Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има или не местен референдум за ВЕИ-парковете в Добрич?

Снимка: БГНЕС


Само дни преди парламентарните избори тази неделя жителите на община Добричка все още нямат отговор на въпроса ще има или не местен референдум на 27 октомври във връзка с инвестиционните намерения за изграждане на ветроенергийни паркове на нейна територия. В края на миналата работна седмица Общинската избирателна комисия все още не беше излязла с решение, което спира местната администрация за последващи действия по подготовката на референдума. Междувременно на местно ниво тече активна кампания, която трудно може да бъде определена като информационна и базираща се на доказани факти. Кметът на Община Добричка Соня Георгиева проведе и дебат по темата, в който обаче липсваха представители както на институциите, така и представители на инвеститорите.

На 4 септември Добричкият Общински съвет прие решение за провеждането на местен референдум, на който жителите на общината трябва да отговfрят на въпроса - „ПРОТИВ ли сте определяне на територии за изграждане на ветроенергийни източници на енергия в Община Добричка чрез разрешение за изменение и одобряване на устройствени планове от Общински съвет и Кмет на Общината?“. Дни по-късно областният управител на Добрич Румен Русев върна за преразглеждане решението с мотивите, че така поставеният въпрос не е от компетенцията на местното управление, а е разрешен с редица специални закони като: Закона за устройство на територията (ЗУТ), Закона за енергията от възобновяеми източници (ЗЕВИ) и Закона за енергетиката. Според областния управител чрез местен референдум не би могло да се разреши или забрани „изграждането на ветроенергийни източници на енергия“, тъй като това е държавна политика, провеждана чрез насърчаване на производството на електрическа енергия от възобновяеми енергийни източници. Решението е оспорено и пред Административния съд. Независимо от това на 10 септември кметът на Община Добричка Соня Георгиева уведоми ЦИК и ОИК за предстоящия референдум и неговото провеждане. На 16 септември на интернет страницата на Общината е отправена покана към парламентарно представените партии за свикване на консултации за състава на СИК. Два дни по-късно от ЦИК информират Общината, че провеждането на референдума и възнагражденията на членовете на ОИК и СИК ще се извърши само в случай че има влязло в сила решение за самия референдум.

Междувременно Административният съд в Добрич остави без разглеждане и двете жалби на областния управител, като те подлежат на обжалване пред Върховния административен съд.

Докато институциите спорят индиректно по въпроса за провеждането на референдума, редица организации се обявиха против изграждането на ветроенергийни паркове върху земеделска земя. 

"Ние сме твърдо против променяне на начина на ползване на земеделска земя, независимо къде е тя. Земеделската гилдия в България е против създаването на ВЕИ-та на плодородна земеделска земя", коментира на дебата, проведен в петък миналата седмица, Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите. 

Против се обявиха и пчеларите. Според Галин Георгиев, председател на Сдружение „Пчела Добрич“, ветрогенераторите имат пагубно влияние върху пчелите.

"Изграждането на ветроенергийни паркове ще засегне не само съдбите на тези 1 500 семейства, избрали пчеларството за свое препитание, ще засегне и живота на всички жители в района на ветрогенераторите", подчерта Георгиев.

В залата не липсваха гласове на жители, които предлагаха използването на нови технологии за производство на енергия от нищото, както и такива, които наричаха ветрогенераторите вентилатори. В социалните мрежи необезпокоявано битуват и редица напълно непотвърдени данни, които допълнително създават паника сред местното население.

На фона на тези мнения се появи и експертното становище на проф. Павел Зехтинджиев от Българската академия на науките – един от водещите орнитолози в България. По думите му изследванията в райони, в които вече има инсталирани ветрогенератори, не са установили промени в екологичните взаимоотношения между видовете и средата, която те обитават, които да дават ясни данни за нарушаване на тези процеси.

Ветрогенератори в страната ни има изградени от много време, като най-големият процент от тях са в Североизточна България – повече от 300 от различни модели. България е въвела мерки на световно ниво, пионерни решения, които са оценени от редица международни организации като Бернската конвенция например, посочи още проф. Зехтинджиев.

Дали ще има или не референдум на 27 октомври според Соня Георгиева, кмет на Община Добричка, е без значение, защото тя е категорична, че това местно допитване ще бъде проведено.

А дали ОИК ще излезе с решение за референдума тези дни предстои да проследим.

Подробностите чуйте в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да излезе по-скъпо тази година

Празничната трапеза по Коледа и Нова година няма да ни излезе по-скъпо тази година. Почти няма промяна в цените на основните стоки. Потребителската кошница запазва стойността си. Това каза председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов. Той съветва да пазаруваме по-информирано. От нас зависи какво ще е качеството на..

публикувано на 03.12.24 в 18:35
Мнемиопсис лейди

Знаете ли за "битката на медузите" в Черно море?

Не зная дали сте чували за битката на медузите в Черно море. Аз лично не бях чувал за тази морска баталия, която се е случила в края на миналия век. Всъщност битката е била между армиите не точно на медузите, а по-скоро на ктенофори, които са от семейство Гребенести и са подобни на малки медузи, и не е била точно битка... Какво се е случило..

публикувано на 03.12.24 в 15:51

Варна сред трите области в страната, най-засегнати от бедствия през 2023 г.

Варненска област е на трето място сред най-засегнатите от кризисни събития области в страната. Над 20% от българите живеят в населени места, засегнати от бедствия, през миналата година, показват данните на Националния статистически институт, които бяха оповестени днес. Вследствие на аварии, инциденти и кризи са загинали 667 души, а 9 415..

публикувано на 03.12.24 в 15:48

Сметопочистващата фирма във Варна с извънредни дежурства за празниците

Извънредни дежурства по време на предстоящите празници ще организират от фирмата за сметопочистване във Варна, за да не се препълват контейнерите и боклукът да се извозва своевременно.  Това съобщи  кметът на града Благомир Коцев, който заедно с управителя на фирмата Николай Симеонов посети района на пазар "Чаталджа", където на улица "Сава Радулов" до..

публикувано на 03.12.24 в 15:40

Институтът по океанология във Варна има нов директор

Проф. Валентина Тодорова е новият директор на Института по океанология „Проф. Фритьоф Нансен“ във Варна, научи Радио Варна. Другият кандидат за поста беше доц. Виолин Райков. Проф. Атанас Палазов временно изпълняваше длъжността на директор до избора на титуляр. Проф. Валентина Тодорова е в Института по океанология от над 30 години. Преди години е..

публикувано на 03.12.24 в 15:40
Лични документи

В КАТ няма ток, преустановено е издаването на книжки

Временно в залата за административни услуги на "Пътна полиция" - Варна, е спряно електрозахранването. Сградата, в която се издават СУМПС, връчват се наказателни постановления и се плащат глоби по тях, ще заработи, когато електричеството бъде възстановено. 

публикувано на 03.12.24 в 15:33

Книгата "Менструация от А до Я" с премиера във Варна тази вечер

Най-подробната българска книга за менструално здраве ще бъде представена тази вечер във Варна.  „Менструация от А до Я“ от Вера Маркова е книга с образователна мисия, която цели да изгради положително отношение към менструацията и да помогне на читателите да се грижат по-добре за себе си и близките си. Представянето на книгата във Варна е в..

публикувано на 03.12.24 в 15:15