До средата на следващата година партньорите по "MARMAPS" ще обработят данните за биоразнообразието в басейна на Черно море и ще ги публикуват в обществено достъпен уеб сайт. Крайната цел на дейностите е да повиши природозащитния капацитет на региона. Това съобщи Ема Гилева - председател на Черноморската мрежа на неправителствените организации.
Дейностите на експертите са насочени към сътрудничеството в Черно море, а целта им е повишаване на знанията за развиване на ценните екосистеми. Участниците подкрепят редица инициативи за опазване на морската среда на регионално равнище.
Данните ще бъдат обработени в Гърция.
"Дейностите стъпват на базата на утвърдено сътрудничество между четирима партньори в региона - Черноморската мрежа на НПО, Солунския университет "Аристотел", НПО "Маре нострум" - Румъния и Черноморския клон на Украинската екологична академия на науките", поясни Гилева.
До дни ще бъде обявено началото на фотоконкурса "Чудният свят на Черно море - поглед към биоразнообразието", в рамките на който до края на годината могат да се изпращат снимки. Председател на журито е популярният подводен фотограф Пламен Вукадинов. Това лято специалистът се е натъкнал на много мъртви морски обитатели, а неприятният факт, споделен за Радио Варна от Вукадинов, се дължи на високата температура на водата това лято. 29 градуса беше водата на север, обобщи той.
Морската система е подложена на силен натиск от човешките дейности, което води до излишък на хранителни вещества в морските води, висока степен на експлоатация на живите организми и нестабилното състояние на околната среда.
Подробностите чуйте в репортажа на Даниела Стойнова.
Американски учени направиха сериозен пробив в клонирането на ДНК и върнаха към живот изчезнал преди хиляди години вид вълк, предаде БНР. Вълчетата Ромул, Рем и Халеси са първите в света от своя вид, родени след хилядолетия, обяви базираната в Далас биотехнологична компания Колосъл, успяла чрез клониране на ДНК да върне изчезнал преди повече от 12 000..
Змиеловец, който да залавя змии на обществени места, търси да назначи Община Варна. Няма изисквания за образованието и професионалния опит. За заловена змия ще се плаща по 100 лева. Подборът за заемане на длъжността ще се проведе чрез събеседване. Срокът за подаване на документи е до 30 април.
Рибари от Бяла се похвалиха в социалните мрежи с рекорден улов. Екипажът е хванал във водите край Обзор гигантска моруна с размери 3,25 м дължина и 50 см височина, предаде БНР. Моруната е хищник, в менюто ѝ влизат разнообразни водни обитатели. Обект на активен риболов е заради месото и хайвера си. (т. нар. "черен хайвер", който е изключително скъп..
Межународният ден на ромите се отбелязва на 8 април. Избран е по п редложение на Международната организация на ромите "Романо юнион", заради първия Световен конгрес на ромите, който се е провел в Лондон в дните 8-12 април през 1971 година. На него са приети ромското знаме и ромския химн. В България ромите отбелязват деня от 1991 година...
В световния ден на здравето няма как да не се фокусираме върху мисия „Здравословен живот“. Аз съм на ниво начинаещи нинджи и потвърждавам, че в нашето приятно и доста нестабилно общество обикновено влизаме много мотивирани. Постоянство обаче постигат малцина. Но в крайна сметка човек трябва да се старае да бъде по-добрата версия на себе си. В този ред..
Проблемите с разкопаните улици и трудния достъп до домовете на жителите на местност Пчелина още са актуални. Жители на местност Пчелина се срещнаха с депутата д-р Десислав Тасков и кмета на район 'Младост" Христо Христов. Според Николай Йотов сега неволите на всички живеещи в новообразувалия се квартал са свързани с липсата на синхронизация на работата..
Жителите на Слънчево, община Аксаково подготвят подписка срещу заповед на Министерството на земеделието и храните, която предвижда фирма, която се занимава с отпадъци, да рекултивира терен в близост до селото. Теренът е 85 декара, държавна собственост, които са съвсем близо до селото, обясни кметът Красимир Михалев. Оттам минава големият..