Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Факти за тромбозата

На 13 октомври отбелязваме Световния ден на тромбозата – глобална инициатива, която цели повишаване осведомеността за това състояние, което често се подценява и неразбира.

Тромбозата се характеризира с образуването на кръвен съсирек или тромб във вените или в артериите и по този начин да затрудни или спре кръвотока през засегнатия съд. Това е едно потенциално сериозно заболяване, което може да доведе до различни проблеми, в това число инфаркт, инсулт или други тежки усложнения, коментира д-р Светозар Марангозов, част от екипа на Клиника по съдова хирургия на ВМА.

Може да няма симптоми – кръвните съсиреци може да са асимптоматични или да причинят уголемяване и болка в крайника или ръката.

Кръвните съсиреци могат да се отделят – кръвните съсиреци могат да се отделят и да се преместят в белите дробове (белодробна емболия), причинявайки проблеми с дишането, понякога и смърт.

Някои пациенти са по-уязвими – хората с автоимунни заболявания са изложени на повишен риск.

Без рутинен скрининг – налични са рутинни скринингови тестове за често срещани заболявания като диабет и висок холестерол, но няма базирани на доказателства скринингови тестове за кръвни съсиреци.

Начинът на живот е важен за превенцията – някои рискови фактори – като възраст или фамилна анамнеза са непроменими.

Защо Световният ден за борба с тромбозата е важен? На първо място говорейки за този проблем, повишаваме информираността на хората за него и ги насърчава да водят по-здравословен начин на живот. Обединяваме се за добра кауза, коментира д-р Марангозов.

Има два основни вида тромбоза: венозна и артериална. Първата може да бъде причинена от заболяване или нараняване на вените на краката; неподвижност на крайник (най-често долен) по някаква причина; счупена кост; затлъстяване; наследствени заболявания; автоимунни заболявания или пък прием на лекарства, които повишават риска от съсирване. Артериална тромбоза може да бъде причинена от втвърдяване и стесняване на артериите, наречено атеросклероза. Когато възникне артериална тромбоза в кръвоносен съд в мозъка, това може да доведе до инсулт.

Рисковите фактори и за двете състояния в по-голяма си част се припокриват, подчертава съдовият хирург.

Рисковите фактори за венозна тромбоза могат да включват:
 

  • Фамилна анамнеза за кръвен съсирек в дълбока вена, наречена дълбока венозна тромбоза
  • Анамнеза за дълбока венозна тромбоза
  • Хормонална терапия или противозачатъчни лекарства
  • Бременност
  • Нараняване на вена, като например от операция, фрактура или друга травма
  • Липса на движение, например след операция или по време на дълго пътуване
  • Наследствени нарушения на кръвосъсирването
  • Централен венозен катетър
  • Напреднала възраст
  • Тютюнопушене
  • Наднормено тегло или затлъстяване
  • Някои заболявания като рак, сърдечни заболявания, белодробни заболявания или болест на Крон
  • Рисковите фактори за артериална тромбоза могат да включват:
  • Тютюнопушене
  • Диабет
  • Високо кръвно налягане
  • Висок холестерол
  • Липса на активност и затлъстяване
  • Лоша диета
  • Фамилна анамнеза за артериална тромбоза
  • Липса на движение, например след операция или по време на дълго пътуване
  • Напреднала възраст
Симптомите на всеки човек могат да варират, но задължително трябва да потърсим специализирана помощ при болка в единия крак (обикновено прасеца или вътрешната част на бедрото); подуване на засегнатия крайник; болка в гърдите; изтръпване или слабост от едната страна на тялото; внезапно нарушение на съзнанието.

Лечението на тромбозата обикновено включва антикоагулантни лекарства, които помагат за предотвратяване на образуването на нови тромби и поддържане на нормалната циркулация на кръвта.

По отношение на превенцията, всеки от нас може да вземе елементарни мерки, като:
 
  • Повишаване н физическата активност
  • Извършване на упражнения на краката по време на дълги пътувания
  • Спиране на тютюнопушенето
  • Корекция на тегло
  • Контрол и лечение на други заболявания като диабет, високо кръвно налягане и висок холестерол.

По публикацията работи: Ваня Славова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Благотворителен коледен базар във Варна (програма)

Поп, рок и джаз, реге, диско хитове и богат репертоар от любими коледни песни – всеки ден до 29 декември (неделя) музикалната програма на коледния базар до Общината ще радва посетителите с разнообразни изпълнения на музиканти от различни формации и възрасти. Събраните средства ще бъдат за изграждането на зала за арт и трудотерапия за Комплекса за..

публикувано на 17.12.24 в 15:36

Благотворителен базар и представяне на книгата "Приятелите на Рали" в Музея за нова история на Варна

Музеят за нова история на Варна и Центърът за специална образователна подкрепа – Варна се присъединяват към каузата "Приятелите на Рали"  на 19 декември, четвъртък, в сградата на Музея за нова история на Варна с благотворителен базар, интересни творчески занимания и представяне на книга. От 10 до 17 часа Центърът за специална образователна..

публикувано на 17.12.24 в 15:12

Православната църква почита свети пророк Данаил

Православната ни църква почита свети пророк Данаил (Даниил) - един от четиримата големи библейски пророци от Стария Завет. Името Данаил идва от иврит и в превод означава "Бог е моят съдия". Старозаветният пророк се е прочул със своята дарба да тълкува правилно сънища. Християните почитат Данаил, защото от неговите пророчества прозират бъдни думи за..

публикувано на 17.12.24 в 08:40

Шопската салата е в топ 5 на най-добрите салати в света

Българската шопска салата е на 4-то място в класацията на най-добрите салати в света за 2024 година в класацията на престижното световно онлайн издание TasteAtlas. Един от символите на българската кухня получава оценка от 4.4 точки от възможни 5. В публикацията се отбелязва, че шопската салата е традиционно българско ястие, което може да се намери..

публикувано на 17.12.24 в 07:10

Да помогнем на Дима да оздравее

Често в дните преди най-свидния християнски празник – Рождество Христово, ставаме свидетели на показна благотворителност. За съжаление, случаят от днес е демонстрация на нещо още по-тъжно – показно бездушие. „По обяд една майка-украинска се молеше на минувачите за средства, за да лекува детето си. От време на време някой бъркаше в джоба си и и..

публикувано на 16.12.24 в 17:05

Варненката Люба Чавдарова отпразнува 100-годишен юбилей

100-годишен юбилей отпразнува варненката Люба Чавдарова. В присъствието на своята дъщеря, внуци и приятели възрастната дама отбеляза своя личен празник в частния хоспис, където е настанена. Люба Чавдарова е родена във Варна. Дълги години тя е работила като стоматолог. Любовта ѝ към книгите датира още от детските ѝ години. И днес всеки ден отделя..

публикувано на 16.12.24 в 16:06

Лесна работа: Нещата дотук

Декември е време за житейските изводи: добра ли беше годината, или по-скоро не. Поглед назад и ще видим кълбо от политически драми. Бърз поглед, без претенции - от уважение към себе си и към случилото се, за да можем след две седмици спокойно да затворим една врата и да преминем през следващата. Всъщност беше повече от странно да наблюдаваме..

публикувано на 16.12.24 в 15:14