Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна откриха напълно запазена статуя на мъж от римско време (снимки)

Това е изключителна находка, която ще се превърне в един от емблематичните паметници в нашата експозиция, подчерта гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев

Мраморна статуя на мъж от римско време беше открита във Варна, в територия, която се подготвя за застрояване. 

Първоначалната датировка е края на II и началото на III век.


Тя е напълно запазена, липсва само китката на едната ръка, а върху постамента ѝ е изписано името Г(ай) Марий Хермоген. Това разказа за Радио Варна археологът гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев, специалист по антична история. 


Статуята тежи няколкостотин килограма и в момента се намира в Археологическия музей във Варна, предстои внимателно почистване от реставраторския екип.

Качеството на изработка е много добро.

На постамента има надпис на гръцки език.


Това е една изключителна находка, която ще се превърне в един от емблематичните паметници в нашата експозиция, подчерта гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев. 


За изцяло запазената статуя в музея е съобщил строителен предприемач. 

"Човекът, представен тук, е облечен в римска тога, а това показва, че връзките му с римската власт са били много тесни. Със сигурност можем да кажем, че той е бил известен гражданин със сериозни позиции в управлението на града, със сериозно влияние, много заможен, за да може на него да бъде посветена тази прекрасна скулптура от фин мрамор. В лявата си ръка той държи свитък - представен е в едно цивилно, но официално за времето си облекло", коментира Тенекеджиев. 


Той допълни, че във Варна няма друга такава запазена статуя, а находката е нещо изключително рядко. 

Статуята е открита на обект, на който се извършва археологическо проучване. "Самият обект се намира много близо до ниската част на града, до пристанището. Тя беше намерена в пясъка - как е попаднала там, е още рано да кажем", каза още специалистът.  Статуята "излиза" от пластове пясъчни наноси. Теренът е извън обхвата на Археологически резерват „Античен град Одесос-Варна“, но попада в защитената зона около него и всички строителни дейности се съгласуват с РИМ-Варна, подчерта Тенекеджиев. 

Реакцията на гл. ас. д-р Васил Тенекеджиев и неговия екип, след като виждат експоната, той описва категорично: "Абсолютна еуфория!". 

Подробностите чуйте в звуковия файл в началото на публикацията. 

Снимки: Румен Сарандев.

По публикацията работи: Олга Карова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Добрич ще има нов пазар, започва изграждане и на индустриален парк

Кризата в управлението на централно ниво и липсата на приет Закон за държавния бюджет водят до нестабилност за общините. В това са категорични мнозина от кметовете. Минималната финансова рамка за нашата община я имаме, но докато няма приет Закон за държавния бюджет, няма как да пристъпим към каквито и да е действия. Дисбалансът идва и от факта, че..

публикувано на 07.01.25 в 08:40

До Гватемала, Панама и Хондурас

Добра година и за входящия туризъм, и за пътуванията на българите в чужбина прогнозират от Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти. С 20% повече са резервациите за изходящи пътувания на българите в сравнение със същия период на миналата година. През 2025 г. традиционните дестинации ще останат Гърция, Турция, Италия, но има и..

публикувано на 07.01.25 в 08:20

Ивановден – празник, свързан с дълбоката българска символика

На 7 януари Българската православна църква почита паметта на Св. Йоан Кръстител – последният старозаветен пророк, наречен още Предтеча, защото подготвял хората за идването на Спасителя. Снимка В България Ивановден е един от най-тачените празници от древността до днес. Иван означава „Божия благодат”, но за българите това е името..

публикувано на 07.01.25 в 06:10

Лесна работа: В началото

Здравейте в първия понеделник от годината и в първото за 2025 година издание на рубриката "Лесна работа"! Януари е чудесен. Празникът в него се разтяга и разтяга, продължава още и още. След шампанското в полунощ идват следващи празници, имени дни, радостни поводи. Стари приятели се завръщат от далечни места, нови приятели предлагат следващи..

публикувано на 06.01.25 в 16:30

Отбелязваме Богоявление

Българската православна църква чества един от най-големите християнски празници - Богоявление (Йордановден). На този ден вярващите отдават молитвена почит към описаното в светото евангелие кръщение на Божия син във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето „се отваря“ и Светият дух слиза върху..

публикувано на 06.01.25 в 06:27

Програма за Богоявление при храм  "Св. Успение Богородично" - с. Оброчище

6 януари ( понеделник ), Богоявление: Утреня - 08:00ч. Василиева Литургия - 09:00ч. Велик водосвет - 11:00ч. По традиция на този ден в курорта Албена ще се осъществи традиционното хвърляне на кръста Господен във водите на Черно море.  Мястото е на кея срещу хотел Арабела, с начален час 12:30ч.Входът при кк. Албена ще е свободен в рамките на..

публикувано на 05.01.25 в 12:00
Каварна

Каварна се готви за Йордановден

И тази година ще бъде спазена традицията, свързана с водосвет по спасяване на Светия кръст на Богоявление в Каварна.  В ранните утринни часове камбаните на православния храм „ Свето Успение Богородично“ ще привлекат миряните, за да чуят празничната Богоявленска литургия, отслужена от ставрафарен свещеноиконом Василий.  От църквата всеки,..

публикувано на 05.01.25 в 10:14