Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вятърната енергия в Черно море - възможност или заплаха?

Снимка: АП/БТА

Няма съмнение, че офшорните вятърни паркове имат потенциал, но когато говорим за изграждането на такива в българската акватория на Черно море, въпросът не е в това колко е полезен вятъра, а дали и колко духа, т.е. дали духа постоянно. Това коментира по време на дебат по темата „Вятърната енергия в Черно Море - възможност или заплаха?“ Александър Николов – бивш министър на енергетиката от квотата на ИТН в правителството на Кирил Петков.

Основните примери, които се дават по отношение на възможностите за развитие на вятърната енергия в морето са от Северно море и от Каспийско море, но ако там духа постоянно, в Черно море не е така, което води до съмнения за устойчивостта на една подобна инвестиция.

Другият възникващ проблем е демографията – фактор, за който рядко говорим или визираме, но който пряко влияе при планирането на каквито и да било инвестиции.

България е сред страните с най-бързо топящо се население в света, до 2050 г. прогнозите са, че българското население ще намалее с малко над една пета спрямо сегашните около 7 млн. души.
Отделен фактор е и структурата на населението, т.е. застаряването, което означава изоставане на страната не само, заради икономиката, каза Николов.

Според него т.нар. декарбонизация на Европа и в частност на България, за да е добре направена, предполага фокусиране върху изграждане на малки енергийни общности и оползотворяване на огромното количество имоти – частни, държавни, общински или индустриални, които да станат енергийно независими. Това означава например изграждането например на индустриални зони, които да са енергийно независими, поставянето на фотоволтаични панели на много повече места и др., посочи Николов.

Важно е обвързването на енергийните източници с потребителите на място.

Много е важно според него и къде и как се правят офшорни паркове – за поставянето на перки, без значение дали на сушата или в морето, се изискват 3-годишни изследвания на височина, посока на вятъра, сила и др.

У нас такива изследвания няма.

Не е ясно и какъв тип биха могли да бъдат потенциалните перки, как ще бъдат инсталирани предвид спецификата на Черно море, което е затворено и на 100 м. от повърхността наситено със сероводород.

Не може – категоричен е Николов, когато говорим за Черно море, да се базираме на данни от Северна Европа.

Още повече, че според него, слънчевата радиация у нас е по-висока от държавите в тази част на континента, вкл. и от Румъния, която има идеи за подобни паркове, а ние стоим като държава много добра по отношение на енергията от фотоволтаици.

Има значение и какви са разходите на индустрията в Европа при реализацията на подобни енергийни инвестиции, и у нас, каза Николов.

Според д-р Мария Трифонова, преподавател в катедра „Икономика и управление по отрасли“ на Софийския университет, офшорната вятърна енергия има голям потенциал и изграждането на паркове ще доведе до ръст на заетостта.

1 гигават парк дава 10 хил работни места. Данните, на които тя се базира обаче са от Великобритания и на база офшорни паркове в Северно море.

Ще има и пари, които ще бъдат за пристанищните мощности, които ще обслужват корабите, които ще са ангажирани със сервиза на парковете, смята Трифонова.

Според нея, Варна и Бургас могат да се превърнат в енергийни центрове, защото в това отношение са много активни Румъния и Турция. Последната обаче – припомням, не е държава членка на ЕС и там действат други регулации.

По думите на Трифонова, само 1 процент от акваторията на България е предназначена за изграждането на офшорни паркове.

Защо продължаваме да говорим за офшорни вятърни паркове при условие, че има изключително много неясни моменти, които касаят екологията, свързаността със сушата и електропреносната мрежа, разходите за изграждане, технологията, цените и стигнем в един момент и до военния риск в Черно море? Чуйте коментара на Александър Николов в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Активът на ДСБ-Варна избра д-р Ивайло Митковски за председател

Д-р Ивайло Митковски е избран за председател на ДСБ след проведеното отчетно-изборно събрание на партията във Варна. За него са гласували 78 от 92 присъстващи. Миа Крумова е избрана за заместник -председател. Тя е  студентка по информационни технологии, възпитаник на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон". Събранието се проведе в присъствието на..

публикувано на 05.04.25 в 19:55
Наводнена улица в около Зеленчукова борса във Варна

Наводнени улици по време на дъжда във Варна

12 сигнала за наводнени приземни етажи на къщи, наводнени улици и закъсали коли заради проливния дъжд, са подадени до дежурния в община Варна, Няма пострадали хора. В началото дъжда беше придружен с градушка, сега ситуацията се успокоява. Градският транспорт се движи нормално.                         

публикувано на 05.04.25 в 18:07

В Албания птичият грип е унищожил почти 500 000 пилета  и близо милион яйца

Само за месец птичият грип H5N1 предизвика истински хаос в албанската птицевъдна индустрия. По официални данни на Министерството на земеделието двете най-големи компании в страната "Reas" и "AIBA" са претърпели огромни загуби - общо 497 986 умрели пилета, а над 975 000 яйца са унищожени заради заразата.  Огнището на вируса е в квартал Рашбул, близо до..

публикувано на 05.04.25 в 15:14

В неделя - дъжд и захлаждане

През нощта ще има разкъсана облачност, вятърът от запад, по Черноморието от юг-югозапад постепенно ще се усилва. Минималните температури все още ще са високи от 7 до 12 градуса.  През деня по приближаващ фронт бързо ще се заоблачи, ще завали дъжд, на места краткотраен по характер. Вятърът ще е от запад, следобед от северозапад и север, по-силeн в..

публикувано на 05.04.25 в 14:57

Агенцията по безопасност на храните започва засилени проверки преди Великден

Засилени проверки в магазини, складове, пазари и заведения за хранене започва Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) преди Великденските празници. Инспекторите ще контролират производството и търговията на традиционно предлаганите за празниците храни - агнешко месо, козунаци, яйца, както и боя за яйца. Произведеното в България..

публикувано на 05.04.25 в 11:49

Три от четири сделки с имоти в България през последните 10 години са платени с пари в брой

Над 70% от сделките с имоти на българския пазар през последните 10 години се плащат с пари в брой, сочат статистическите данни, цитирани от БНР . Пазарът на имоти расте в очакване на еврозоната, а цените са нараснали с 6% само от началото на 2025 година. В България, според официална статистика на БНБ, само 27 от всеки 100 сделки с..

публикувано на 05.04.25 в 11:09
Стотици протестираха в памет на Сияна в Плевен в петък вечерта

И в Благоевград на шествие в памет на 12-годишната Сияна

Продължава общественото недоволство срещу катастрофите с жертви и състоянието на пътищата в страната, след инцидента от понеделник, при който загина 12-годишната Сияна. В нейна памет, в Благоевград ще се проведе мълчаливо шествие. Събитието се организира в социалните мрежи , където участие са потвърдили стотици граждани. Шествието започва в 11 часа от..

публикувано на 05.04.25 в 10:31