Община Варна е сезирала Агенцията за държавна финансова инспекция за нарушения, открити при извършен одит на общинските дружества – "Градски транспорт“ ЕАД и "Пазари“ ЕАД. Tова съобщи заместник-кметът Диан Иванов.
Проверката е извършена от звеното за вътрешен одит на общинската администрация. Всички 16 общински дружества ще бъдат одитирани, за да може в навечерието на следващата година да има информация как се управляват те и какви са проблемите, както и дали има нужда от промяна на кадрите в управлението им.
В момента се извършват одити на седем дружества, за част от тях вече има резултати и са открити нарушения. Сред тях са "Градски транспорт" и "Пазари“.
Заместник-кметът на община Варна по финансовите въпроси Христо Рафаилов информира, че в "Градски транспорт“ са открити множество нарушения по повод провеждането на обществените поръчки, не са внaсяни и над 400 000 лева от събрани наеми.
Съгласно Закона за държавния бюджет - 50% от приходите от наеми на "Градски транспорт" трябва да влизат в местната хазна, а това не е правено, обясни Рафаилов. Към това той добави и че всички имоти са отдавани под наем без да са проведени търгове. Забавено е и приемането на икономическата рамка, което е в противовес на договора за обществения превоз, каза още Рафаилов. От "Градски транспорт" са в нарушение и с това, че в автобусите не е организирана продажба на билети от шофьорите.
В "Пазари“ са открити нарушения, свързани с това, че дружеството ползва общински имоти и отдава под наем обекти, а няма схема за разполагането на преместваемите обекти.
Нарушения са открити и в Двореца на културата и спорта и в "Ученическо и столово хранене“.
Предстои с обществена поръчка да се избере и външен одитор, посочиха двамата заместник кметове.
Чуйте репортаж на Даниела Стойнова.
Между 45 и 65 л/кв.м дъжд е паднал на територията на област Варна в периода 6-8 октомври. Най-голямото количество на валежа за двете денонощия е в Синдел - 96 л/кв. м. За град Варна количеството на валежа между 6 и 8 октомври е 46.5 л/кв.м, като между 7 и 8 октомври, вторник и сряда, валежите са били 36,5 л/кв.м. В Белослав падналите валежи са 64..
Редът по отношение на специализациите на младите лекари у нас трябва да бъде облекчен. Това подчерта за Радио Варна бившият министър на здравеопазването - проф. Христо Хинков. По думите му, държавата е длъжник на младите специалисти в това отношение, а реформата е повече от необходима. Трябват ясни стандарти, които да се спазват, категоричен е проф...
От Националния институт по метеорология и хидрология обявиха, че вдигат степента на опасност от оранжев в червен код за 7 области на страната. Това са Силистра, Разград, Русе, Велико Търново, Плевен, Ловеч и Габрово. В сила е оранжев код за обилни валежи в три области на страната - Враца, Търговище и Добрич. Жълт код действа на територията на..
Улица "Радой Ралин" (край к.к. Св. св. Константин и Елена и по пътя за кв. "Виница") във Варна е непроходима и от двете страни. С този сигнал към редакцията на Радио Варна се обърна Славка Стойкова, която живее в района. Не мога да отида нито до магазин, нито до аптека. Преди един месец тук пропадна мръсен канал, преди десетина дни заровиха трапа, но..
Отсечката Кранево - к.к. Албена е затворена от 8:00-12:00 часа. Обходен маршрут през Рогачево. Провежда се учение по линия на пожарна и аварийна безопасност, съобщава пресцентърът на Областната дирекция на МВР. Целта на занятието е обучение за реакция при тежка катастрофа с няколко автомобила и автобус. Освен аварийните екипи на пожарната,..
Районният център по трансфузионна хематология във Варна изказва благодарност към всички, които са дарили кръв за Албена, пострадала при инцидента край Аладжа манастир. Вашата съпричастност спасява животи , подчертават с публикация в социалните мрежи от там. Варненски пилоти с призив за кръводаряване за Албена Станчева, пострадала на ралито..
Няма подадени сигнали за проблеми вследствие на повишени водни нива, съобщават от Областния съвет за сигурност в Добрич. По данни на дежурен в хидрометеорологичния център в Добрич за вчера към 16.00 ч. най-голямо количество дъжд е паднало в Оброчище - 39 л/кв. м; във Владимирово - 27 л/кв. м; в Тервел 25 л/кв. м; в Добрич - 22 л/кв. м; Карапелит и..