Вечна памет на героите, паднали за освобождението засвидетелстваха балчиклии днес по повод 84 години от Освобождението на града от румънска окупация. Кметът на Балчик Николай Ангелов прочете слово за историческата дата, отец Стратия и Яков отслужиха заукопойна молитва и благодарствен молебен, граждани и организации сведоха глави пред Паметника на героите, паднали за Отечеството, и поднесоха цветя и венци. Част от празничния ден по традиция бяха представителни части на Военноморските ни сили.
„Днес, окупацията на Добруджа, този трагичен епизод от българската история, ни напомня, че не трябва да допускаме компромиси и да бъдем чуждопоклонници на гърба на хилядите жертви, загубили живота си в тази неправда. Днес, все по-малко и все по-рядко се говори за тези зверства, но ние хората от този край, хората, чиито предци губят дома си, земята си и живота си, ще помним и ще пазим паметта на добруджанци жива. Не сме забравили!
Дано и нашите държавници да помнят, че зад всяко тяхно решение стоят човешки съдби!
Днес, отдаваме почит на хилядите, загубили живота си в името на Родината.
Поклон и вечна памет на героите!“ – подчерта кметът пред събралото се гражданство.
След тържествената част бе представен новият фотоалбум “Един век визуална история СТАРИЯТ БАЛЧИК 1850-1945”, II част от поредицата “Ценностите на Балчик”, издание на Исторически музей - Балчик. Изданието е на български и английски език. На 76 страници са показани 116 стари фотографии и картички, илюстриращи развитието на града от Кримската война 1853 - 1856 г. до края на Втората световна война. Използвани са снимки и картички от фондовете на Исторически музей - Балчик, Военноморски музей - Варна, РИМ - Добрич, Колекция Гибсън, частни архиви и колекции. Изданието е реализирано с финансовата подкрепа на Община Балчик.
Съставител и автор на текста е уредникът Венцислав Чаков, който прикани обществеността за съдействие при реализиране на следващата им инициатива. Планира се издание със стари картички на Балчик и следващата част III на „Ценностите на Балчик“, която ще обхваща периода 1945-1990 година, когато тук също са се случвали много интересни събития. Историческият музей – Балчик се обръща към тези, които разполагат с хубави фотографии, да ги предоставят за заснемане, след което ще им бъдат върнати.
На 21 септември 1940 г. се слага край на продължилата четвърт век румънска окупация. Балчик е първият освободен от българските войски град в Южна Добруджа. Възвръщането му в пределите на България е по силата на Крайовската спогодба от 07.09.1940 г. Същата година, на 21 септември генерал-лейтенант Георги Попов – командир на Трета българска армия, освобождава града. Балчиклии посрещат възторжено своите освободители, а площадът се оказва твърде малък да побере всички желаещи да аплодират българските войни. Възстановява се границата между България и Румъния до 1913 г.
Младежка фондация АМОРФА е основана на 25 януари 2009 г. във Варна с мисията да създава най-различните, автентични и интересни дейности на млади хора за млади хора и града. Вече 16 години програмите на фондацията са мост за варненските младежи към образованието, творчеството, креативността и свързването в общност. А 2024 г. беше една от..
Православната църква почита паметта на Свети Григорий Богослов. Той е един от тримата кападокийски отци на Църквата заедно със Свети Василий Велики и брат му Свети Григорий Нисийски. Свети Григорий Богослов е известен със задълбочените си богословски трудове и изключителните си речи за християнската вяра. Григорий Богослов е..
И тази година Университетските Ботанически градини публикуваха своя INDEX SEMINUM (от латински „списък със семена“). Ежегодно се осъществява обмен с над 120 ботанически градини и институции по света, като международните правила изключват частни лица да поръчват семена. Съгласно Международната конвенцията за биологично разнообразие, влязла в сила..
Изолация, финансов контрол, заплашване, физическа и емоционална злоупотреба. Това са различни форми на домашното насилие научиха ученици от езиковата гимназия в Добрич по време на гостуването си в Окръжния съд. По темата за домашното насилие те разговаряха със съдия Павлина Паскалева – какви мерки за защита може да постанови съдът според Закона за..
Всяка година хиляди българи заминават за чужбина, където се установяват и започват работа. Освен в едната посока, все по-често терминалите по летищата се пълнят и със завръщащи се у нас след дълги години зад граница. Именно тези хора най-често се обръщат с молба за съдействие към Здравноосигурителната ни каса за да им бъдат прехвърлени здравните..
С нов камион за снегопочистване и косене разполага вече Община Вълчи дол. Обществената поръчка бе обявена през ноември и в началото на новата година бе избран доставчикът на машината. Тя е рециклирана, но с високотехнологичен инвентар за всички нужни зимни дейности, съобщават от общиснкия пресцентър. Транспортното средство е оборудвано със..
Днес българската морска общност отбелязва 132 години от рождението на капитан I ранг Георги Славянов. Георги Славянов има големи заслуги за развитието на ВМС и подводното плаване. Той е и един от началниците на ВВМУ. Командир е на първата българска подводница UB18. Дава тласък на пристанищните корабостроителници в Русе и Варна за строеж и..