, пристигнал във Варна след Октомврийската революция в Русия.Премиерата ще се състои от 17:00 ч. днес в Държавния архив – Варна. „Това е семейна..
Регионалната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" – Царево представи официални правила за действие при наводнение и реална опасност от заливане. Информацията съдържа конкретни инструкции за гражданите в различни ситуации – у дома, на открито и при пътуване с автомобил, както и насоки за предварителна подготовка и ограничаване на риска,..
За днес Националният институт по метеорология и хидрология издава предупреждение за значителни валежи от дъжд трета степен (червен код) с количества над 65 л/кв.м. в 8 области в страната, в това число и Варна, както и за умерен и силен вятър от север – североизток по Северното Черноморие, община Варна съветва жителите да обезопасят домовете и..
Вероятно ще се съгласите с мен. Живеем в приказка, нали? В нашата приказка големият лош вълк разрушава къщичката и се докопва до трите прасенца. Не. Да кажем така: злото кръвожадно прасе разделя трите малки кученца. Те с треперещи от страх сърчица, викат на помощ майка си. Последната, обаче, е заета да обикаля курортите и да хвърля остри послания..