Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георгиева коментира случая от миналата седмица, когато стана ясно, че Европрокуратурата обвини бивш кмет на Варна и още трима за измама с ремонта на пристанището

Лора Георгиева, АКФ: Схемата с "Карантината" е създадена със съдействието на институции на най-високо ниво

Автор:
Адв. Лора Георгиева
Снимка: Александра Илиева

Схемата с пристанище "Карантината" е създадена със съдействието на българските институции и то на най-високо ниво. Така коментира пред БНР случая от миналата седмица, когато стана ясно, че бившият кмет на Варна Иван Портних е обвиняем по дело на Европейската прокуратура, Лора Георгиева от Антикорупционния фонд. Обвинение в тази връзка е получил и бившият областен управител Стоян Пасев, както и двама служители от Изпълнителна агенция "Морска администрация".
"Към датата, когато са подадени сигналите - началото на 2021 г., Европейската прокуратура все още не функционира. Затова и ние, и други журналисти подадоха сигнал до АФКОС (Защита на финансовите интереси на ЕС), ОЛАФ (Европейска служба за борба с измамите) - европейските служби, които са призвани да се грижат за финансовите интереси на ЕС. Тези институции също са провеждали собствено разследване, каквото впоследствие е направила и Европрокуратурата. С тези технически детайли бихме могли да обясним забавянето", обясни Георгиева. 

Тя не изключи и възможността в случая тук да е имало "спирачка":

"Европейската прокуратура не е изцяло съществуваща във вакуум, отделна среда извън българската действителност. Тя ползва за разследване капацитета на МВР и следва да си сътрудничи с български институции. Ако в тях има определени зависимости, ако в тях има определени условности, които ги възпират от това да си свършват ефективно работата, може да се дължи известно забавяне". 

По случая виждаме сътрудничество на български институции на различни нива, които съвместно са изградили един сюжет, за да измамят ЕС, за да получат 8 млн. за финансиране на т. нар. рибарско пристанище, което в последствие се вижда, че е било планирано за пристанище за круизни лодки и яхти, уточни Лора Георгиева. По думите ѝ със сътрудничеството и на МС, и на Морска администрация, и на Общината документално е създадено едно пристанище, което не е съществувало, за да се подаде документацията за кандидатстване. Всички жители на Варна знаят, че това е било морски плаж, тесен и див, коментира тя. 

"На практика в края на 2016 г. със съдействието на държавата документално е създадено това пристанище, за да се подадат документи за финансиране и такова в крайна сметка да се получи. Към момента то не съществува като пристанище, за там варненци се шегуват, че "само патета могат да плуват", подчерта Георгиева. 

Тази схема е създадена със съдействието на българските институции и то на най-високо ниво, категорична бе Лора Георгиева и добави, че има две решения на МС, които на практика правят възможно осъществяването на това виртуално пристанище, за което ЕС дава пари уж да се реконструира.

Европейската прокуратура следва да функционира със съдействието и на националните институции. Когато това сътрудничество не се случва ефективно, няма как да очакваме огромни резултати от нея, каза още Лора Георгиева. 

Цялото интервю на Силвия Великова с Лора Георгиева в предаването "Преди всички" може да чуете тук. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Облачно със силен вятър и валежи в края на деня

Днес облачността отново ще се увеличи и около и след обяд ще бъде по-често значителна. В края на деня ще започнат валежи. Ще духа умерен, а по крайбрежието силен вятър от запад-северозапад, който до края на деня ще отслабне и в Югоизточна България ще се ориентира от югозапад. Максимални температури между 6° и 11°, за Варна около 9°...

публикувано на 11.04.25 в 05:52

Адресите без ток

На 11.04.2025, от 9:00 до 13:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. Варна - Западна промишлена зона. На 11.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр...

публикувано на 11.04.25 в 05:00
Снимката е илюстративна

Във Ветрино и Суворово без ток заради бурята

Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна.  Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..

публикувано на 10.04.25 в 22:09
НИК 421

Лошото време забавя пристигането на НИК "Св. св. Кирил и Методий" с няколко часа утре

Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Морската градина във Варна

Над 5000 датчани са посетили Варна миналата година

5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР.  Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете  Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..

публикувано на 10.04.25 в 19:09

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53