Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радио Варна представя: Лулите като част от изкуството

Първата по рода си изложба на лули се проведе във Варна съвсем скоро. Благодарение на ентусиазма на варненски любители на лули, които организираха тази изложба, за да отпразнуват първия си рожден ден като клуб, успяхме да обърнем внимание на лулите, не само като средство за пушене, но и като произведение на изкуството. 

Повечето хора, които сме виждали с лули, от миналото да до днес, са били все мъже с изискан стил. Едни от най-известните любители на класическата лула са Жан-Пол Сартр, Годфри Харолд Харди, Винсент Ван Гог и Марк Твен, както и литературният герой Шерлок Холмс.

Пушенето на лула е табиет, но и изкуство... Сред най-известните майстори на лули у нас са Георги Тодоров - Гец от Сопот, д-р Десислав Гечев от Русе и Георги Бояджиев от София.

Специален гост на любителската изложба на лули във Варна бе Георги Бояджиев, с когото ви срещаме в това издание на предаването Радио Варна представя.



В света на пушенето, лулата представлява не само средство за удоволствие, но и истинско изкуство. В предаването Радио Варна представя ви срещаме с един от българските майстори на лули, Георги Бояджиев, за да споделим историята на неговия път в занаята, материалите, които използва, и актуалните тенденции в производството на лули.
Георги Бояджиев, който е на 52 години, има над 20 години стаж като майстор-лулар. Първата си лула купува от будка на ул. "Витошка" в столицата. С времето започва да колекционира лули и открива, че се предлагат предварително подготвени блокчета за изработка. „Всичко започна от нищо,“ споделя той. Без формално образование в областта, майсторът развива своя занаят, като се учи сам на практиката в изработката на лули.

Когато става въпрос за материалите, най-често използваното дърво е брияр, което расте в Средиземноморието. Процесът на обработка на брияра е дълъг и изисква внимание, тъй като изкуственото сушене може да влоши качеството на дървесината. В допълнение, за изработката на лули се използват и други материали като акрил и ебонит (вулканизирана гума), които са особено важни за части като устието на лулата.

Майсторът предпочита класическите форми на лули, вдъхновени от английската и датската школа, известни със своето внимание към детайлите и функционалността. „Най-простите лули всъщност са най-трудни за изработка,“ споделя Геоги Бояджиев. Работата с лули изисква не само умения, но и разбиране на историята и културата, свързани с тях.

Въпреки че в миналото лулите са се свързвали с висок социален статус, днешната популярност на пушенето на лули е променлива. В Азия, например, лулите се считат за признак на изтънченост и образование. Георги Бояджиев сподели, че колекционирането на лули може да бъде начин на живот, особено за сериозните производители. Производството на лули не е лесно начинание. Майсторът произвежда между 20 и 40 лули на месец и е имал шанса да се запознае с колекционери от цял свят. За него, работата е не само хоби, а и бизнес, който изисква постоянство и умения за маркетинг. „В днешно време, информацията е много достъпна, което улеснява начинаещите,“ казва той.
В България майсторите на лули са малко. Георги Бояджиев познава петима колеги, които работят в бранша, и въпреки че занаята може да се счита за конкурентен, те си помагат помежду си, обменят опит и съвети.
  • Трима са най-известните майстори на лули у нас. Това са Георги Тодоров - Гец от Сопот, д-р Десислав Гечев от Русе и Георги Бояджиев от София. Д-р Гечев има защитена докторантура на тема „Лули“ в Катедрата по „Промишлен дизайн“ към Русинския университет. Васил Тасев, който живее в Англия също прави първите си стъпки в изработката на такива лули. 
Производството на лули е не само занаят, но и форма на изкуство, която изисква дълбоко разбиране на материалите и традициите. За майсторите, това е път, по който се стремят да усъвършенстват своите умения и да предадат на следващите поколения богатството на тази култура, споделя още Георги Бояджиев. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл по-горе.  





Снимки: Георги Бояджиев - личен архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Chart

#781 ТОП 20 (18.10-25.10.2024)

публикувано на 18.10.24 в 18:44
Кадър от филма на П. Сорентино

ГРАВИТАЦИЯ НУЛА на 18 октомври със Светлана Вълкова

14 - 15 Режисьорът Габор Томпа за първата си постановка в България - „Както ви харесва“ от Шекспир във Варненския театър Три филма от кино-литературния фестивал „Синелибри“ през уикенда след гръмкото начало с филма на Паоло Сорентино „Партенопа“ Представяме книжната поредица „Дивите животни на града“ с автор Елена Павлова 15 - 16..

публикувано на 18.10.24 в 10:53

НОВИЯТ ДЕН на 18 октомври с Иван Барбов

Всеки нов ден е като бяло платно, върху което можем да рисуваме. С багрите на доброто сутрешно настроение ще оцветят ефира на Радио Варна Иван Барбов, Жоро Бекяров и звукорежисьорът Недялко Добрев навръх професионалния празник на художниците. В малкия, но за сметка на това редовен празник, какъвто е петъкът, във времето от 6.00 до 10.30..

публикувано на 18.10.24 в 05:50

НА СВЕТЛО на 17 октомври с Мариела Димитрова

17-я пореден Черноморски туристически форум събра във Варна десетки представители на туристическия бранш. Темата е "Зеленият и дигиталният преход". Репортаж в 14.20 часа. А в репортаж в 14.40 часа ще научим за програмата във Варна на „Дни на иновациите в образованието“. Смарт контейнер с автономно управление на отпадъци беше монтиран..

публикувано на 17.10.24 в 13:37
Грациозните лебеди във Варна

НА СВЕТЛО във вторник, 16 октомври

ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“  обявяви резултатите от цифровото моделиране на Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона. Има ли замърсяване на българската акватория с потенциални замърсители вследствие на войната в Украйна?; Проследяваме срещата на Консултативния съвет за Черно море - защо цифровизацията в рибарството е от..

публикувано на 16.10.24 в 12:15

НОВИЯТ ДЕН на 16 октомври с Мариела Димитрова

Предприемачът, открил римската статуя във Варна ще гостува в предаването в 8.10 часа. Георги Крайчев ще разкаже как точно са попаднали на археологическата находка, за пътя на статуята от строежа до музея и за работата му с археолозите, която оказа се не е от вчера, защото е имал и други обекти в центъра на Варна. Като най-горещата тема за..

публикувано на 16.10.24 в 06:33

НА СВЕТЛО във вторник, 15 октомври

Заседание на Консултативния съвет за Черно море обсъжда дигитализацията на риболова, отчитането на улова, контрол - репортаж; Информационна среща по проект MARMAPS, посветена на Международния ден на Черно море се проведе във Варна - репортаж;  Рубрика “Свидетелства от Варна“ с Любомир Кутин; Днес официално бе открит новия кабинет за подкрепа на..

публикувано на 15.10.24 в 14:13