От днес до 27 октомври, неделя, Варна ще стане пресечна точка на „Танцови маршрути” – фестивалът за съвременен танц, който вече шеста година докосва публиката до теория, практика и изживявания, свързани със съвременния танц. Програмата по традиция е разнообразна и ще предостави възможност за участие както на любители и зрители, така и на танцьори, които искат да почерпят опит и да споделят сцена с нови артисти.
Фестивалът ще започне със спектакъла „Danceperimental”, който ще се изиграе на на 25 октомври в Юнашкия салон. Публиката е поканена да преживее този интерактивен танцов пърформанс, който въвлича публиката в съавторство. Границата между артисти и зрители е разрушена от стар телефон, който предизвиква аудиторията да участва в създаването на представлението със своите лични истории. Танцът и музиката са изцяло импровизирани, раждат се в момента, в и от присъствието на зрителите, и са вдъхновени от техните споделяния. На следващия ден, 26-ти октомври от 11 часа отново в Юнашки салон, може да бъде посетен танцов уъркшоп с хореографа Ина Гергинова.
„Със средствата на съвременните танцови техники и импровизацията ще се потопим заедно в едно различно изследване на движението. Ще търсим връзките между личните преживявания и емоции, тяхното танцово въплъщение и синергията им с живата музика, създавана на момента, специално за нас, от нашия музикант и вдъхновена от нашите движения!”, споделя Ина Гергинова за предстоящия уъркшоп.
Любителите на танцовите филми ще получат своя момент с прожекцията на „Да танцуваш Пина”. (26 октомври, 14:30 ч., NICOTEA – склад за култура). Филмът проследява пътя на два впечатляващи танцови проекта, свидетелстващи как младо поколение танцьори от цял свят преоткрива хореографията на Пина Бауш: балетната трупа на Semperoper в Дрезден репетира танцовата опера на Пина „Ифигения в Таврида“, а танцьори от цяла Африка репетират балета на Пина „Le Sacre du Printemps“ в École des Sables в Сенегал. Завладяваща метаморфоза: докато танцьорите от уличния танц, класическия балет, традиционния и модерния африкански танц преобразяват творбата на Пина, хореографията на Пина преобразява танцьорите.
С иновативния концерт-спектакъл ще бъде поставен финал на първата част от фестивала „Танцови маршрути”, който ще продължи отново през ноември. Тракийските танци на Петко Стайнов (27 октомври, 19 ч., Юнашки салон) ще обединят три вида сценични изкуства – музика, вокално пеене и танц. Изграден от две части: първата част включва произведения на Димитър Ненов и Панчо Владигеров, втората част танцова интерпретация на известните „Тракийски танци“ по музика на Петко Стайнов, с хореограф доц. д-р Анна Пампулова която е отличена с награда на Столична община за ярки постижения в областта на танцовото изкуство.
„Танцови маршрути” се включва и като партньор на ACT Festival в организирането на танцов уъркшоп с водещ Диего Агульо и два семинара с дата 25 октомври в ReBonkers. Творческият резултат от четиридневния уъркшоп ще бъде представен на 24 октомври в Юнашкия салон. На 25 октомври от 14:30 ч. започва семинарът „Свободното изкуство и градът” – събитието ще представи инициативи, които свързват и развиват маргиналните градски пространства със средствата на независимата култура, но същевременно и доказват нуждата от повече културна инфраструктура. Участници ще бъдат Неда Соколовска (екстериорен театър VOX POPULI), Ралица Герасимова (Фестивал “БУНА”), Андрей Паунов (POP-UP CINEPLEX), Александър Хаджиев (“Hauptsache Frei” и “180 градуса – Лаборатория за иновативно изкуство”) и арх. Венцислава Недялкова (сдружение Varna Spaces).
От 16:30 часа на същата дата Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров (АСТ Асоциация за свободен театър) ще представят уъркшопа “Професионален артист – да или не?”. Те ще обсъдят приетите наскоро промени в Закона за защита и развитие на културата, според които предстои създаването на регистър на свободно практикуващите артисти.
Със Силвия Христова и Карина Илиева за фестивала в сутрешния блок на Радио Варна днес разговаря Иван Барбов. Запис от гостуването им чуйте в звуковия файл в началото на публикацията.
Две училища във Варна, по едно в Добрич и Опака, както и училищата в с. Приселци и с. Медовец ще преминат специализираната двугодишна програма на фондация „Заедно в час“ за надграждане на уменията на учители и директори. Общо 45 училища от 34 населени места в България стават част от випуск 2025/2027 на програмата. Това е рекорден брой участници,..
Професионален празник имат днес българските психолози. Той се отбелязва от 1995 година, по идея на студенти психолози, като е създадено и "Сдружение на младите психолози в България", наречено "4-ти Април". Професията на психолога стана много модерна през годините. Много млади хора я припознаха като своя, но и не малка част от тях се отказаха..
138 са дърветата в парковата част до сцена "Филиал" на Драматичен театър "Стоян Бъчваров"-Варна. Едно от тях ще бъде премахнато по препоръка на еколозите на район „Одесос“. Те са преценили, че това дърво е станало опасно. Това каза за Радио Варна Янислава Шопова, кмет на район "Одесос". Тя коментира и наличието на два високи дънера до..
Разруха, боклуци и графити, навяващи асоциации с постапокалиптичен сериал - така може да се опише бившето военно поделение на Строителни войски във варненския квартал "Владислав Варненчик". Мястото тъне в разруха от години, парчета бетон са хиляди, остатъците от кенчета от бира, безалкохолни и енергийни напитки поне няколкостотин. Следите от престой на..
"Дух и форма" е заглавието на втората сборна изложба на преподаватели и служители на ЦПЛР - Общински детски комплекс, Варна, която ще бъде открита официално от 17:30 часа на 7 април във фоайето на първия етаж на Фестивалния и конгресен център. В експозицията са включени маслени платна, графики, акварели, фотографии, приложни занаяти и др...
Добротата е едно от най-хубавите човешки качества, които би било добре да проявяваме по-често. В изобилие от това качество притежава един млад германски шофьор на такси, който се прочу по света с една благородна инициатива. Оливер Бекман предлага безплатни превози с такси всеки петък и събота вечер, но услугата му е достъпна само за дами, с които..
Във Варна няма специализиран център за почасова грижа за пълнолетни с разстройство в аутистичния спектър. Това каза за Радио Варна Йорданка Ненчева, председател на Асоциация „Да съхраним жената“, която създаде Център за социална рехабилитация и интеграция за деца с увреждания от аутистичния спектър „Живот под дъгата“. 25 деца на възраст..