По време на Седмицата на модата в Милано суперомдели от 90-те години, сред които звездата Ева Херцигова, стъпиха на подиума на ревю на модната къща "Роберто Кавали" и предизвикаха очаквана сензация.
Появата им бе не само почит към големия новатор в облеклото, променил концепцията за съвременната динамика на аутфита, но и полъх от една отминала епоха на безспорна естетика и женственост. Все пак именно италианската мода обича да хвърля поглед към миналото.
Деветдесетте години несъмнено бяха ерата на супермоделите - Наоми Кембъл, Линда Еванджелиста, Клаудия Шифер, Татяна Патиц, Синди Крофорд, Ясмин Ле Бон, Ева Херцигова, Кейт Мос, Хелена Кристенсен и др. доминираха не само в рамките на индустрията, а оформиха естетическата визия на цяло поколение дизайнери и любители на модата. Влиянието им бе толкова голямо, че често бяха споменавани само с малките им имена и известността им надхвърляше тази на редици киноактьори. Появата им на ревю на дизайнери като Джани Версаче, Джорджо Армани, Вивиан Уестууд, Карл Лагерфелд, Долче и Габана беше задължителна.
Известността им се дължеше на перфектно стечение на обстоятелства – отваряне на модата към различните етнически типове красота, ангажираност на все повече модни къщи с производството на конфекция, грим продукти и парфюми, възход на модните списания и музикалните видеоклипове, които имаха нужда от красиви лица. По това време творят и някои от най-големите фотографи на 20-и век – Питър Линдберг, Ричард Ейвдън, Патрик Демаршалие, Хърб Риц. Благодарение на тази неповторила се среща на изкуството и индустрията са създадени някои от най-емблематичните изображения в края на хилядолетието. През миналата година „Епъл плюс“ показа документален филм за епохата, когато „супермодел“ означава жена, крачеща по подиум и излъчваща блясък, увереност, сила и пари, коментира Би Би Си по повод носталгичната лента.
И все пак модната индустрия е фиксирана върху младостта и свежестта – защо тогава Кембъл, Еванджелиста, Търлингтън, Патиц и Крофорд, поставени на корицата на британския „Вог“ в далечната 1990 г. в обща снимка, имат толкова голямо влияние и днес, пише „Гардиън“. Отговорът е в силата на техните образи, променили завинаги модата. Днес всеки инфлуенсър работи по тяхната рецепта – блясък, характер, скандална известност, завладяващи умения за презентация на продукт. Но моделите от новото поколение – Бела и Джиджи Хадид например, са известни колкото с изявите си като модни лица, толкова и с присъствието си в социалните мрежи. Светът изглежда по-малко заинтересуван от иконични образи. „През 90-те години бяхме гладни за блясък, казва модният журналист Кейт Финеган, цитирана от „Гардиън“. Фактори като рецесията също могат да повлияят за популярността на няколко млади момичета. „Не сме си говорили за дизайнерски дрехи и нямахме такива.“ Две са повратните точки във възхода на супермоделите – Джани Версаче ангажира едновременно Кембъл, Еванджелиста, Търлингтън и Крофорд за ревю през 1991 г., а Джордж Майкъл се вдъхновява за клипа на песента Freedom от корицата на „Вог“.
Независимо от усилията на модните медии днес „да създадат“ ново поколение супермодели, влиянието на момичетата от 90-те не може да бъде повторено.
Днес икономиката около създаването на моден имидж е твърде мощна и работи в прекалено много посоки, използвайки повече канали.
Невъзможно е символът на женствеността да бъде стеснен до набор от няколко души, коментира „Гардиън“.
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..